moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe mundury później

Od 2019 roku żołnierze mieli nosić mundur galowy i wyjściowy nowego wzoru. Wojskowi skarżyli się jednak, że trudno je kupić. MON postanowiło więc przesunąć termin wprowadzenia zmian o dwa lata. –  Inaczej pewnie jedna trzecia żołnierzy zawodowych nie spełniłaby wymogów ubioru – przyznaje  kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Cztery lata temu MON wydało rozporządzenie, w którym określiło nowy wzór munduru galowego, elementy munduru wyjściowego oraz zasady ich noszenia. W dokumencie zapisano, że stary wzór obowiązuje tylko do końca tego roku. Od stycznia wojskowi powinni więc nosić już nowy mundur galowy, wykonany z nowoczesnego materiału o ciemniejszej barwie. Podobnie z wyjściowym, na który od nowego roku miały składać się: ocieplana kurtka z dopinanym kapturem oraz płaszcz całoroczny, zamiast dwóch, letniego i zimowego.

Galowy problem

Okazało się jednak, że kupienie mundurów nowego wzoru (polowe każdy dostaje z armii) nie jest taką prostą sprawą. – Żołnierze sygnalizowali nam, że mają problem, bo nowych mundurów nie ma w wojskowych magazynach. Część próbowała zlecić ich uszycie wyspecjalizowanym firmom, ale nie było z kolei odpowiednich materiałów – mówi kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Oficer dodaje, że problem był poważny. – Gdyby nic się nie zmieniło, to od nowego roku jedna trzecia żołnierzy zawodowych nie spełniałaby wymagań dotyczących ubioru. I wynikałoby to właśnie z przyczyn zewnętrznych, a nie z tego, że żołnierze nie chcą wydać „mundurówki”, którą dostają na ten cel – dodaje kmdr Banaszewski. Ostatecznie przedstawiciele Konwentu zwrócili się z problemem do ministra obrony narodowej. Sprawa była też przedmiotem interpelacji poselskich.

Zmiany później

Po kilku miesiącach prac MON przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie. – Dokument zakłada wydłużenie okresu przejściowego na wprowadzenie nowych wzorów umundurowania. Oznacza to, że żołnierze będą mogli do 31 grudnia 2020 roku nosić dotychczasowy mundur galowy, czapkę rogatywkę, czapkę garnizonową, furażerkę, półbuty galowe, kurtkę wyjściową i płaszcz dotychczasowych wzorów – wymienia kmdr Banaszewski.

Przygotowane przez MON rozporządzenie wprowadza też inne zmiany. Jedna z nich dopuszcza np., by  kobiety żołnierze – przy niskich temperaturach – zamiast spódnicy nosiły spodnie do munduru galowego. Część zmian związana jest w utworzeniem wojsk obrony terytorialnej i koniecznością określenia wzorów oraz zasad noszenia umundurowania przez żołnierzy tej formacji. Projekt wprowadza np. oliwkowy beret dla żołnierzy OT. Ale zgodnie z propozycjami do munduru polowego zamiast beretu mogą nosić rogatywkę polową.

W sprawie projektu rozporządzenia trwają uzgodnienia międzyresortowe.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze

~Michał
1576416240
Zastanawiam się tylko nad tym czemu w dzisiejszych czasach mundury galowe, wyjściowe, naszych żołnierzy muszą być takie szkaradne ?? !! W mojej opinii prezentują się tragicznie. Jest ktoś taki jak projektant. Gdyby w wojsku nie było tyle "betonu", to pewnie wyglądałoby to o niebo lepiej i ktoś zleciłby zaprojektowanie mundurów ludziom z talentem a nie jakimś leśnym dziadkom bez gustu. Marzy mi się, żeby mundur galowy żołnierza był na tyle reprezentatywny aby przyćmił każdy garnitur na dowolnym wydarzeniu. Żeby w np. święto wojskowe żołnierz w mundurze przyćmił każdego polityka na defiladzie.
76-ED-7E-63
~prastarzec
1541175960
Rogatywka polowa powinna być dla wszystkich żołnierzy WP.
56-04-B3-2A

Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
 
Najtrudniejsze w służbie na polsko-białoruskiej granicy jest…
Strażnicy polskiego nieba
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Śmierć gorsza niż wszystkie
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Pracowity pobyt w kosmosie
Kapryśny przeciwnik
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
„Różycki” zwodowany
Wyższe stawki dla niezawodowych
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
Odznaczenia za misję
Podejrzane manewry na Bałtyku
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Zagrożenie powodziowe. Żołnierze gotowi do działania
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Planowano zamach na Zełenskiego
Zostań kapralem! Rusza nabór na kursy
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Żołnierze znowu walczą ze złotą algą
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Czarna Pantera celuje
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Prezydent na wschodniej granicy
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Dzieci wojny
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Czarne Pantery, ognia!
Demony wojny nie patrzą na płeć
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Tłumy na zawodach w Krakowie
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
BWP-1 – historia na dekady
Ewakuacja Polaków z Izraela
Zatrzymania na granicach
Bezpieczniejsza Europa
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Broń przeciwko wrogim satelitom
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Flyer, zdobywca przestworzy
Kajakami po medale
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Potrzebujemy najlepszych
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Święto sportów walki w Warendorfie
Rusza operacja „Bezpieczny Zachód”
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Ratownik w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO