moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa

Grupa Niewiadów-PGM planuje rozpocząć w październiku 2026 roku pełnoskalową produkcję amunicji 155 mm. W ramach najnowszej inwestycji w Niewiadowie ma również powstać nowoczesna fabryka amunicji 40 mm. – To kolejny krok w realizacji naszej koncepcji budowy zintegrowanego, silnego i prywatnego holdingu przemysłu zbrojeniowego w Polsce – mówi Radomir Woźniak, wiceprezes zarządu Grupy Niewiadów-PGM.

Grupa Niewiadów-PGM, producent i dostawca produktów dla sektora wojskowego i cywilnego (m.in. amunicja, bezzałogowe statki powietrzne, imitatory min przeciwpiechotnych), podpisała z Proguns Group i Forum 119 FIZ porozumienie w sprawie uruchomienia w Niewiadowie nowoczesnej fabryki amunicji średniokalibrowej (40 mm) do celów wojskowych. W ramach tego porozumienia (term sheet) inwestycję opiewającą na 67,4 mln zł w większości (60 mln zł) pokryje Forum 119, czyli fundusz inwestycyjny zamknięty londyńskiej Grupy Fidera, z którą Grupa PGM-Niewiadów realizuje już projekt budowy fabryki elaboracji amunicji 155 mm z trzema liniami produkcyjnymi w Niewiadowie.

Dokument nie określa, kiedy ruszy produkcja amunicji 40 mm. Wiadomo natomiast, że nowoczesna fabryka będzie bazować na technologii dostarczonej przez singapurską spółkę ST Engineering Advanced Material Engineering. Skutkiem podpisanego porozumienia ma być transfer technologii i uruchomienie produkcji w spółce zależnej (Fabryka Amunicji Pocisk SA), której w przyszłości większościowym akcjonariuszem zostanie Grupa Niewiadów-PGM. Według danych European Defence Agency oraz raportu NATO Industrial Advisory Group (2024) europejski rynek amunicji 40 mm przekracza wartość 2 mld euro rocznie, a zapotrzebowanie ze strony armii NATO oraz partnerów przemysłowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej stale rośnie.

Amunicja 40 mm to naboje stosowane przede wszystkim w granatnikach i automatycznych wyrzutniach granatów. Jest to rodzina ładunków o różnych przeznaczeniach i parametrach. W siłach zbrojnych taka amunicja jest stosowana m.in. do rażenia skupisk przeciwnika w ramach wsparcia piechoty, niszczenia lekkich osłon, zadymiania, oświetlania pola walki, działania przeciwko nieopancerzonym pojazdom itp. Z amunicji 40 mm korzysta także policja (np. gumowe pociski, granaty z gazem).

– Mogę potwierdzić z pełnym przekonaniem, że amunicja 40 mm jest niezwykle skutecznym środkiem rażenia stosowanym w granatnikach ręcznych i automatycznych, które stanowią podstawową jednostkę ognia, np. na transporterach opancerzonych – mówi kpt. rez. Marcin Krajewski, prezes zarządu Proguns Group, powołując się na swoje wieloletnie doświadczenie zdobyte w zespołach bojowych JW GROM. Jego firma zajmuje się m.in. prowadzeniem sieci profesjonalnych sklepów oferujących broń, amunicję i akcesoria militarne, organizowaniem szkoleń strzeleckich, taktycznych itp.

– Ponieważ jest wiele rodzajów tej amunicji, możliwości wykorzystania jej do szkolenia żołnierzy oraz na współczesnym polu walki są szerokie – dodaje Krajewski, który zaznacza, że planowana inwestycja wpisuje się w priorytety dotyczące bezpieczeństwa i niezależności technologicznej Polski.

– Współpraca z Proguns Group i Forum 119 FIZ pozwala połączyć kapitał, doświadczenie i technologię w sposób, który umożliwi stworzenie nowoczesnej linii produkcyjnej w Niewiadowie. Jesteśmy przekonani, że inwestycja przyczyni się do wzmocnienia krajowych zdolności w zakresie wytwarzania amunicji oraz rozwoju kompetencji inżynieryjnych i technologicznych w polskim przemyśle obronnym – mówi Radomir Woźniak, wiceprezes Grupy Niewiadów-PGM. 

Jakub Zagalski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Mariusz Kraśnicki

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mundur w paczkomacie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Polski wkład w operację „Overlord”
Sztuka tworzenia kryptonimu
Zatrzymać drona
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Równanie z „Iksem”
NATO liczy wydatki przed szczytem
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Tropem tajemnic z przeszłości
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Szerszeń z Sochaczewa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Dronowy kierunek przyszłości
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
PKW Irak zostaje w Jordanii
Domek Pilota w LAW otwarty
Podróż w ciemność
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Śmierć w sercu Azji
Miliardy na obronność
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
NATO zwiększy produkcję broni
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Barakudy z Polski
Wsparcie ma znaczenie
Sojusznicza medycyna pola walki
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Studenci w koszarach
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
„Iks” nasz powszedni
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Prezydent RP o szczycie NATO
Przełomowe zdolności artylerzystów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
PIRX-1 na orbicie
Nadchodzą zmiany
Paliwowy krwiobieg NATO
Drony na Legii
Królowa wspinaczki kończy karierę
Airbus A330 MRTT
Twarzą w twarz
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Bez zmian w emeryturach
USA znów uderzyły w Iran
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Zbrodnicza farsa
Przełomowe porozumienie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO