moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT na Szlaku Ratunkowym

Ponad 100 osób, w tym żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz strażacy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego uczestniczyli w ćwiczeniach służb ratowniczych w Zduńskiej Woli. Terytorialsi udzielali pierwszej pomocy, wspierali służby porządkowe w koordynacji działań ratowniczych, pomagali przy organizacji ewakuacji i zabezpieczeniu miejsca katastrofy.

Żołnierze WOT na ćwiczeniach "Szlak Ratunkowy'25", fot. 9 ŁBOT 

Celem ćwiczeń „Szlak Ratunkowy 2025” było doskonalenie współpracy różnych formacji odpowiedzialnych za reagowanie kryzysowe, zarówno w zakresie działań ratunkowych, jak i zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W szkoleniu wzięły udział wszystkie najważniejsze służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie powiatu zduńskowolskiego, w tym żołnierze z łaskiego 93 Batalionu Lekkiej Piechoty 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wojskowi strażacy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

 

Oprócz wojskowych ćwiczyli także funkcjonariusze Policji, Służby Ochrony Kolei i Straży Miejskiej, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i druhowie z ochotniczych straży pożarnych, zespół ratownictwa medycznego Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zduńskiej Woli. W sumie uczestniczyło ponad 100 osób i kilkanaście wozów gaśniczych.

Manewry przeprowadzono na terenie Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych, filii Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola oraz w sąsiedztwie stacji kolejowej Zduńska Wola Karsznice, jednego z ważniejszych węzłów kolejowych w regionie.

Żołnierze WOT na ćwiczeniach "Szlak Ratunkowy'25", fot. 9 ŁBOT 

Służby ratownicze ruszyły do akcji, gdy otrzymały informację o zderzeniu pociągu towarowego i osobowego. W katastrofie poszkodowanych zostało 27 osób: 25 pasażerów, maszynista i konduktor. Pierwsi na miejscu zdarzenia zjawili się strażacy, którzy przeprowadzili wstępną segregację rannych. Następnie ratownicy udzielili poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy. Osoby, które nie wymagały hospitalizacji ewakuowano autobusami podstawionymi przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Dwóch poszkodowanych pasażerów, którzy o własnych siłach opuścili pociąg, zostało odnalezionych kilkaset metrów od miejsca katastrofy. Strażacy wykorzystali do poszukiwań drona z termowizją.

Pociąg towarowy, który uczestniczył w kolizji, w swoim składzie miał niebezpieczny ładunek – cysternę z amoniakiem. Ze względu na możliwość jej rozszczelnienia i groźbę skażenia terenu do akcji przystąpili strażacy, którzy ustawili kurtyny wodne w celu częściowej neutralizacji zagrożenia. Zawyły też syreny alarmowe, aby ostrzec mieszkańców pobliskiego osiedla o możliwym zagrożeniu wyciekiem amoniaku. Na szczęście wszyscy wiedzieli, że to tylko ćwiczenia.

Strażacy z OSP podczas ćwiczeń "Szlak Ratunkowy'25", fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli

Z kolei biorący udział w manewrach żołnierze z 9 ŁBOT po przyjeździe na miejsce katastrofy włączyli się do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym oraz wspierali służby porządkowe w koordynacji działań ratowniczych. Terytorialsi pomagali też policjantom i strażnikom miejskim przy organizacji korytarzy ewakuacyjnych i zabezpieczeniu miejsca katastrofy.

– Jako żołnierze wojsk obrony terytorialnej jesteśmy przygotowani do działania w trudnych sytuacjach kryzysowych, zarówno w czasie pokoju, jak i konfliktu. Naszym obowiązkiem jest wspieranie lokalnych społeczności i służb ratowniczych w sytuacjach zagrożenia – podkreślił ppłk Rafał Okniański, dowódca 93 BLP. Jak dodał, tego typu ćwiczenia są dla jego żołnierzy okazją do doskonalenia procedur i praktycznego sprawdzenia ich umiejętności.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć w sercu Azji
MON i MSZ o szczycie NATO
Spadochronowy triumf
Wojsko stawia na „armię talentów”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pierwszy krok do Invictusa
Innowacje z PERUNA
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Borsuki i roje dronów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Atak i przejęcie dokumentów
Tour przez garnizony
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Prezydent RP o szczycie NATO
Polski Gnom
Pancerne starcie
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Test w stratosferze
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Pierwszy krok do specjalsów
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Dawka wiedzy na trudne czasy
Pieta Michniowska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baobaby docierają do wojska
W drodze po oficerskie gwiazdki
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ostatnia niedziela…
Inwestycje w bezpieczeństwo
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Paliwowy krwiobieg NATO
Poskromić kolosa
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Kajakiem na światowe podium
Wsparcie ma znaczenie
Wielki sukces podchorążych z AMW
Gen wojownika
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Odniesione w walce rany łączą
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wyścig snajperów
Marzenia częściowo spełnione
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Azjatycka szansa
Morska bryza w dwóch odsłonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO