moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

32 Baza Lotnictwa Taktycznego gotowa do misji Baltic Air Policing

Żołnierze z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego zakończyli certyfikację przed polskim kontyngentem wojskowym Orlik-13. Podczas egzaminów żołnierze musieli wykazać się znajomością procedur NATO oraz sprawnością operacyjną w powietrzu. 32 BLT już kwietniu obejmie dyżur na Litwie, w Łotwie i w Estonii w ramach Baltic Air Policing.

Podczas intensywnego pięciodniowego sprawdzianu piloci oraz personel techniczny przeszli testy teoretyczne oraz praktyczne. Obejmowały one m.in. znajomość przepisów sojuszniczych, identyfikację statków powietrznych, sprawdziany wiedzy ogólnowojskowej oraz egzaminy strzeleckie. Kluczowym elementem certyfikacji były misje w powietrzu, podczas których piloci ćwiczyli przechwytywanie samolotów naruszających przestrzeń powietrzną oraz eskortowanie maszyn z utraconą łącznością radiową.

Polski kontyngent zostanie rozmieszczony w bazie na Litwie, a na jego dowódcę został wyznaczony doświadczony pilot z ponad trzema tysiącami godzin spędzonymi w powietrzu - ppłk pil. Dawid Kij. Kontyngent rozpocznie swoją misję 1 kwietnia, pełniąc całodobowy dyżur gotowości bojowej. W razie zagrożenia piloci będą mieli zaledwie kilkanaście minut na start.

Misja Baltic Air Policing, prowadzona przez NATO od 2004 roku, ma na celu ochronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. W ramach rotacyjnych zmian sojusznicze państwa wysyłają swoje kontyngenty, aby zapewnić bezpieczeństwo krajom bałtyckim. Polski PKW Orlik będzie pełnił tę rolę po raz trzynasty, potwierdzając swoje wysokie kompetencje i gotowość do działania.

Źródło: 32 BLT

red. PZ

autor zdjęć: 32 BLT

dodaj komentarz

komentarze


Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Jak wojsko chroni lotniska?
Polsko-estońska współpraca
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Adaptacja i realizm
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Syndrom Karbali
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Czerwieńsze będą…
Armia testuje roboty do transportu
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wodny chrzest Borsuków
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Ready for Every Scenario
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Bez zmian w emeryturach
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Uczczono ofiary zamachu majowego
Borsuki zdały wodny egzamin
Bieg ku pamięci bohaterów
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Przyszłość „Łucznika”
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Wypadek w PKW UNIFIL
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Ostatni most
Wojsko zaprasza rodziny
Symbol skupiający wiele znaczeń
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Huta Częstochowa bliżej wojska
Od cyberkursu po mundurówkę
Groźny incydent w Libanie
Wyścig Stalina
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Hornet czyli „polski Shahed”
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Biało-czerwona na Monte Cassino
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Skrzydlaci komandosi
Generał z cienia
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Desant na Odrze
Wraki w sonarze
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
JW Agat: idziemy po młodych!
Logistycy pod lupą
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
NATO i USA o Iranie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Początek wielkiej historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO