moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska i Niemcy na czele koalicji pancernej

Szkolenie żołnierzy i kolejne dostawy sprzętu – takie cele stawia sobie międzynarodowa koalicja zdolności opancerzonych na rzecz Ukrainy, która właśnie została aktywowana w Warszawie. Liderami koalicji są Polska i Niemcy, ale udział w niej zapowiedziały również między innymi Wielka Brytania, Szwecja i Włochy.

Pomysł utworzenia koalicji ogłosili wspólnie ministrowie obrony Polski i Niemiec – Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Boris Pistorius. Stało się to 18 marca, podczas spotkania tych polityków w Warszawie. Wczoraj wicepremier i szef polskiego MON-u poinformował, że koalicja właśnie została aktywowana. – Dołączają do niej kolejne państwa – podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz. Jeszcze kilka dni temu udział w pracach gremium zadeklarowały Wielka Brytania, Włochy i Szwecja. W ich ślady powinna pójść Kanada, ale na tym zapewne nie koniec.

Członkowie koalicji skupią się na szkoleniu ukraińskich żołnierzy, a jednocześnie będą mobilizować państwa Zachodu, by przekazywały władzom w Kijowie jak najwięcej sprzętu. – O tym właśnie rozmawiałem ostatnio z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych, które mocno wspierają Polskę w procesie tworzenia i aktywizacji koalicji – zaznaczał wicepremier Kosiniak-Kamysz. Dodał przy tym, że nie o wszystkich krokach może otwarcie mówić – ze względu na możliwe reakcje Moskwy oraz konieczność dopełnienia prawnych procedur w poszczególnych państwach.

– Koalicja na rzecz zdolności opancerzonych to jedno z wielu działań, które podejmujemy, by wesprzeć walczącą Ukrainę. Mamy koalicję amunicyjną, dronową czy związaną z siłami powietrznymi. Polska jest aktywna na każdym polu – zapewniał szef MON-u. Do tego pozostaje liderem w szkoleniu ukraińskich żołnierzy. – W Polsce przeszkoliliśmy już blisko 20 tys. Ukraińców – poinformował minister Kosiniak-Kamysz. Zajęcia prowadzone są w ramach unijnej misji CAT-C. Obejmują między innymi czołgistów, saperów, wojskowych medyków. Ukraińcy pod okiem zachodnich instruktorów uczą się obsługi nowego sprzętu i doskonalą taktykę.

Ukraina ponad dwa lata zmaga się z rosyjską inwazją. W tej chwili najcięższe walki toczą się w Donbasie i na południowym wschodzie kraju. Rosjanie regularnie prowadzą też rakietowy ostrzał miast w innych częściach Ukrainy. Celem jest nie tylko infrastruktura krytyczna, ale również obiekty cywilne. W ostatnich tygodniach napór agresorów rośnie.

Państwa Zachodu od pierwszego dnia inwazji starają się Ukraińcom pomagać. Jednym z narzędzi są właśnie wszelkiego rodzaju koalicje, które mają ułatwić wypracowanie decyzji politycznych, a także usprawnić gromadzenie i wysyłkę na wschód danego typu uzbrojenia. W lipcu 2023 roku na przykład przedstawiciele jedenastu państw NATO, w tym Polski, zawarli porozumienie w sprawie wspólnych działań związanych z przekazywaniem Ukrainie samolotów F-16 i szkoleniem jej pilotów. Z kolei w marcu tego roku, z inicjatywy Czech, została zawiązana koalicja amunicyjna, która za cel postawiła sobie dostawę 800 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 i 122 mm. Polska zadeklarowała wówczas, że jej wkładem w tę inicjatywę będą „znaczne środki finansowe”. Wiele wysiłku Zachód włożył też w dostarczanie Ukraińcom czołgów. Do tamtejszej armii trafiły już między innymi Abramsy z USA, czy też Leopardy z Niemiec i Hiszpanii. Polska, prócz kilkunastu czołgów tego typu, przekazała Ukrainie znaczącą liczbę maszyn T-72 i PT-91 Twardy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana warty w Szkole Orląt
Powrót WAM-u
Kosmiczne oko armii
Polska będzie produkować Pantery
New Approach to Military Reserve
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Dwunasty Husarz w powietrzu
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Adaptacja i realizm
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Początek wielkiej historii
Zbrodnia i kłamstwo
Groźny incydent w Libanie
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Wypadek w PKW UNIFIL
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Nauki i nauczki z Afganistanu
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Wielkie serce K9
Lekcja 3 Maja
Bieg ku pamięci bohaterów
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Centrum pomocy i opieki
NATO i USA o Iranie
„Huragan” na kursie
Gotowi do działania
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Wicepremier apeluje o jedność
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Syndrom Karbali
Pasja i fart
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Fińska armia luzuje rygory
Od cyberkursu po mundurówkę
Świat się zbroi na rekordową skalę
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
JWK trenuje na paralotniach
Marynarz w koreańskim tyglu
Przekuwanie pomysłów w produkty
Zbrodnia bez kary
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Borsuki w okopach
Rzeźnik w rękach GROM-u
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Desant, konie i czołgi…
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Okiełznać Rosomaka
Awanse w Dniu Flagi
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Sześć medali żołnierzy w sportach walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO