moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Mogę dziś poinformować o sukcesie Polski. Została podjęta decyzja o ustanowieniu w Polsce Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina – zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu ministrów obrony państw Sojuszu. W Brukseli wicepremier odbył spotkania m.in. z szefami MON Francji i Niemiec.

Wsparcie Ukrainy, kwestie obrony i odstraszania, a także zwiększania wydatków na obronność i wspólnych zamówień dla armii były głównymi tematami spotkania ministrów obrony państw NATO. Po zakończeniu obrad wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że Polska jest jednym z liderów państw Sojuszu, jeżeli chodzi o wydatki na obronność. – Podkreślałem to podczas swojego wystąpienia. Dajemy dobry przykład. To jest bardzo ważne, jeśli chodzi o wypełnienie naszych zobowiązań i realizowanie celów – mówił szef MON. Jak podkreślał, Polska przeznacza największy procent PKB – 4,23% – na obronność, w tym ponad połowę na modernizację armii.

Wicepremier argumentował, że „nigdy w historii Unii Europejskiej” kwestia bezpieczeństwa nie była tak ważna, jak obecnie. – Jestem zwolennikiem, żeby znakomitą część środków z różnych funduszy europejskich, od Funduszu Spójności po KPO, przeznaczyć na działania przemysłu obronnego – mówił.

Podczas briefingu Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował także, że jedno z ważnych uzgodnień na forum NATO dotyczyło bezpośrednio naszego kraju. – Została podjęta decyzja o ustanowieniu właśnie w Polsce Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina – powiedział szef MON-u. Centrum zostanie utworzone w Bydgoszczy. Lokalizacja zapewne nie jest przypadkowa, ponieważ w Bydgoszczy działa od lat Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO, jeden z najważniejszych natowskich ośrodków przygotowujących żołnierzy Sojuszu do zagranicznych misji.


Film: Aleksander Kruk, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Nowe centrum ma się zajmować m.in. wymianą doświadczeń między państwami NATO w odniesieniu do wojny w Ukrainie oraz szkoleniem ukraińskich żołnierzy. – Korzyść będzie obustronna – zapewniał szef MON-u. W Polsce ukraińscy żołnierze przechodzą już szkolenia m.in. saperskie czy medyczne. Centrum w Bydgoszczy ma powstawać etapami. Jednak minister przyznał, że przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie chciałby już mieć konkretne plany dotyczące działania ośrodka. Pytany przez dziennikarzy o szczegóły dotyczące finansowania projektu zapowiedział, że zostaną one ustalone wspólnie przez członków NATO. – Cieszę się, że wszystkie państwa wspierają ten projekt – dodał.

Podczas posiedzenia w Brukseli Władysław Kosiniak-Kamysz odbył także spotkania bilateralne. – Rozpocząłem od spotkania z ministrem obrony Litwy, potem z ministrem obrony Niemiec, Wielkiej Brytanii, spotkanie z ministrem obrony Norwegii, Francji, Turcji i długa rozmowa z ministrem obrony Finlandii – wymieniał szef MON-u.

Wicepremier mówił również o zacieśnianiu współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Niemcy i Francja to dla nas ważni partnerzy, pierwsze spotkanie Trójkąta Weimarskiego odbędzie się w Polsce jeszcze przed szczytem NATO. Szefowie MON-u Niemiec oraz Francji wyrazili zgodę i zainteresowanie wznowieniem działań – poinformował wicepremier.

z Brukseli Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO, MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO liczy wydatki przed szczytem
Podróż w ciemność
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mundur w paczkomacie
Przełomowe porozumienie
Barakudy z Polski
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Twarzą w twarz
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Równanie z „Iksem”
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Ostatnia niedziela…
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
„Iks” nasz powszedni
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
NATO zwiększy produkcję broni
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Przełomowe zdolności artylerzystów
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Tropem tajemnic z przeszłości
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Szerszeń z Sochaczewa
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Paliwowy krwiobieg NATO
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Domek Pilota w LAW otwarty
Drony na Legii
Studenci w koszarach
PIRX-1 na orbicie
USA znów uderzyły w Iran
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Mundur i bokserskie rękawice
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Wsparcie ma znaczenie
Sztuka tworzenia kryptonimu
Sojusznicza medycyna pola walki
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Polski wkład w operację „Overlord”
Dronowy kierunek przyszłości
Miliardy na obronność
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Bez zmian w emeryturach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zbrodnicza farsa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Śmierć w sercu Azji
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Prezydent RP o szczycie NATO
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Zatrzymać drona
Nadchodzą zmiany
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Królowa wspinaczki kończy karierę
Airbus A330 MRTT
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO