moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

W Brukseli trwa spotkanie ministrów obrony NATO. Wśród głównych tematów – wsparcie Ukrainy. – To nie dobroczynność, to inwestycja w nasze bezpieczeństwo – podkreślał przed posiedzeniem Jens Stoltenberg, szef Sojuszu. W Kwaterze Głównej podpisano dziś listy intencyjne dotyczące międzynarodowej współpracy podczas pozyskiwania rakiet, systemów rakietowych i amunicji.

Spotkanie ministrów obrony NATO rozpoczęło się w czwartek rano. Polskę reprezentuje w Brukseli wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Tuż przed posiedzeniem Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, zapowiedział, że ministrowie skupią się na kwestiach związanych z obroną i odstraszaniem. – Aby to robić, musimy więcej inwestować, ale jesteśmy na dobrej drodze, bo jeśli chodzi o inwestycje na obronność już możemy mówić o historycznych liczbach – zaznaczył. – W tym roku spodziewamy się, że 18 sojuszników osiągnie cel, jakim jest przeznaczanie na obronność co najmniej 2 proc. PKB – zapowiedział Stoltenberg. Zaznaczył, że jednak cały czas w tej kwestii jest wiele do zrobienia. – W ubiegłym roku, podczas szczytu Sojuszu, który odbył się w Wilnie, wszyscy sojusznicy obiecali wydawać 2 proc. PKB na obronność. A te dwa procent to jest minimum – podkreślił. „Washington Post” opublikował wczoraj artykuł, w którym przedstawia wykaz wydatków na obronność poszczególnych państw NATO w odniesieniu do PKB w 2023 roku. Polska jest liderem listy.

 

Dziś w Brukseli odbędzie się także posiedzenie Rady NATO-Ukraina. – Będziemy rozmawiać o naszym wsparciu dla Ukrainy. Widzimy, że to nasze wsparcie wpływa na sytuację na polu walki każdego dnia – zaznaczył szef Sojuszu. Przypomniał, że wczoraj ukraińskie drony zniszczyły rosyjski okręt desantowy. – To pokazuje zdolności i kompetencje ukraińskich sił zbrojnych – dodał.

Stoltenberg podkreślał także, że do stałego wspierania Ukrainy, między innymi dostawami broni czy amunicji, konieczne jest zwiększenie produkcji tego rodzaju uzbrojenia. Dodał, że tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy, tuż po zaakceptowaniu przez członków NATO planu inwestycji, państwa Paktu podpisały kontrakty z przemysłem obronnym o łącznej wartości 10 mld euro. Szef NATO docenił też, iż sojusznicy ciągle wspierają broniący się kraj, a Rada Europejska zdecydowała się przeznaczyć na ten cel 50 mld euro.

Przyznał jednak, że już teraz widać konsekwencje tego, iż USA nie są w stanie uzgodnić trwałej pomocy dla Ukrainy. – Oczekuję, że amerykański Kongres zgodzi się co do kolejnego pakietu wsparcia dla odpierającego inwazję Rosji państwa. Wspieranie Ukrainy to nie dobroczynność, to inwestycja w nasze bezpieczeństwo – podkreślił Jens Stoltenberg.

W południe w Kwaterze Głównej podpisano listy intencyjne dotyczące współpracy sojuszników podczas pozyskiwania rakiet, systemów rakietowych oraz amunicji. Inicjatorem była Wielka Brytania, a dokument sygnowało 15 państw, w tym Polska. – W ciągu ostatnich dwóch lat sojusznicy zrobili naprawdę wiele, aby wesprzeć Ukrainę. Ale teraz wiemy, że musimy zwiększyć te wysiłki. Dziś jesteśmy na to gotowi, możemy to zrobić razem – powiedział podczas uroczystości Grant Shapps, brytyjski minister obrony. Zaznaczył także, że takie rozwiązanie zagwarantuje firmom związanym z przemysłem zbrojeniowym zamówienia na wiele lat, a gwarancja popytu to jest to, czego potrzebują najbardziej. – Współpracując w ten sposób, jesteśmy znacznie silniejsi. Dzięki temu wzmocnimy naszą obronę, uzupełnimy zapasy i będziemy mogli kontynuować wspieranie Ukrainy – powiedział Shapps.

Inicjatywa ta ma przyczynić się nie tylko do połączenia wysiłków dotyczących zamówień, lecz także zagwarantować współpracę przemysłów obronnych i zwiększenie produkcji na terenach państw sygnatariuszy, zmniejszenie kosztów wytwarzania, a także integrację łańcucha dostaw m.in. poprzez wspólne zamówienia na komponenty do produkcji. Jak poinformowało polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, podpisanie listów intencyjnych nie będzie miało wpływu na narodowe projekty i nie zobowiązuje żadnego z sygnatariuszy do uczestnictwach w kolejnych etapach projektu.

Dokument, oprócz Wielkiej Brytanii i Polski, podpisali szefowie resortów obrony: Niemiec, Norwegii, Holandii, Rumunii, Macedonii Północnej, Danii, Estonii, Turcji, Ukrainy, Finlandii, Chorwacji, Szwecji i Francji.

Brytyjski minister obrony zapowiedział, że teraz ministrowie obrony skupią się na ustalaniu harmonogramu działania, tak aby określić wspólne wymagania sojuszników. Szczegóły mają zostać ogłoszone podczas szczytu NATO, który w lipcu odbędzie się w Waszyngtonie.

z Brukseli Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO, st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Generał z cienia
SAFE dla Tarczy Wschód
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Roboty saperskie bez tajemnic
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Tu nie ma miejsca na błędy
Pierwsze umowy z SAFE
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Marsz prawdę ci powie
Polsko-kanadyjska współpraca
Symbol skupiający wiele znaczeń
Bez patosu o misjach
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Leopardy 2PL na podium
Polsko-estońska współpraca
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Bez zmian w emeryturach
Początek wielkiej historii
Równanie z „Iksem”
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Specjalsi: mała, wielka siła
Wypadek w PKW UNIFIL
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Ochrona lasu dla obronności
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Biało-czerwona na Monte Cassino
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Drony z SAFE
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Ślady, których nie widać
Przed misją w Rumunii
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Czerwieńsze będą…
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
NATO i USA o Iranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Adaptacja i realizm
Syndrom Karbali
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wsparcie ma znaczenie
Groźny incydent w Libanie
Kraków zaprosił weteranów
Blizny, których nie widzimy
Od cyberkursu po mundurówkę
Tatuaże pod mundurem
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
„Burza” na horyzoncie
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Sprawdzian na Bornholmie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
SAFE – czas kontraktów
SAFE dla marynarki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO