moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

W Brukseli trwa spotkanie ministrów obrony NATO. Wśród głównych tematów – wsparcie Ukrainy. – To nie dobroczynność, to inwestycja w nasze bezpieczeństwo – podkreślał przed posiedzeniem Jens Stoltenberg, szef Sojuszu. W Kwaterze Głównej podpisano dziś listy intencyjne dotyczące międzynarodowej współpracy podczas pozyskiwania rakiet, systemów rakietowych i amunicji.

Spotkanie ministrów obrony NATO rozpoczęło się w czwartek rano. Polskę reprezentuje w Brukseli wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Tuż przed posiedzeniem Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, zapowiedział, że ministrowie skupią się na kwestiach związanych z obroną i odstraszaniem. – Aby to robić, musimy więcej inwestować, ale jesteśmy na dobrej drodze, bo jeśli chodzi o inwestycje na obronność już możemy mówić o historycznych liczbach – zaznaczył. – W tym roku spodziewamy się, że 18 sojuszników osiągnie cel, jakim jest przeznaczanie na obronność co najmniej 2 proc. PKB – zapowiedział Stoltenberg. Zaznaczył, że jednak cały czas w tej kwestii jest wiele do zrobienia. – W ubiegłym roku, podczas szczytu Sojuszu, który odbył się w Wilnie, wszyscy sojusznicy obiecali wydawać 2 proc. PKB na obronność. A te dwa procent to jest minimum – podkreślił. „Washington Post” opublikował wczoraj artykuł, w którym przedstawia wykaz wydatków na obronność poszczególnych państw NATO w odniesieniu do PKB w 2023 roku. Polska jest liderem listy.

 

REKLAMA

Dziś w Brukseli odbędzie się także posiedzenie Rady NATO-Ukraina. – Będziemy rozmawiać o naszym wsparciu dla Ukrainy. Widzimy, że to nasze wsparcie wpływa na sytuację na polu walki każdego dnia – zaznaczył szef Sojuszu. Przypomniał, że wczoraj ukraińskie drony zniszczyły rosyjski okręt desantowy. – To pokazuje zdolności i kompetencje ukraińskich sił zbrojnych – dodał.

Stoltenberg podkreślał także, że do stałego wspierania Ukrainy, między innymi dostawami broni czy amunicji, konieczne jest zwiększenie produkcji tego rodzaju uzbrojenia. Dodał, że tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy, tuż po zaakceptowaniu przez członków NATO planu inwestycji, państwa Paktu podpisały kontrakty z przemysłem obronnym o łącznej wartości 10 mld euro. Szef NATO docenił też, iż sojusznicy ciągle wspierają broniący się kraj, a Rada Europejska zdecydowała się przeznaczyć na ten cel 50 mld euro.

Przyznał jednak, że już teraz widać konsekwencje tego, iż USA nie są w stanie uzgodnić trwałej pomocy dla Ukrainy. – Oczekuję, że amerykański Kongres zgodzi się co do kolejnego pakietu wsparcia dla odpierającego inwazję Rosji państwa. Wspieranie Ukrainy to nie dobroczynność, to inwestycja w nasze bezpieczeństwo – podkreślił Jens Stoltenberg.

W południe w Kwaterze Głównej podpisano listy intencyjne dotyczące współpracy sojuszników podczas pozyskiwania rakiet, systemów rakietowych oraz amunicji. Inicjatorem była Wielka Brytania, a dokument sygnowało 15 państw, w tym Polska. – W ciągu ostatnich dwóch lat sojusznicy zrobili naprawdę wiele, aby wesprzeć Ukrainę. Ale teraz wiemy, że musimy zwiększyć te wysiłki. Dziś jesteśmy na to gotowi, możemy to zrobić razem – powiedział podczas uroczystości Grant Shapps, brytyjski minister obrony. Zaznaczył także, że takie rozwiązanie zagwarantuje firmom związanym z przemysłem zbrojeniowym zamówienia na wiele lat, a gwarancja popytu to jest to, czego potrzebują najbardziej. – Współpracując w ten sposób, jesteśmy znacznie silniejsi. Dzięki temu wzmocnimy naszą obronę, uzupełnimy zapasy i będziemy mogli kontynuować wspieranie Ukrainy – powiedział Shapps.

Inicjatywa ta ma przyczynić się nie tylko do połączenia wysiłków dotyczących zamówień, lecz także zagwarantować współpracę przemysłów obronnych i zwiększenie produkcji na terenach państw sygnatariuszy, zmniejszenie kosztów wytwarzania, a także integrację łańcucha dostaw m.in. poprzez wspólne zamówienia na komponenty do produkcji. Jak poinformowało polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, podpisanie listów intencyjnych nie będzie miało wpływu na narodowe projekty i nie zobowiązuje żadnego z sygnatariuszy do uczestnictwach w kolejnych etapach projektu.

Dokument, oprócz Wielkiej Brytanii i Polski, podpisali szefowie resortów obrony: Niemiec, Norwegii, Holandii, Rumunii, Macedonii Północnej, Danii, Estonii, Turcji, Ukrainy, Finlandii, Chorwacji, Szwecji i Francji.

Brytyjski minister obrony zapowiedział, że teraz ministrowie obrony skupią się na ustalaniu harmonogramu działania, tak aby określić wspólne wymagania sojuszników. Szczegóły mają zostać ogłoszone podczas szczytu NATO, który w lipcu odbędzie się w Waszyngtonie.

z Brukseli Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO, st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Święto wojskowego sportu
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
NATO on Northern Track
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO