moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Abramsy jadą na ukraiński front

W amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy. Przedstawiciele ponad 50 państw, w tym Polski, rozmawiali o dalszej pomocy militarnej dla Ukrainy. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że niebawem na front dotrą czołgi Abrams. Wezwał też inne kraje do wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej.

Grupa kontaktowa do spraw wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) obradowała po raz piętnasty. Spotkaniu przewodniczył Lloyd Austin, szef Pentagonu. Do amerykańskiej bazy wojskowej w Ramstein przyjechali przedstawiciele ponad 50 państw NATO. W rozmowach brały też udział delegacje spoza Sojuszu, m.in. z Japonii, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Izraela oraz Jordanii. Po raz pierwszy w rozmowach wziął udział Rustem Umerow, nowy minister obrony Ukrainy. Polskiej delegacji przewodniczył gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP.

Sekretarz obrony USA podczas konferencji otwierającej posiedzenie grupy kontaktowej zwrócił uwagę, że ze względu na nasilające się ataki Rosji konieczne jest zapewnienie Ukrainie jak najlepszej obrony powietrznej. Lloyd Austin podkreślił również, że niezmiennie priorytetową sprawą pozostaje dostarczanie ukraińskim obrońcom amunicji 155 mm. Ogłosił, że niebawem na front dotrą amerykańskie czołgi M1 Abrams. Pierwsze egzemplarze do Ukrainy mają trafić w ciągu najbliższych kilku dni, a cały transport kilkudziesięciu czołgów potrwa kilka tygodni. – Czas gra na niekorzyść Putina, na niekorzyść agresora. Putin starał się zdemoralizować Ukraińców, ale jedynie zdemoralizował swoją armię – ocenił Austin. – Ukraińcy walczą w słusznej w sprawie, bo bronią swojego kraju. Walczą o wolność i przyszłość – dodał. Przyznał jednak, że choć ukraińska kontrofensywa postępuje, trzeba być przygotowanym na długą i trudną walkę z Rosją. Zapewnił, że sojusznicy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne. – To poświęcenie w imię naszych wspólnych wartości – zaznaczył szef Pentagonu.

REKLAMA

Podsumowując kilkugodzinną naradę sekretarz obrony USA podkreślił, że wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej jest kluczowe. – Ukraińcy potrzebują tego, by chronić swoje niebo, miasta i utrzymać niewinnych ludzi z dala od pola walki – zaznaczył Austin. Przypomniał, że Kijów otrzymał już m.in. system Patriot, przeciwlotniczy system rakietowy MIM-23 Hawk, system przeciwlotniczy Iris-T, system obrony powietrznej NASAMS czy samobieżne przeciwlotnicze działa Gepardy.

Szef Pentagonu wyliczył także, że Ukraina do tej pory otrzymała ponad 76 mld dolarów pomocy militarnej. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, czyli od poprzedniego spotkania grupy kontaktowej w Ramstein, Stany Zjednoczone skierowały do Kijowa dodatkowe pakiety pomocowe o wartości 2 mld dolarów. Wśród przekazanego sprzętu i uzbrojenia znalazły się m.in. systemy obrony powietrznej, amunicja i wyposażenie do usuwania min. Amerykański sekretarz podziękował także kilku krajom, w tym Polsce i Niemcom za działalność w ramach koalicji na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard, a także Danii, Holandii i Norwegii za gotowość do oddania samolotów F-16. Szkolenie ukraińskich pilotów na tych myśliwcach właśnie zaczyna się w Arizonie w USA. Austin zaznaczył także, że w ostatnich miesiącach Polska przekazała Ukrainie dodatkowy sprzęt do rozminowywania i ponad 100 transporterów opancerzonych oraz dziesiątki tysięcy amunicji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Thomas Alvarez, Secretary of Defense Lloyd J. Austin III/ Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Pancerny sznyt
 
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Wsparcie MON-u dla studentów
Czujemy się tu jak w rodzinie
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Olimp gotowy na igrzyska!
Szkolenie na miarę czasów
Pancerniacy trenują cywilów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szkolenie do walk w mieście
Spędź wakacje z wojskiem!
Walka – tak, ale tylko polityczna
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Oczy na Kijów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Spadochroniarze na warcie w UE
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Ostatnia niedziela…
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Mark Rutte pokieruje NATO
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szpital u „Troski”
Feniks – następca Mangusty?
Serwis bliżej domu
Za zdrowie utracone na służbie
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Lato pod wodą
Roczny dyżur spadochroniarzy
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
RBN przed szczytem NATO
Strzelnice dla specjalsów
Śmierć przyszła po wojnie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Biało-czerwona nad Wilnem
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Polsko-litewskie konsultacje
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO