moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bydgoszcz dla niezłomnych

Pamiętajcie o ludziach, którzy chcieli oddać życie na ołtarzu ojczyzny. Dzięki nim Polska jest dziś wolna – apelował Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, do młodzieży z klas mundurowych z Więcborka i Szubina, z którymi spotkał się we wtorek w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Chociaż ustanowiony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca – dla upamiętnienia dnia, w którym w 1951 roku komunistyczna bezpieka wymordowała siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę – to w tym roku w wielu polskich miastach jego obchody rozłożono na kilka dni.

Uroczystości w Bydgoszczy rozpoczęły się już w przeddzień święta. Wojewoda kujawsko-pomorski, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Instytut Pamięci Narodowej zorganizowali dla uczczenia pamięci żołnierzy wyklętych koncert galowy w Filharmonii Pomorskiej, a w kaplicy kościoła garnizonowego wmurowano tablicę pamiątkową. Dla młodzieży z funkcjonujących na terenie Kujaw klas mundurowych przygotowano również tego dnia specjalne prelekcje poświęcone żołnierzom wyklętym. W jednej z nich wziął udział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. – Chciałbym żebyście pamiętali o ludziach, którzy chcieli oddać swoje życie na ołtarzu ojczyzny – apelował. – Musimy mieć świadomość, że także dzięki nim Polska jest dziś wolna – dodał.

Wiceminister podkreślał w rozmowie z młodzieżą, że w ciągu ostatnich 200 lat historii Polski niewiele było pokoleń Polaków, które mogły cieszyć się niepodległą ojczyzną i nie musiały w jej obronie albo dla jej wyzwolenia oddać swojego życia. – Zapominamy, że wolność jest rzeczą daną, ale i zadaną, że nad wolnością trzeba się pochylać. O wspólną, wolną Polskę trzeba bardzo dbać – podkreślał wiceminister Kownacki. Po rozmowie z ministrem uczniowie klas mundurowych wysłuchali prelekcji doktor Kamili Churskiej-Wołoszczak z Instytutu Pamięci Narodowej, a następnie obejrzeli film pt. „Zapora”.

Uczestnicy obchodów mieli także okazję zwiedzić wystawę sprzętu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Były na niej prezentowane wyroby koncernu przeznaczone dla wojsk obrony terytorialnej – czyli m.in. drony, mundury, karabiny maszynowe i wyborowe, pistolety, granatniki, zestawy przeciwlotnicze. Błażej Wojnicz, prezes PGZ, podkreślił, że narodowy holding obronny, który zrzesza ponad 60 firm zbrojeniowych, jest w stanie dostarczyć prawie 95 procent wyposażenia osobistego i uzbrojenia dla żołnierzy WOT. – Naszym celem jest, aby było to sto procent – dodał z uśmiechem. – To jest też cel MON – wtórował mu Bartosz Kownacki.

Na dziś zaplanowano na Kujawach kolejne imprezy związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, m.in. „I Bydgoski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych”. Organizatorem testu, z którym mogą zmierzyć się zarówno dorośli, jak i młodzież, jest bydgoska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Rex Bolizlavus
 
Wyścig zbrojeń wystartował
Sport kształtuje mentalność
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Kolejowy sabotaż udaremniony
Feniks zakończony. Pomoc trwa
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Więcej amunicji do Rosomaków
Pracowity dyżur Typhoonów
Święto ludzi z pasją
Baltic Sea Under Control
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Podniebne wsparcie sojuszników
Trzy dekady DGW
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Więcej polskiego trotylu dla USA
Składy wysokiego ryzyka
Viva Polaki! Viva liberatori!
Henry Szymanski na tropie prawdy
Strażnik nieba
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Podniebny Pegaz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyrok za tragiczny wypadek
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Więcej na mieszkanie za granicą
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Szabla hubalczyków
Poznać rakietowego Homara
W Ełku wykuwają charaktery
Double Eagle – podwodny tropiciel
Powstaje armia dronów
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Pilecki ucieka z Auschwitz
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Debiut polskiego AW149
Rodzina na wagę złota
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Medycyna na morzu
Polskie F-16 w służbie NATO
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Piękny przykład patriotyzmu
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
„Pułaski” na Atlantyku
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Zatopiony problem
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Zwycięstwo mordercy
Pierwsza misja Gripenów
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO