moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Rycerski na czele JFTC

Od dziś polski wojskowy, gen. dyw. Bogdan Rycerski, dowodzi mieszczącym się w Bydgoszczy natowskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC. Oficer, który do tej pory był szefem Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, zastąpił na tym stanowisku niemieckiego gen. Norberta Wagnera. JFTC to najdłużej, bo od 20 lat, funkcjonująca w Polsce struktura NATO.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy (Joint Force Training Centre JFTC NATO), tak jak tego rodzaju instytucje w Portugalii i Norwegii, odpowiada za przygotowywanie żołnierzy Sojuszu do wspólnych operacji militarnych. Bydgoskie JFTC organizuje warsztaty, kursy oraz ćwiczenia dowódczo-sztabowe dla kadry kierowniczej natowskich jednostek – przede wszystkim wielonarodowych korpusów.

Dowodzenie placówką od ośmiu lat jest rotacyjne. Dziś odbyła się uroczystość przekazania sterów JFTC polskiemu oficerowi. Na czele centrum stanął gen. dyw. Bogdan Rycerski, m.in. były dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, weteran misji w Iraku i Afganistanie, a ostatnio szef Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Generał podkreślał, że doskonale zna bydgoskie centrum. – Miałem okazję niejednokrotnie uczestniczyć w ćwiczeniach organizowanych przez JFTC. Moim celem jest kontynuowanie projektów, które są realizowane tutaj. Będziemy dążyć do tego, aby centrum ewoluowało w taki sposób, żeby sprostać zadaniom i oczekiwaniom jednostek tutaj ćwiczących – mówił nowy dowódca.

Gen. Rycerski zastąpił na stanowisku gen. dyw. Norberta Wagnera, który po 43 latach służby odchodzi do rezerwy. Ustępujący oficer podkreślał, że przyszło mu kierować centrum w trudnym momencie dla całego Sojuszu, bo zaledwie kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie, a wcześniej w czasie trwającej wiele miesięcy pandemii. – Jako NATO musimy być gotowi na wszelkie zagrożenia i JFTC jest bardzo ważnym elementem tego procesu. Myślę, że dobrze poradziliśmy sobie z postawionymi przed nami zadaniami – podkreślał gen. Wagner. Oficer dodał, że trzy lata, które spędził w Polsce wraz z rodziną, były dla niego wspaniałym okresem.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy to najdłużej działająca w Polsce instytucja Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polscy wojskowi od początku działania JFTC byli bardzo zaangażowani w kierowanie placówką. Choć przez pierwsze sześć lat dowodzili nią Duńczycy, to nasi generałowie byli ich zastępcami. W 2016 roku Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO, któremu podlega JFTC, zdecydowało, że będą nim kierować rotacyjnie – co trzy lata – Polacy z Niemcami. Najpierw po gen. dyw. Wilhelmie Grünie (dowódca w latach 2016–2019) stery w JFTC objął ówczesny gen. dyw. Adam Joks (2019–2021) i wyjątkowo jeszcze na trzy miesiące gen. dyw. Piotr Malinowski. Później na czele centrum stanął gen. dyw. Norbert Wagner.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Na tronie mistrza bez zmian
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
W cieniu dumy floty
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Warto iść swoją drogą
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Medale na lodzie i śniegu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dyrygent w mundurze
Więcej mocy dla Orki
Good Morning, Orka!
O bezpieczeństwie u prezydenta
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Człowiek, który sprzedał ciszę
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piątka z czwartego wozu
Góral z ORP „Gryf”
PKW „Noteć” – koniec misji
Maj polskich żywych torped
Jak zbudować armię przyszłości
Co nowego w przepisach?
Czas podwodniaków
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Polskie „Delty” prawie w komplecie
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
USA: chcemy Grenlandii
Polskie MiG-i dla Ukrainy
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Medyczny impas
Odpalili K9 Thunder
Czekamy na F-35
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Nowy europejski czołg
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Krok po kroku przez kwalifikacje
Pucharowy medal na desce
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Partnerstwo Polski i Litwy
Amerykański szogun
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO