moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwierćwiecze Korpusu NATO w Szczecinie

Razem jesteśmy zdolni przeciwstawić się każdej agresji. Kiedy bronimy wolności, bronimy wolności każdego z nas – mówił gen. Jürgen-Joachim von Sandrart, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy utworzenia Korpusu. W Szczecinie podpisano też list intencyjny w sprawie przyjęcia Litwy do grupy państw ramowych.

Obchody 25. rocznicy powstania Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego odbyły się w czwartek u stóp Wałów Chrobrego w Szczecinie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich państw, które utworzyły Korpus, a dziś są tzw. państwami ramowymi. Polskę reprezentował wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek, Niemcy – minister obrony narodowej Boris Pistorius, a Danię – zastępca szefa resortu obrony Frank Trojahn. Do Szczecina przyjechał także litewski minister obrony Laurynas Kasčiūnas oraz dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum gen. Guglielmo Luigi Miglietta. Nie zabrakło byłych dowódców jednostki, polityków i przedstawicieli państw, które wchodzą w skład Korpusu.

 

– Nie jesteście sami. Wasi alianci, przyjaciele i partnerzy są tutaj dla was. Stajemy razem jeden przy drugim – zapewniał dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego niemiecki gen. Jürgen-Joachim von Sandrart. – Atak na któregokolwiek z was, będzie atakiem na nas wszystkich. To zobowiązanie wynikające z Artykułu Piątego jest niepodważalne. Razem jesteśmy zdolni przeciwstawić się każdej agresji. Kiedy bronimy wolności, bronimy wolności każdego z nas. Kiedy bronimy demokracji, bronimy jej dla każdego, dla nas wszystkich – mówił gen. Jürgen-Joachim von Sandrart.

O znaczeniu, jakie dla Polski miało uczestnictwo w strukturach Korpusu, mówił wiceminister obrony Stanisław Wziątek. – 25 lat temu padał ulewny deszcz, ale pogoda dla naszej sojuszniczej współpracy była bardzo dobra. Przez te 25 lat polska armia przeszła głęboką transformację – podkreślił. – Oprócz sojuszy wojskowych, mamy wspólne wartości oparte na szacunku. Korpus powstał jako ucieleśnienie tej idei. Daje nam szansę na to, byśmy mogli wykazać zarówno w czasie pokoju, jak i w chwilach kryzysu to, że tworzymy siłę, dzięki której możemy przeciwstawić się każdemu zagrożeniu. To ma tym większe znaczenie, że w Ukrainie toczy się pełnoskalowa wojna – mówił wiceminister.

Uroczystość stała się też okazją do podpisania listu intencyjnego w sprawie wprowadzenia Litwy do grona państw ramowych Korpusu. – Z wielką radością przyjmujemy kolejne propozycje rozwoju Korpusu. Jesteśmy gotowi do tego, żeby w ramach niego, jako pełnoprawny uczestnik, zafunkcjonowała Litwa. Wierzymy, że nie będzie to tylko uzupełnienie dowództwa, ale także uzupełnienie gotowości Korpusu do natychmiastowego przeciwdziałania zagrożeniu – ocenił Stanisław Wziątek.

Przedstawiciele państw ramowych i dowódca Korpusu uhonorowali sztandar jednostki szarfą. Dokonał tego włoski generał Guglielmo Luigi Miglietta.

Po zakończeniu uroczystości na nabrzeżu odbył się wojskowy piknik. Każdy mógł spróbować wojskowej grochówki i obejrzeć sojuszniczy sprzęt, jakim dysponują armie NATO. Wojska sojusznicze zaprezentowały m.in. czołg K2 Black Panter, transporter opancerzony Boxer, czołg Leopard 2A6, armatohaubicę Krab, pojazd inżynieryjny TRI czy KTO Rosomak. Przy nabrzeżu zacumowały dwa okręty wojenne: niemiecki niszczyciel min Rottweil i nowoczesny polski niszczyciel min ORP „Mewa”. Natomiast na początku uroczystości nad Szczecinem przeleciały śmigłowce NH 90 i AH Tiger oraz para samolotów szkolno-bojowych M-346 Master.

Dowództwo Korpusu powstało 18 września 1999, czyli w roku wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Utworzyły je wspólnie Polska, Dania i Niemcy. Dziś jego siłę stanowi aż 20 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i sprzymierzonych.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni spełnia teraz w strukturze sił NATO rolę korpusu bojowego szybkiego reagowania. Odpowiada za wszystkie wojska lądowe Sojuszu znajdujące się na tzw. wschodniej flance. Jest również gotowy do dowodzenia siłami szybkiej odpowiedzi NATO, gdyby zostały one rozmieszczone w regionie, a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich natowskich operacji lądowych na północnym-wschodzie Europy.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Na styku zagrożeń
Partnerstwo daje siłę
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
PKW „Noteć” – koniec misji
Przeprowadzka CSWOT-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Kierunek Rumunia
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Litwa stawia na poligony
Outside the Box
Sprawdzili się na macie i w ringu
Co nowego w przepisach?
Pies pomaga walczyć z PTSD
Ekstremalnie ważny cel
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
To nie mogło się udać, ale…
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Zimowi podhalańczycy
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Oko na Bałtyk
Gladius wzmacnia armię
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Ostatnia minuta Kutschery
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Ferie z wojskiem
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Nowy starszy podoficer w SGWP
Partnerstwo Polski i Litwy
Zatrzymanie pracownika MON-u
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Terytorialsi konstruktorami dronów
Szwedzi z Piorunami
GROM szkoli przyszłych operatorów
Together on the Front Line and Beyond
Premier wojenny
Maj polskich żywych torped
HIMARS-y w Rumunii
Kursy podoficerskie po nowemu
Zmiana warty na wschodniej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO