moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sukces bezzałogowego skrzydłowego

Turecka firma Baykar poinformowała o przeprowadzeniu historycznej próby bezzałogowego statku powietrznego Kızılelma uzbrojonego w rakietę powietrze–powietrze Gökdoğan. Lot w formacji z dwoma myśliwcami F-16 i atak na załogowy statek udowodnił, że Kızılelma może teoretycznie realizować misje powietrzne z zadaniami przewidzianymi dotąd tylko dla lotnictwa załogowego.

Bezzałogowy myśliwiec Kızılelma „zestrzelił” F-16.

Historyczny test przeprowadzono w ośrodku Akinci w Çorlu (północno-wschodnia Turcja), z którego bezzałogowiec Kızılelma wystartował wraz z dwoma myśliwcami F-16 tureckich sił powietrznych. Ponad 100-minutowy lot na średnim pułapie 4500 m potwierdził integrację radaru AESA Murad, łącza danych i systemu uzbrojenia bezzałogowca. Po namierzeniu celu (jeden z F-16) na dystansie ok. 48 km BSP przekazał rakiecie dane (pozycję, prędkość, kurs), a system symulowanego strzału wskazał bezpośrednie trafienie. W warunkach testowych uznano to za sukces.

F-16 został „trafiony” rakietą Gökdoğan (tur. sokół wędrowny) krajowej produkcji, która w tureckich siłach powietrznych ma zastąpić amerykańskie AIM-120 AMRAAM. Jak informuje Baykar, po próbie z F-16 Kızılelma wszedł w fazę testów integracyjnych, łączących awionikę, radar, uzbrojenie i łączność, otwierając nowy rozdział w koncepcji współpracy załogowej i bezzałogowej (manned-unmanned teaming).

Jeśli kolejne testy (np. z prawdziwym odpaleniem rakiety) także zakończą się sukcesem, Kızılelma może być znaczącym czynnikiem zmieniającym podejście do projektowania sił powietrznych, do czego dążą także Stany Zjednoczone (program CCA – Collaborative Combat Aircraft), Australia (MQ-28 Ghost Bat), Korea Południowa (LOWUS – Low Observable Unmanned Wingman System), Indie (CATS – Combat Air Teaming System) czy Chiny (Dark Sword).

Kızılelma (tur. czerwone jabłko) ma 14,5 m długości i 3,5 m wysokości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 10 m. Napędzany silnikiem turbowentylatorowym bezzałogowiec może osiągnąć prędkość 0,9 Mach (prędkość przelotowa 0,6 Mach). Pułap operacyjny dla tego statku wynosi ok. 7600 m (maksymalny: ponad 13 700 m) przy maksymalnej masie startowej (MTOW) 8500 kg. Czas operacyjny to ponad 3 godziny.

Kızılelma odbył swój pierwszy lot w grudniu 2022 roku i po ostatnim teście ma ponad 55 godzin nalotu. Baykar zapowiada, że bezzałogowy myśliwiec będzie mógł startować i lądować na lotniskowcach o krótkim pasie startowym oraz wykonywać misje z amunicją przenoszoną wewnątrz kadłuba.

Pod koniec zeszłego roku producent ogłosił, że rozpoczęła się seryjna produkcja Kızılelma. W 2026 roku Baykar zamierza wyprodukować co najmniej dziesięć bezzałogowych myśliwców, składających się z niemal wyłącznie krajowych komponentów (silnik jest produkcji ukraińskiej).

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Baykar

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Syndrom Karbali
Roboty saperskie bez tajemnic
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Drony z SAFE
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Wypadek w PKW UNIFIL
Od cyberkursu po mundurówkę
SAFE – czas kontraktów
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Symbol skupiający wiele znaczeń
Przed misją w Rumunii
Sprawdzian na Bornholmie
Bez zmian w emeryturach
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Blizny, których nie widzimy
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Leopardy 2PL na podium
Bez patosu o misjach
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Początek wielkiej historii
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Czerwieńsze będą…
Tatuaże pod mundurem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
NATO i USA o Iranie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Podziemny szpital na trudne czasy
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Adaptacja i realizm
Ślady, których nie widać
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Groźny incydent w Libanie
Specjalsi: mała, wielka siła
SAFE dla marynarki
Marsz prawdę ci powie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Równanie z „Iksem”
Kraków zaprosił weteranów
Polsko-estońska współpraca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Wsparcie ma znaczenie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Biało-czerwona na Monte Cassino
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Ochrona lasu dla obronności
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Polsko-kanadyjska współpraca
Generał z cienia
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Tu nie ma miejsca na błędy
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Ogniowy debiut polskich AH-64D
SAFE dla Tarczy Wschód
Pierwsze umowy z SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO