moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu

Rozbudowa potencjału odstraszania i taktyka obrony terytorium NATO to główne tematy konferencji dowódców wojsk lądowych Sojuszu, która rozpoczęła się dzisiaj w kwaterze Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. – To miejsce pełni szczególną rolę, odpowiadając za bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu – podkreślił gen. Jörg Vollmer, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum.

We wtorek i w środę w Szczecinie, w kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, odbywa się 17. Konferencja Dowódców Korpusów Sojuszniczego Dowództwa Wojsk Lądowych (LANDCOM). Przewodniczy jej gen. br. Roger L. Cloutier Jr., dowódca LANDCOM w Izmirze. To dowództwo odpowiada za koordynację i synchronizację działań wojsk lądowych NATO, certyfikuje struktury niższego szczebla i ocenia ich gotowość do działania. – Konferencja odbywa się dwa razy do roku i pozwala spotkać się dowódcom NATO, by wypracować wspólną wizję roli sił lądowych w Sojuszu oraz omówić pojawiające się wyzwania – mówi gen. Cloutier Jr. Natowscy oficerowie mają rozmawiać także o organizacji międzynarodowych ćwiczeń wojsk lądowych oraz integracji działań sił powietrznych z operacjami lądowymi.

 

Po raz pierwszy gospodarzem takiego spotkania jest Polska i szczecińskie Koszary Bałtyckie. – Ta kwatera pełni bardzo ważną rolę, odpowiadając za bezpieczeństwo Polski i krajów bałtyckich – podkreśla gen. Jörg Vollmer, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum. – Obrona Europy leży w gestii i w rękach wszystkich 30 sojuszników i symbolem tego są grupy bojowe, które działają w Polsce, na Łotwie, Litwie i w Estonii – dodał niemiecki oficer.

Dowódcy NATO podkreślali, że panująca w Europie pandemia nie wpływa na skuteczność sił Sojuszu. – Działamy, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – mówił gen. Völlmer. – Działają i rotują się grupy bojowe w czterech krajach wschodniej flanki: Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Podrywają się do lotu nasze samoloty bojowe w ramach misji Air Policing, na morzu odbyły się ćwiczenia „Baltops”. Pandemia nie ma wpływu na działania i inicjatywę gotowości NATO. Wszystko odbywa się zgodnie z planem – zapewniał dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum.

Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie pełni w strukturze NATO funkcję Regionalnego Dowództwa Komponentu Lądowego, zapewniając bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego. Od 2017 r. działa jako dowództwo wysokiej gotowości. Jest przygotowane do natychmiastowego dowodzenia lądowym komponentem Sił Odpowiedzi NATO, tzw. szpicą. Podporządkowane są mu Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód w Elblągu, grupy bojowe w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie oraz jednostki integracji sił NATO w Estonii, Polsce, na Litwie, Łotwie, Słowacji i Węgrzech.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Nie tylko błękitne berety
Our Only One
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Polski sukces w Duńskim Marszu
Syndrom Karbali
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
F-16 na straży
Fińska armia luzuje rygory
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Zanim pojadą na wojnę
Zostać pilotem Apache’a
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Borsuki wyszły w pole
Kosmiczne bezpieczeństwo
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Sztuka spadania
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Prototyp E-7 dla USAF
Wypadek w PKW UNIFIL
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Ratunek na szczycie
Adaptacja i realizm
Wojskowe roboty prosto z Polski
Debata o bezpieczeństwie
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Psiakrew, harmata!
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
NATO coraz silniejsze
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Rezerwa na nowo
Pierwsze K9 w Braniewie
Buty żołnierzy po nowemu
Początek wielkiej historii
Daglezja bez tajemnic
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Morski lis na polowaniu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Historyczny triumf terytorialsa
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Akcja młodego terytorialsa
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Pasja i fart
NATO i USA o Iranie
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Chłód Bałtyku
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Testy autonomicznego Black Hawka
Muzeum na fali
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Widok z kosmosu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO