moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Było pierwszą instytucją NATO nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich krajach postkomunistycznych, które dołączyły do Paktu po upadku komunizmu. Do tej pory przeszkoliło się kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy z dowództw i sztabów jednostek z całego Sojuszu. Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC świętuje 20 lat swojego istnienia.

Bydgoszcz to jeden z największych wojskowych garnizonów w naszym kraju. W mieście tym znajdują się: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Brygada Logistyczna i Centralna Grupa Działań Psychologicznych oraz oddział żandarmerii, wojskowy szpital czy 11 WOG. To tutaj mieści się także aż pięć jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego: Centrum Eksperckie Żandarmerii Wojskowej, 3 Batalion Łączności, Jednostka Sił Integracji NATO – NFIU, Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO oraz Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC, które w tym roku obchodzi 20 rocznicę utworzenia. Była to pierwsza struktura NATO ulokowana nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Dwie dekady transformacji

Choć formalnie JFTC rozpoczęło działalność 31 marca 2004 roku, to tegoroczny jubileusz świętowano 22 i 23 maja. Pierwszego dnia dowództwo JFTC zorganizowało na bydgoskim rynku międzynarodowy piknik militarny, natomiast drugiego dnia na terenie obiektów JFTC przy ulicy Szubińskiej odbyły się uroczystości z udziałem oficjeli. W wystąpieniu otwierającym obchody dowódca JFTC gen. dyw. Norbert Wagner podkreślał, że od początku funkcjonowania Centrum pełniło kluczową rolę w trudnym procesie transformacji NATO, który zapoczątkował szczyt Sojuszu w 2002 roku w Pradze. Generał Wagner podkreślał, że od 2009 roku najważniejszym zadaniem Centrum jest szkolenie dowództw natowskich misji oraz sztabów kluczowych sojuszniczych związków taktycznych i operacyjnych. Na tym jednak zadania JFTC się nie kończą.

– W 2011 roku w Centrum odbyło się pierwsze ćwiczenie interoperacyjności Coalition Warrior, w skrócie CWIX, które teraz jest najważniejszym corocznym wydarzeniem NATO dotyczącym interoperacyjności – mówił niemiecki oficer. Przypomniał, że od 2020 roku drugim najważniejszym ćwiczeniem organizowanym przez JFTC jest szkolenie o kryptonimie „Leda”, w którym biorą udział sztaby natowskich korpusów przygotowujących się do zadań w ramach sojuszniczych sił szybkiego reagowania.

W czasie uroczystości z okazji 20-lecia istnienia JFTC symboliczne było to, że instytucję, której podlega Centrum, czyli Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT), reprezentował polski oficer, gen. dyw. Rober Głąb, zastępca szefa sztabu tejże struktury. Polski generał odczytał list skierowany do kadry i pracowników JFTC przez dowódcę ds. transformacji gen. Philippe’a Lavigne’a. „Gdy wojna wróciła do Europy wszyscy uświadomiliśmy sobie jak potrzebne jest NATO, żeby realizować misję odstraszania i obrony, a także jak istotne jest dysponowanie skutecznym potencjałem wojskowym”, napisał dowódca ACT.

Po oficjalnej części uroczystości i wręczeniu pracownikom oraz kadrze JFTC odznaczeń i wyróżnień, przed budynkiem Centrum, odsłonięto pamiątkową tablicę, a przybyłych gości pożegnali muzycy z francuskiej orkiestry wojskowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: JFTC

dodaj komentarz

komentarze


Generał w niewoli
Pamięć, która zobowiązuje
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
PGZ o koalicji antybalistycznej
Wicher na morzu
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Walka, entuzjazm i nadzieja
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Gorący lipiec PKW Łotwa
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
MON i MSZ o szczycie NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnie szlify przed defiladą
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Szkolenia na pomostówkę
Młodzi medycy na poligonie
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Abordaż z polskim wsparciem
Nocna próba na Wisłostradzie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Legion Medyczny na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Zapraszamy na defiladę
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Flanka pod strażą
Powietrzna defilada
Coraz więcej Alpha Scramble
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
„Wicher” na wodzie
Nowy ośrodek badań WIML
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Azjatycka szansa
Wsparcie ma znaczenie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Nowi generałowie na święto wojska
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Bataliony przyszłości
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Kartki sercem malowane
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Próba przed morską paradą
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Z prądem i pod prąd
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO