moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO o wzmocnieniu wschodniej flanki i pomocy Ukrainie

Nowe regionalne plany obrony na wypadek rosyjskiej agresji, zwiększenie politycznego i wojskowego wsparcia dla Ukrainy, ambitniejsze niż dotąd wydatki na obronność – oto tematy posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej, która zebrała się dziś w Wilnie. W obradach, obok przywódców państw członkowskich, bierze udział premier Szwecji.

We wtorek rano rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO w Wilnie. Już kilkanaście godzin wcześniej stało się jasne, że będzie on wyjątkowy. Po wielomiesięcznych zawirowaniach Turcja wreszcie zgodziła się poprzeć akcesję Szwecji. Do sfinalizowania kolejnego rozszerzenia Sojuszu potrzeba jeszcze zgody tureckiego parlamentu i... Węgier, które dotychczas również nie ratyfikowały dokumentów akcesyjnych. Premier Victor Orban już wcześniej zapewnił jednak, że Budapeszt nie będzie z tym dłużej zwlekał.

 

REKLAMA

Wczesnym popołudniem szwedzki premier Ulf Kristersson towarzyszył przywódcom państw członkowskich podczas posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej, czyli najważniejszego z organów decyzyjnych Sojuszu. – Podejmiemy dziś wiele decyzji co do wzmocnienia Sojuszu – zadeklarował na wstępie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. W agendzie obrad znalazła się dyskusja na temat zwiększenia politycznego i wojskowego wsparcia Ukrainy, nowych planów obrony na wypadek agresji ze strony Rosji oraz wydatków na obronność. – U progu NATO toczy się bardzo brutalna wojna Rosji przeciwko suwerennej i niepodległej Ukrainie. Dzisiejszy szczyt zaświadcza o wadze zbiorowej obrony i solidarności – podkreślał prezydent Litwy Gitanas Nausėda podczas powitania uczestników obrad.

Rosyjski najazd na Ukrainę sprawił, że NATO otworzyło w swojej historii zupełnie nowy rozdział. Sojusz rozpoczął zakrojone na wielką skalę działania, które mają go wzmocnić i obronić przed ewentualną inwazją. Nowe plany obronne zakładają między innymi wskazanie konkretnych jednostek, które w razie zagrożenia miałyby zostać relokowane we wskazane rejony wschodniej flanki. Do tego doszło bezprecedensowe wsparcie udzielane władzom w Kijowie. Ukraina na przyjęcie do NATO będzie musiała jeszcze co prawda poczekać, ale ze szczytu w Wilnie ma popłynąć ważny dla niej sygnał. Stoltenberg zapowiedział, że niebawem zostanie wdrożony pakiet działań, który ma przyspieszyć jej akcesję. Sojusz chce pomóc ukraińskiej armii w osiągnięciu interoperacyjności z natowskimi wojskami i zacieśnić więzi polityczne z Kijowem dzięki powołaniu Rady NATO–Ukraina. Ukraińcy – wzorem Finlandii i Szwecji – będą mogli wejść do NATO bez MAP, czyli Planu Działania na Rzecz Członkostwa, co znacznie skróci proces akcesyjny. Na tym nie koniec. Jak powiedział Stoltenberg, Sojusz konsekwentnie zmierza do tego, by nałożony na kraje członkowskie wymóg przeznaczania 2 procent PKB na zbrojenia, był dolnym, a nie górnym pułapem. Wielu państwom udało się zresztą ten poziom przekroczyć. – W tym roku realne wydatki na obronność zwiększamy w Sojuszu aż o 8,3 procent – zaznaczył.

Ważne dla Ukrainy rozstrzygnięcia zostały ogłoszone jeszcze przed rozpoczęciem obrad Rady Północnoatlantyckiej. Podczas konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że jego kraj przekaże ukraińskiej armii pociski dalekiego zasięgu SCALP. – Podjąłem decyzję o zwiększeniu dostaw uzbrojenia i sprzętu, które pozwolą Ukraińcom razić wroga głęboko za jego liniami obrony – podkreślał Macron. Dodał jednak, że nadal oczekuje, iż Ukraina nie będzie atakować celów na terytorium Rosji. Zasięg rakiet SCALP to blisko 250 kilometrów. Wcześniej podobną broń dostarczyła władzom w Kijowie Wielka Brytania. Pociski Storm Shadow są wykorzystywane podczas kontrofensywy, między innymi do rozbijania rosyjskich magazynów broni, a także zgrupowań wojska. Zwiększenie pomocy dla Ukrainy planują także Niemcy. Jak poinformowała agencja AFP, wartość nowego pakietu sięgnie 700 milionów euro. Niemieckie władze nie podały jednak, co dokładnie się w nim znajdzie.

Polskę na szczycie Sojuszu w Wilnie reprezentuje prezydent Andrzej Duda oraz ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Gunner, nie runner
 
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Kadisz za bohaterów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Pod skrzydłami Kormoranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Italii, za wolność waszą i naszą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, część druga
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO