moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliardy dla wojska

Rekordowy budżet – niemal 98 mld zł – na obronność w 2023 roku staje się faktem – poinformował we wtorek Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. To efekt decyzji Rady Ministrów, która we wtorek przyjęła projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Zapadła także decyzja dotycząca zwiększenia o 30–40 mld zł sumy przeznaczonej na zakupy uzbrojenia za granicą.

– Rada Ministrów przyjęła ambitny budżet na trudne czasy. To jest budżet bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa polskich rodzin – powiedział po obradach rządu premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, w 2023 roku przewidywane dochody budżetu państwa to 604,4 mld zł. – Jest to wzrost o 105 mld zł względem zeszłego roku, a w stosunku do 2015 roku jest to wzrost o 110% – podkreślił. Szef rządu zaznaczył, że wydatki zaplanowano na poziomie 669,4 mld zł, co powoduje, że deficyt wyniesie nie więcej niż 65 mld zł.

Ważne miejsce w projekcie przyszłorocznego budżetu zajmują kwestie związane z obronnością. Rząd postanowił zwiększyć środki przeznaczane na ten cel do 3% PKB. – Ten rok zakończymy z budżetem na obronę narodową na poziomie 58 mld zł. Na przyszły rok planujemy 98 mld zł w samym budżecie i oprócz tego zamierzamy przeznaczyć dodatkowe 30–40 mld zł na zakupy uzbrojenia z zagranicy – mówił dziś Morawiecki. W projekcie budżetu na 2023 rok zarezerwowano również fundusze na zwiększenie liczby etatów w armii. – Jest plan zrekrutowania w przyszłym roku ponad 20 tys. żołnierzy, nie licząc wojsk obrony terytorialnej – zaznaczył.

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, podkreślił, że środki, jakie państwo w przyszłym roku przeznaczy na cele związane z obronnością, są rekordowe. Szef MON-u nawiązał do łacińskiej sentencji mówiącej o tym, że ten, kto chce mieć pokój, musi się zbroić. – Mamy świadomość, że jeśli sami nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo, to nikt inny za nas tego obowiązku nie wypełni – zaznaczył.

Wicepremier komentował kwestie związane z budżetem państwa na 2023 rok podczas konferencji prasowej w Pradze. To właśnie w tym mieście odbyło się we wtorek spotkanie ministrów obrony państw członkowskich Unii Europejskiej. Tematem obrad były przede wszystkim kwestie związane z sytuacją panującą w Ukrainie, a także bezpieczeństwem energetycznym. Politycy rozmawiali także na temat tego, czym i w jakim trybie zastąpić sprzęt wojskowy przekazany Ukrainie przez niektóre państwa. – Funkcjonuje pozabudżetowy fundusz Unii Europejskiej European Peace Facility, ale jego budżet to tylko 5 mld euro w perspektywie siedmioletniej. Mój postulat był taki, aby ten fundusz został zwiększony, tak aby można było wykorzystać zasadę solidarności między państwami Unii Europejskiej i odtworzyć magazyny sprzętu wojskowego dla państw, które przekazały uzbrojenie czy amunicję na rzecz Ukrainy – tłumaczył wicepremier.

Obradom w Czechach przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, zdalnie wziął w nich udział także Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


32 krążki pływaków-żołnierzy
 
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Saperzy na wschodzie Polski
Unijna pomoc dla Ukrainy
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Out of the Shadow
Fiński debiut w Sojuszu
Realia, a nie teoria
PGZ rośnie w siłę
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Pierwszy polski Homar
PKW Orlik gotowy na misję
Ekspresowa pomoc
Porozumienie Sikorski-Stalin
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Najdłuższa noc
Abramsy jadą na ukraiński front
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Futsal na zakończenie rywalizacji
Zwycięstwo bez zwycięstwa
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Zielony talizman Polaków
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Narodziny polskich sił morskich
Terytorials na etacie
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Kolejne zakupy dla wojska
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Wszystkie Pilice w wojsku
PKW Orlik już w Estonii
Misja: obronić Finlandię
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
„Sokół” wylądował
Sokół czuwa w Tatrach
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
„Pług” idzie na śmierć
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Podchorążowie świętują
Uwolnić zakładników
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Orka po koreańsku
Wiara bez wiedzy
Polsko-koreańskie rozmowy
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Zanim wyruszą do Bagdadu
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Szef MON-u o planach obrony kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO