moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Błaszczak: Wspieramy Ukrainę, by powstrzymać Rosję

Wspieramy Ukrainę, bo nie chcemy dopuścić do tego, by po jej podbiciu Rosja poszła dalej. Nie ulega wątpliwości, że takie są prawdziwe intencje Rosji i Putina – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Brukseli. Szef MON-u bierze udział w dwudniowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W Brukseli rozpoczęło się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. W Kwaterze Głównej NATO pod przewodnictwem sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga obradują ministrowie obrony Sojuszu. Polskę reprezentuje wicepremier Mariusz Błaszczak.

Spotkanie poprzedza lipcowy szczyt NATO w Wilnie. Ministrowie obrony będą w Brukseli doprecyzowywać projekty decyzji, które potem – już w czasie wileńskiego szczytu – zostaną zatwierdzone przez głowy państw i szefów rządów. Dla Polski szczególnie istotne są kwestie dotyczące odstraszania i obrony na wschodniej flance Sojuszu. We wszystkich sesjach ministrów obrony krajów NATO weźmie udział Szwecja, jako kandydat do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim.

REKLAMA

Dziś po południu w Brukseli odbyło się posiedzenie Grupy Kontraktowej ds. Ukrainy, tzw. Ukraine Defence Contact Group, zajmującej się koordynacją wsparcia dla ukraińskiej armii. Formuła UDCG została zainicjowana przez Stany Zjednoczone w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego, którego wartość szacowana jest na ponad 2,5 mld euro.

– Wśród państw wspierających Ukrainę mamy zgodność co do tego, że imperium rosyjskie jest złem. Potępiamy te wszystkie działania, które są podejmowane przez Rosję i kończą się zbrodniami wojennymi. Niewątpliwie też takim działaniem jest wysadzenie tamy na Dnieprze – powiedział po posiedzeniu wicepremier Mariusz Błaszczak. – To jest realne zagrożenie dla tysięcy ludzi. Jest to również groźba natury ekologicznej. Oceniamy to także jako próbę zatrzymania kontrofensywy ukraińskiej albo jej spowolnienia – dodał. Szef MON-u podkreślił, że ukraińscy obrońcy podczas trwającej kontrofensywy używają sprzętu, który został przekazany na front przez państwa zachodnie.

– Wojsko ukraińskie wykorzystuje podczas kontrofensywy uzbrojenie, w które zostało wyposażone przez wolny świat, przez Zachód. Wspieramy Ukrainę, bo nie chcemy dopuścić do tego, by po jej podbiciu Rosja poszła dalej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że takie są prawdziwe intencje Rosji i Putina – stwierdził wicepremier.

Minister przyznał, że jego zdaniem Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo ma wpływ na wspólne bezpieczeństwo. – Musimy zaproponować Ukrainie ścieżkę wiodącą do tego celu. Mam nadzieję, że podczas szczytu w Wilnie ta ścieżka, a może nawet harmonogram, zostanie przedstawiona – dodał wiceszef polskiego rządu.

Błaszczak zapowiedział również, że dziś odbędzie się też szereg spotkań dwustronnych, m.in. z ministrem obrony Norwegii, a także spotkanie ministrów obrony NATO z przedstawicielami przemysłu transatlantyckiego. – Jesteśmy w kontakcie z firmami z USA, Norwegii, Niemiec. Jednym z przykładów wspólnych przedsięwzięć jest utworzenie w zakładach Bumar-Łabędy centrum utrzymania i serwisu czołgów Leopard. Szlifujemy już ostateczne porozumienie pomiędzy polskim a niemieckim przemysłem zbrojeniowym. Liczymy, że to centrum w gliwickim Bumarze rozpocznie działalność w ciągu najbliższych kilku dni – podkreślił szef MON-u.

W Brukseli podpisano dziś ponadto dokumenty, na mocy których kolejne państwa dołączyły do porozumienia o wspólnym zarządzaniu amunicją. Od dzisiaj w umowie Multinational Ammunition Warehousing Initiative (MAWI) partycypują także Bułgaria, Dania, Niemcy i Luksemburg. Celem MAWI jest zapewnienie siłom zbrojnym państw Sojuszu niezakłóconego dostępu do zasobów amunicyjnych poprzez utworzenie sieci magazynów. Jest to kwestia kluczowa dla zabezpieczenia działań wojsk w czasie operacji. Polska jest uczestnikiem tego programu od lutego 2023 roku.

W piątek ministrowie obrony państw NATO skupią się na planach regionalnych i omawiać będą przygotowania do szczytu w Wilnie. Nasza delegacja będzie mówić m.in. o wzmocnieniu Polski i wschodniej flanki NATO.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: NATO, kpr. Wojciech Król CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycja potrzebna jak tlen
 
Mistrzowie Spike`ów
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Koszykarskie święto w Łodzi
Eurosatory 2024 idą na rekord
Spadochroniarze w operacji TALO
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Latający radar
Equipment Tailored to the Needs
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
NATO on Northern Track
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Kajakarze i wioślarze na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Plan na szczyt
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Dzień, który zmienił bieg wojny
Przesmyk w grze
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Zaprojektuj mural o powstaniu
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Trzy miecze pokoju
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Podróż w ciemność
„Umieram jak Polak”
„Czarownice” nad Londynem
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Osiodłać krowę”
Docenić „misjonarzy”
Sztandar dla cyberwojsk
„Pierwsza Drużyna” na start
AWACS-y dostarczone
Policjanci szkolą wojsko
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gortat Team vs drużyna NATO
Pokazali swoją siłę
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Ameryka daje wsparcie
Najlepsze „tygrysy” są z Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO