moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błaszczak: Wspieramy Ukrainę, by powstrzymać Rosję

Wspieramy Ukrainę, bo nie chcemy dopuścić do tego, by po jej podbiciu Rosja poszła dalej. Nie ulega wątpliwości, że takie są prawdziwe intencje Rosji i Putina – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Brukseli. Szef MON-u bierze udział w dwudniowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W Brukseli rozpoczęło się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. W Kwaterze Głównej NATO pod przewodnictwem sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga obradują ministrowie obrony Sojuszu. Polskę reprezentuje wicepremier Mariusz Błaszczak.

Spotkanie poprzedza lipcowy szczyt NATO w Wilnie. Ministrowie obrony będą w Brukseli doprecyzowywać projekty decyzji, które potem – już w czasie wileńskiego szczytu – zostaną zatwierdzone przez głowy państw i szefów rządów. Dla Polski szczególnie istotne są kwestie dotyczące odstraszania i obrony na wschodniej flance Sojuszu. We wszystkich sesjach ministrów obrony krajów NATO weźmie udział Szwecja, jako kandydat do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim.

REKLAMA

Dziś po południu w Brukseli odbyło się posiedzenie Grupy Kontraktowej ds. Ukrainy, tzw. Ukraine Defence Contact Group, zajmującej się koordynacją wsparcia dla ukraińskiej armii. Formuła UDCG została zainicjowana przez Stany Zjednoczone w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego, którego wartość szacowana jest na ponad 2,5 mld euro.

– Wśród państw wspierających Ukrainę mamy zgodność co do tego, że imperium rosyjskie jest złem. Potępiamy te wszystkie działania, które są podejmowane przez Rosję i kończą się zbrodniami wojennymi. Niewątpliwie też takim działaniem jest wysadzenie tamy na Dnieprze – powiedział po posiedzeniu wicepremier Mariusz Błaszczak. – To jest realne zagrożenie dla tysięcy ludzi. Jest to również groźba natury ekologicznej. Oceniamy to także jako próbę zatrzymania kontrofensywy ukraińskiej albo jej spowolnienia – dodał. Szef MON-u podkreślił, że ukraińscy obrońcy podczas trwającej kontrofensywy używają sprzętu, który został przekazany na front przez państwa zachodnie.

– Wojsko ukraińskie wykorzystuje podczas kontrofensywy uzbrojenie, w które zostało wyposażone przez wolny świat, przez Zachód. Wspieramy Ukrainę, bo nie chcemy dopuścić do tego, by po jej podbiciu Rosja poszła dalej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że takie są prawdziwe intencje Rosji i Putina – stwierdził wicepremier.

Minister przyznał, że jego zdaniem Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo ma wpływ na wspólne bezpieczeństwo. – Musimy zaproponować Ukrainie ścieżkę wiodącą do tego celu. Mam nadzieję, że podczas szczytu w Wilnie ta ścieżka, a może nawet harmonogram, zostanie przedstawiona – dodał wiceszef polskiego rządu.

Błaszczak zapowiedział również, że dziś odbędzie się też szereg spotkań dwustronnych, m.in. z ministrem obrony Norwegii, a także spotkanie ministrów obrony NATO z przedstawicielami przemysłu transatlantyckiego. – Jesteśmy w kontakcie z firmami z USA, Norwegii, Niemiec. Jednym z przykładów wspólnych przedsięwzięć jest utworzenie w zakładach Bumar-Łabędy centrum utrzymania i serwisu czołgów Leopard. Szlifujemy już ostateczne porozumienie pomiędzy polskim a niemieckim przemysłem zbrojeniowym. Liczymy, że to centrum w gliwickim Bumarze rozpocznie działalność w ciągu najbliższych kilku dni – podkreślił szef MON-u.

W Brukseli podpisano dziś ponadto dokumenty, na mocy których kolejne państwa dołączyły do porozumienia o wspólnym zarządzaniu amunicją. Od dzisiaj w umowie Multinational Ammunition Warehousing Initiative (MAWI) partycypują także Bułgaria, Dania, Niemcy i Luksemburg. Celem MAWI jest zapewnienie siłom zbrojnym państw Sojuszu niezakłóconego dostępu do zasobów amunicyjnych poprzez utworzenie sieci magazynów. Jest to kwestia kluczowa dla zabezpieczenia działań wojsk w czasie operacji. Polska jest uczestnikiem tego programu od lutego 2023 roku.

W piątek ministrowie obrony państw NATO skupią się na planach regionalnych i omawiać będą przygotowania do szczytu w Wilnie. Nasza delegacja będzie mówić m.in. o wzmocnieniu Polski i wschodniej flanki NATO.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: NATO, kpr. Wojciech Król CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-koreańskie rozmowy
 
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Polski dzień strzelania w Rumunii
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Narodziny polskich sił morskich
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Uwolnić zakładników
Saperzy na wschodzie Polski
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
„Sokół” wylądował
Najdłuższa noc
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Unijna pomoc dla Ukrainy
„Pług” idzie na śmierć
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Kolejne zakupy dla wojska
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Misja: obronić Finlandię
32 krążki pływaków-żołnierzy
Zielony talizman Polaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
PKW Orlik gotowy na misję
Futsal na zakończenie rywalizacji
Out of the Shadow
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Wiara bez wiedzy
Podchorążowie świętują
Pierwszy polski Homar
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Orka po koreańsku
PKW Orlik już w Estonii
Realia, a nie teoria
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Terytorials na etacie
Porozumienie Sikorski-Stalin
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Sokół czuwa w Tatrach
Ekspresowa pomoc
Zanim wyruszą do Bagdadu
Fiński debiut w Sojuszu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wszystkie Pilice w wojsku
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
PGZ rośnie w siłę
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Abramsy jadą na ukraiński front

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO