moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy

Ukraińskie siły zbrojne otrzymają Abramsy w wersji M1A1, a nie, jak początkowo zapowiadano, M1A2. Decyzja o przekazaniu na front czołgów w starszej wersji została ustalona z ukraińskimi władzami. – Pozwoli nam to znacząco przyspieszyć terminy dostaw i wzmocnić Ukrainę do jesieni tego roku – powiedział gen. Pat Ryder, rzecznik Pentagonu.

 

O skierowaniu czołgów Abrams do Ukrainy mówił pod koniec stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Amerykański przywódca zapowiedział wysłanie na front 31 Abramsów, co miało pozwolić ukraińskiemu wojsku sformować pododdział w sile jednego batalionu. Amerykanie obiecali Ukraińcom także pakiet szkoleniowy oraz części do serwisowania czołgów. Zgodnie z zapowiedziami amerykańskich polityków do Ukrainy miały trafić Abramsy w najnowszej wersji, czyli M1A2. Na dostawę nowoczesnego sprzętu ukraińscy pancerniacy musieliby jednak czekać ponad rok.

Najnowsze doniesienia zza oceanu mówią, że ukraińskie siły zbrojne otrzymają nie najnowsze, ale starsze wersje czołgów. Pentagon zdecydował o skierowaniu na front Abramsów, które są obecnie w posiadaniu armii amerykańskiej, czyli wersji M1A1. Jak podał wczoraj rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder, decyzję tę podjęto w porozumieniu z władzami Ukrainy, by przyspieszyć dostawy sprzętu na front. – Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams M1A1, a nie, jak pierwotnie zapowiadano, M1A2. Ta decyzja pozwoli nam znacząco przyspieszyć terminy dostaw i zwiększyć zdolności obronne Ukrainy do jesieni tego roku – mówił gen. Ryder podczas konferencji prasowej.

REKLAMA

Na pytanie dziennikarzy, czy Abramsy wzmocnią Ukraińców w czasie zapowiadanej na wiosnę rosyjskiej ofensywy, gen. Ryder stwierdził, że czołgi będą przydatne w „średnim terminie”. – Odzyskanie terytorium w drodze ofensywy będzie oczywiście ważne, ale istotne będzie też utrzymanie tych zdobyczy, jak również długoterminowe odstraszanie rosyjskiej agresji – dodał rzecznik Pentagonu. Jak podają Amerykanie, obsługa starszej wersji maszyn, czyli M1A1, nie jest zbyt skomplikowana. Szkolenie podstawowe ukraińskich załóg ma potrwać kilka tygodni.

Do sprawy odniósł się wczoraj także rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Polityk na antenie telewizji MSNBC przyznał, że administracja amerykańska pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw Abramsów do Ukrainy. Dodał, że dodatkowym wyzwaniem jest przygotowanie całego łańcucha dostaw, aby utrzymywać maszyny w sprawności. Według agencji AP do Ukraińców trafią starsze wersje czołgów, ale już po remoncie. Może to zająć od ośmiu do dziesięciu miesięcy.

Amerykańska administracja poinformowała wczoraj również o przyspieszeniu dostaw do Ukrainy systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. W Oklahomie dobiega końca szkolenie pierwszej, 65-osobowej grupy, która zajmie się obsługą amerykańskich systemów już na froncie. Żołnierze ukraińscy przejdą jeszcze szkolenia z obsługi Patriotów w Europie. Rzecznik Pentagonu odmówił udzielenia szczegółowych informacji na ten temat. Potwierdził tylko, że USA „dostarczą Patrioty na miejsce w przyspieszonym terminie”.

W poniedziałek, 20 marca, Biały Dom poinformował o przyznaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej. Chodzi o sprzęt o wartości 350 mln dolarów. Amerykanie zdecydowali o przekazaniu m.in. amunicji do systemu HIMARS, haubic, bojowych wozów piechoty Bradley, broni przeciwpancernej, amunicji artyleryjskiej, łodzi patrolowych i pocisków rakietowych HARM.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Thomas Alvarez

dodaj komentarz

komentarze


Koniec XI zmiany PKW Orlik
 
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Śladem profesjonalistów
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Do końca walczył z tyranią
Razem gotowi na wszystko
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Maszerowali, lecz nie ginęli
Mieczniki do aneksu
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Topaz dla Bułgarii
Litwini kupią zestawy Grom
Piekielny ogień dla polskiej armii
Finlandia w NATO
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
WOT i „Anakonda”
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Polska wśród światowych liderów
B9 stawia na solidarność
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Wojsko poza schematem
Ukryją się w Berberysach
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Anakonda na Bałtyku
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Pół wieku w zespole
„Nasze granice w Monte Cassino”
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włosi na straży polskiego nieba
Najsprawniejsi wieloboiści
Narada przed szczytem NATO
Nowy wymiar wojska
Bez szklanego sufitu
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Cegiełka na morzu
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Słowa jak pociski
Nowy regulamin dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO