moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski

Stany Zjednoczone i Niemcy wesprą walczące wojsko wysyłając na Ukrainę bojowe wozy piechoty oraz systemy przeciwrakietowe Patriot. Dodatkowo niemieckie Patrioty wzmocnią też polski system obrony. – Nie spoczniemy, dopóki nie zabezpieczymy bezpieczeństwa polskich granic, bo z tego będą rozliczać nas kolejne pokolenia – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.


– Po miesiącach nacisku, pracy dyplomatycznej i setkach rozmów nasi zachodni sojusznicy, Francja, Niemcy oraz inne kraje, są gotowi przekazywać na Ukrainę ciężki, nowoczesny sprzęt bojowy, który jest tam najbardziej potrzebny – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Szefowi rządu towarzyszył wicepremier Mariusz Błaszczak.

Podczas konferencji prasowej politycy odnieśli się do decyzji, które zapadły po spotkaniu Joe Bidena, amerykańskiego prezydenta oraz Olafa Scholza, kanclerza Niemiec. Biały Dom 5 stycznia poinformował, że USA przekażą Ukrainie m.in. bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy wozy Marder oraz systemy przeciwrakietowe Patriot. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że jest to również sukces Polski. – Kiedy PiS zaproponowało, by wzmocnić Ukrainę systemami Patriot, politycy opozycji powtarzali: „nie da się”. Otóż okazuje się, że się da. Doprowadziliśmy do tego, że Ukraina otrzyma system Patriot – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Wskazał, że wyrzutnie, które trafią na Ukrainę będą również wzmacniały bezpieczeństwo Polski. – To zminimalizuje ryzyko takich zdarzeń, jak to do którego doszło 15 listopada ubiegłego roku – powiedział Błaszczak. Przypomnijmy, że tego dnia w Przewodowie pod Hrubieszowem spadła rakieta wystrzelona podczas walk toczących się na Ukrainie. Zginęły wówczas dwie osoby.

Mariusz Błaszczak powiedział również o Patriotach, które niemiecki rząd przekaże Polsce. – Trwają rozmowy na poziomie wojskowym. Nie wiemy jeszcze, ile ich będzie. Trafią one do województwa lubelskiego i będą wpięte w polski system obrony – zapowiedział wicepremier. Przypomniał również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie wspiera bezpieczeństwo Polski. – Robimy to od 2015 roku, kiedy prezydentem został Andrzej Duda. Wzmacniamy armię kupując wojskowy sprzęt. Już w zeszłym roku na wyposażenie wojska trafiły pierwsze wyrzutnie Patriot, koreańskie czołgi K2 i koreańskie armatohaubice K9. W tym roku dostarczone zostaną m.in. czołgi Abrams – powiedział Błaszczak. Szef MON przypomniał również, że Polska wspiera walczącą Ukrainę. – Naszym celem jest to, żeby na południowym wschodzie graniczyć z niepodległą Ukrainą, a nie z Rosją i konsekwentnie wzmacniamy Ukrainę, żeby ten cel osiągnąć – mówił Mariusz Błaszczak.

Dziennikarze pytali polityków o to, czy Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard. Informację taką podał w piątek The Wall Street Journal. Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział, że „na ten moment nie zamierzamy tego robić”. Zapewnił jednak, że rząd robi wszystko, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski. – Warto formułować konkretne koncepcje, konsekwentnie je realizować, pokazywać swoją sprawność. I to robimy. Nie spoczniemy, dopóki nie zabezpieczymy bezpieczeństwa polskich granic, bo z tego będą rozliczać nas kolejne pokolenia. Dziś na Ukrainie rozgrywa się też walka o bezpieczeństwo Polski. Swoimi działaniami o to dbamy – powiedział Morawiecki.

REKLAMA

EK

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1673111940
Jeżeli przekażemy nasze LEOPARDY Ukrainie, to będzie przegięcie struny przez rządzących. Są bogate kraje zachodnie, to niech przekazują. My im i tak bardzo pomagamy, aż za bardzo.
51-C9-07-CE

Odry dostarczone
 
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Wicepremier z wizytą w Kijowie
System Patriot na warszawskim Bemowie
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Ukraina czeka na czołgi
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Patrioty w stolicy
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Proces na pokaz
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Reforma systemu RPW
Armia Czerwona niesie śmierć
Śladem profesjonalistów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Łączność dla czołgów
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Terenowe motocykle II RP
Cegiełka na morzu
Dodatek już nie za klasę
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Przetarcie przed manewrami
Air Policing piątej generacji
Sonda dla cywilów!
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Cekaemy i trumny
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Rozmowy (nie)kontrolowane
Sojusznicza rotacja
Patrioty znów będą ćwiczyć
Sposób na drony
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
HIMARS-y dla Polski
Armia przetestuje Piraty
Bohaterowie spod Węgrowa
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Instruktor z cienia
Sobota z żołnierzami
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Za nami jest tylko śmierć
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Abramsy jadą do Ukrainy!
Bożeny wspierają saperów
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Styczniowy poligon terytorialsów
Orlik w natowskiej misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO