moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak wyszkolić skoczka spadochronowego

Od składania spadochronów poprzez ćwiczenia na makietach samolotów aż po skok z niemal 20-metrowej wieży – tak przyszli skoczkowie spadochronowi trenują w nowoczesnym Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego w Leźnicy Wielkiej. Dopiero po dwóch tygodniach wymagającego kursu żołnierze mogą wykonać swój pierwszy skok z samolotu.

– To jedyne takie miejsce w Polsce. Ośrodek szkolenia naziemnego powstał rok temu i został zbudowany w oparciu o doświadczenia między innymi wojsk amerykańskich i francuskich – mówi ppłk Rafał Meresiński, komendant Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego. Skoczkowie mają tu do dyspozycji przyrządy i urządzenia, dzięki którym mogą trenować każdy element skoku spadochronowego. Powtarzają wszystkie czynności, począwszy od wejścia na pokład, poprzez działania w środku samolotu poprzedzające skok, a następnie sam skok i lądowanie. Tego rodzaju ćwiczenia wykonuje się w makietach samolotów, tzw. trapezie, czyli miejscu, w którym żołnierze wiszą na linach na specjalnych uprzężach. Potrzebne są także skocznie i 20-metrowa wieża spadochronowa.

W prowadzonym w marcu w Leźnicy Wielkiej kursie podstawowym wzięło udział 40 żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, z 2 i 9 Pułku Rozpoznawczego i z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Zdarza się, że kursanci odpadają w trakcie szkolenia, bo nie potrafią na przykład oswoić się z lękiem wysokości. Zwykle jednak szkolenie podstawowe zaliczają wszyscy. Na końcu czeka ich jeszcze egzamin. Przyszli skoczkowie muszę wykazać się wiedzą teoretyczną i wykonać swój pierwszy skok bojowy.


Film: Michał Niwicz / polska-zbrojna.pl

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1522896300
Pragnę zauważyć, że od lądowania pod ARNHEM wymyślono już śmigłowiec przekształcając tą formację w wojska aeromobilne, których zaletą jest to , że jak coś "nie idzie " to się wraca . One way ticket - to doktryna naszego sąsiada.
DB-3F-9C-53
~Kowalsk
1522422720
Czy szkolicie tez starszych wiek 55
5A-06-ED-63

Nauki i nauczki z Afganistanu
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Hornet czyli „polski Shahed”
Początek wielkiej historii
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Uczczono ofiary zamachu majowego
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Terytorialsi zapraszają
JW Agat: idziemy po młodych!
Skrzydlaci komandosi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Syndrom Karbali
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Więcej strzelnic w powiecie
Od cyberkursu po mundurówkę
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Huta Częstochowa bliżej wojska
Specjalsi przeciw flocie cieni
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Ready for Every Scenario
Wraki w sonarze
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Borsuki zdały wodny egzamin
Przyszłość „Łucznika”
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
NATO i USA o Iranie
Bieg ku pamięci bohaterów
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Symbol skupiający wiele znaczeń
Jest nowy szef BBN
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Czerwieńsze będą…
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Bez zmian w emeryturach
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Borsuk po słowacku
Adaptacja i realizm
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Bez schematów
Groźny incydent w Libanie
Armia testuje roboty do transportu
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Ostatni most
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Wojsko zaprasza rodziny
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Rzeźnik w rękach GROM-u
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Wyścig Stalina
Wypadek w PKW UNIFIL
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Biało-czerwona na Monte Cassino
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO