Pojazdy do monitorowania, leczenia i transportu pacjentów w stanie ciężkim zostały przekazane jednostkom wojskowym. Karetki wyposażone są m.in. w defibrylator z funkcją kardiomonitora, respirator transportowy i ssak elektryczny. – To najwyżej klasy sprzęt. Ruchoma jednostka intensywnej opieki medycznej – mówi płk Waldemar Pawelec, komendant Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej.
To właśnie Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, zgodnie z umowami zawartymi z armią, ma zaopatrzyć jednostki medyczne w 80 samochodów sanitarnych jednonoszowych. Kontrakt na dostawę sprzętu wynosi ponad 71 mln zł. Pierwsza partia, czyli 20 nowoczesnych ambulansów Renault Master, trafiła właśnie do użytkowników. Kolejna, czyli 10 karetek, zostanie przekazana medykom jeszcze w tym roku. Dostawę pozostałych 50 sanitarek zaplanowano na 2023 rok.
WOFiTM kupił sprzęt typu „C”, czyli najbardziej zaawansowany rodzaj ambulansu. Karetki są przystosowane do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów w stanie ciężkim. – Wyposażone są w wysokiej jakości sprzęt do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Można powiedzieć, że to ruchome jednostki intensywnej opieki medycznej – mówi płk Waldemar Pawelec, komendant wojskowego ośrodka w Celestynowie. Oficer dodaje, że jest to sprzęt bardzo potrzebny. Nowoczesne ambulanse będą systematycznie zastępować wyeksploatowane już pojazdy sanitarne. – Dobrej jakości sprzęt medyczny jest niezbędny. Przekonaliśmy się o tym ostatnio w czasie pandemii COVID-19 – dodaje płk Pawelec. Wojskowe karetki i wojskowi medycy w czasie pandemii koronawirusa wspierali państwowy system opieki zdrowotnej, m.in. transportując chorych do szpitali.
Nowe karetki mogą jednocześnie przewozić pięć osób: dwie w przedziale kierowcy, dwie w przedziale medycznym na miejscach siedzących oraz jednego pacjenta na noszach. Ambulanse wyposażone są m.in. w nosze główne, krzesło kardiologiczne, defibrylator z funkcją kardiomonitora, ssak elektryczny, respirator transportowy, materac próżniowy, przenośny zestaw tlenowy i butle tlenowe. Na pokładzie karetki znajdują się także tzw. nosze podbierające, zestaw kołnierzy szyjnych, deska ortopedyczna, zestaw do triażu pacjentów i wiele innego rodzaju sprzętu medycznego.
WOFiTM przekazał karetki do wojskowych oddziałów gospodarczych, skąd trafią do jednostek. Wojskowe karetki będą służyć przede wszystkim do zabezpieczenia zdrowia i życia żołnierzy w czasie szkoleń poligonowych i różnego rodzaju ćwiczeń.
autor zdjęć: WDK IWsp SZ
komentarze