moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz więcej żołnierzy walczy z COVID-19

Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. Poleciłem, aby pomagało nie mniej niż 20 tysięcy żołnierzy – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Na froncie walki z COVID-19 są żołnierze jednostek operacyjnych i WOT-u. Dziś do godz. 15. w trybie natychmiastowego stawiennictwa w jednostkach zameldują się wszyscy terytorialsi.


– Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii. Rozszerzamy także skalę zadań, które będą realizowali żołnierze – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, po odprawie z dowódcami Wojska Polskiego. Żołnierze jednostek operacyjnych i wojsk terytorialnych mają przede wszystkim odciążyć cywilną służbę zdrowia i wspomóc medyków. Będą się angażować m.in. w budowę tymczasowych szpitali i pomoc w placówkach służby zdrowia.

Polecenie szefa MON-u już jest realizowane. Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej, dziś do godz. 15 w trybie natychmiastowego stawiennictwa w jednostkach wojskowych zameldują się wszyscy żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych. Oznacza to, że mundur włoży dziś ponad 23 tys. terytorialsów. – Żołnierze przejdą dodatkowe szkolenia w zakresie wsparcia osób starszych, pobierania wymazów, kwalifikowanej pierwszej pomocy i szkolenia z indywidualnej ochrony przed COVID-19 – mówi płk Pietrzak. – Ale po przeszkoleniu nie wszyscy otrzymają powołania. Będziemy planować to w zależności od potrzeb poszczególnych brygad i podległych im jednostek. Może być więc tak, że część z tych osób, które dziś zameldują się w jednostkach, powołanie otrzyma dopiero za kilka tygodni – dodaje rzecznik.

Operacja „Trwała odporność”, którą dotąd prowadziły WOT, staje się od dziś operacją połączoną. To znaczy, że zadania związane z walką z pandemią będą wykonywali żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, wyznaczył w każdym województwie jedną z brygad, która ma współpracować z WOT-em. – Krzywa zachorowań rośnie dramatycznie. W tej chwili ponad 490 tys. ludzi w Polsce jest na kwarantannie, a około 300 tys. jest chorych. Musimy więc zintensyfikować nasze działania – podkreśla płk Pietrzak.


Żołnierze mają działać we wszystkich polskich szpitalach. Będą m.in. odpowiedzialni za czynności przedmedyczne: wywiad epidemiologiczny i mierzenie temperatury. Obecnie taką pracę wojskowi wykonują w ponad 260 placówkach. WOT i jednostki operacyjne skierują także żołnierzy do wszystkich punktów wymazowych, gdzie będą oni pobierać materiał biologiczny do badań w kierunku SARS-CoV-2. Teraz wojsko działa w 225 takich punktach i każdego dnia pobiera kilkanaście tysięcy wymazów. Oznacza to, że co czwarty wymaz w Polsce pobierają żołnierze WP. To nie wszystko. Wzrośnie też liczba punktów badań „Test&Go”, a WOT przygotowują się także do budowy regionalnych centrów pobrań, które w przyszłości będą mogły działać jako centra szczepień. Cały czas w gotowości są również mobilne zespoły do pobierania wymazów, które mogą działać np. w zakładach pracy, domach pomocy społecznej czy placówkach opiekuńczych.

Kierownictwo MON-u skierowało też większą liczbę żołnierzy do budowy szpitali tymczasowych. Wojsko nie tylko będzie wydzielało ludzi do pracy, ale będzie także odpowiedzialne za utrzymanie awaryjnego zasilania w energię elektryczną.

Żołnierze będą wspierać też w większym stopniu działania policji podczas kontrolowania osób objętych kwarantanną. – Na kwarantannie przebywa coraz więcej osób, musimy więc zwiększyć liczbę patroli, które zajmą się monitoringiem. Obecnie żołnierze WOT-u wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale być może będziemy też prowadzić te działania samodzielnie – podkreśla płk Pietrzak.

Żołnierze będą także cały czas pomagać kombatantom, osobom starszym i przebywającym na kwarantannie. Wojskowi dostarczają m.in. ciepłe posiłki i niezbędne leki weteranom wojennym. – Dodatkowo terytorialsi uruchomili platformę, za pomocą której zbierane są wnioski o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji. Do tej pory na platformie zarejestrowało się 2385 podmiotów, które złożyły 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska – informuje Centrum Operacyjne MON.


W systemie opieki zdrowotnej działa 14 wojskowych szpitali oraz pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Minister Błaszczak polecił, aby co najmniej 25% wszystkich łóżek w wojskowych szpitalach było przeznaczonych na pacjentów z koronawirusem. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach, należący do Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa. Ponadto 24 października zapadła decyzja o tym, że Wojsko Polskie przygotowuje tymczasowy szpital wojskowy dla pacjentów chorych na COVID-19 w Warszawskim Centrum Expo XXI. Szpital przyjmie pierwszych pacjentów 16 listopada.

W walkę z COVID-19 angażują się także brygady logistyczne, które transportują z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali i placówek medycznych materiały do dezynfekcji, środki ochrony osobistej i respiratory.

W czasie epidemii Wojsko Polskie utrzymuje sześć lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ewentualnym transporcie chorych na COVID-19.

Od początku pandemii Wojsko Polskie prowadzi ogólnopolską akcję krwiodawstwa. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy i pracowników wojska udało zebrać się już ponad 9300 litrów krwi.

MKS

autor zdjęć: 18 DZ, DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1604239320
Straszna to ci epidemia , z która dzielnie walczymy. Choć statystyka mów co innego. 220 tyś ludzi w Polsce choruje co roku na grypę w lutym , ile bezobjawowo , tego GUS nie podawał do 2019.
85-BF-76-38

They Will Check The Training Results in Combat
 
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Nie szpital, a instytut
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Bohater odtrącony
Piedimonte – samobójcza misja
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
„Ryś” z laserem
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO