moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kraby strzelają, Abramsy idą do ataku

W polu prawie tysiąc żołnierzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. Do tego 230 sztuk sprzętu – czołgi Abrams, transportery opancerzone Rosomak, haubice Krab, śmigłowce szturmowe Apache. Cel: wspólnymi siłami zatrzymać uderzenie przeciwnika i przejść do kontrataku. Oto scenariusz ćwiczeń „Victory Eagle ‘21”.

Najpierw sprawny przerzut wojsk. Już na początku października na północ wyruszyli logistycy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Mieli oni przygotować infrastrukturę dla głównych aktorów „Victory Eagle ‘21”, którzy ostatecznie wkroczyli do gry kilka dni później. Wówczas to koszary w Wędrzynie opuściły pododdziały 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej. Na poligonie w Drawsku Pomorskim czekali już na nie Amerykanie z 1 Brygady Sił Zbrojnych USA. Niebawem żołnierze połączyli siły. – Do polskiego batalionu przydzielone zostały dwie kompanie amerykańskie: piechoty i czołgów. Wsparcie artyleryjskie zapewniał im dywizjon, który również składał się z baterii z Polski i Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia kpt. Adam Mirus, oficer ds. planowania z 17 WBZ. Nad całością ćwiczeń czuwał sztab brygady. Po pierwsze: zarysował on tzw. tło taktyczne, po drugie zaś oceniał wszystkie działania batalionu.

Według scenariusza żołnierze wykonywali szereg pomniejszych zadań: od rozpoznania, poprzez ewakuację rannych z pola walki, aż po obronę przed symulowanymi atakami z użyciem lotnictwa i bronią masowego rażenia. Głównym wyzwaniem było jednak zatrzymanie natarcia nieprzyjaciela i przejście do kontrataku. Zgodnie z założeniem batalion był przygotowany do prowadzenia obrony w centrum ugrupowania brygady. W pewnym momencie żołnierze jednego z plutonów dostrzegli nadciągające siły przeciwnika. Artyleria otworzyła ogień. Ostrzał prowadziły m.in. amerykańskie haubice samobieżne M109 Paladin, moździerze Rak oraz haubice Krab z 5 Pułku Artylerii, wspierające podczas ćwiczeń 17 Brygadę. Przeciwnik został też zaatakowany przez śmigłowce szturmowe Apache. – W ten sposób zostały stworzone warunki do przeprowadzenia lokalnego kontrataku – podkreśla kpt. Mirus. Główny ciężar spoczął na pozostającej w odwodzie amerykańskiej kompanii czołgów Abrams. W symulowanych walkach wzięły też udział m.in. bojowe wozy piechoty Bradley czy transportery opancerzone Rosomak. Po zakończeniu części taktycznej, żołnierze batalionu przeprowadzili trening kierowania ogniem.

Łącznie podczas „Victory Eagle ‘21” na poligonie pojawiło się 230 sztuk różnego typu sprzętu oraz prawie tysiąc żołnierzy. Pierwszoplanowych ćwiczących wspierało niemal 300 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy na co dzień służą w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie OT. Do ich zadań należało zabezpieczanie mostów, lądowisk czy tras przemarszu pododdziałów batalionu. Brali też udział w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

– Ćwiczenia „Victory Eagle ‘21” to kolejne przedsięwzięcie, podczas którego możemy trenować i poznawać się z naszymi amerykańskimi partnerami, by osiągnąć jak największy poziom interoperacyjności – podkreśla gen. bryg. Dariusz Kosowski, dowódca 17 WBZ. Przypomina, że w ostatnim czasie pododdziały jego brygady współpracowały z sojusznikami na Słowacji oraz Łotwie, zaś obecnie wspólnie biorą one udział w ćwiczeniach „DRM2EX ‘21” prowadzonych w Słowenii. W podobnym tonie wypowiada się mjr Artur Stepuro z US Army. – Tego rodzaju przedsięwzięcia to okazja do zgrywania działań ludzi i systemów – zaznacza. Chwali też poligon w Drawsku. – To doskonałe miejsce, by załogi czołgów mogły ćwiczyć z wykorzystaniem laserowych symulatorów. Mam nadzieję, że niebawem takie szkolenie uda się przeprowadzić – podsumowuje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec, 2nd Battalion, 34th Armored Regiment, 1st Armored Brigade Combat Team, 5 pa

dodaj komentarz

komentarze


Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
 
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Orzeł dla bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
I zdobyliśmy!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po przeprawie ruszyli do walki
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO