moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Abramsy dla Polski

Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Obrony Narodowej Wojsko Polskie już w przyszłym roku ma otrzymać pierwsze egzemplarze nowych czołgów podstawowych – amerykańskich maszyn Abrams M1A2. Ma to być nie tylko ich najnowsza wersja, oznaczona jako SEPv3, m.in. przystosowana do zainstalowania izraelskiego systemu aktywnej samoobrony o nazwie Trophy HV.

M1A2 Abrams są to bez wątpienia jedne z najlepszych, a w ocenie wielu ekspertów –najlepsze obecnie produkowane czołgi podstawowe na świecie. Mają 9,7 m długości, 3,7 m szerokości, około 2,4 m wysokości i ważą, w zależności od wersji oraz ilości paliwa i amunicji, od 66 do 72 ton. Co bardzo istotne, ich ogromna waga nie przekłada się na słabe osiągi jezdne. Dzięki 1500-konnemu silnikowi turbowałowemu Honeywell AGT 1500, który zasilany może być nie tylko olejem napędowym, lecz także kerozyną, paliwem rakietowym, benzyną i wysokoprocentowym alkoholem, są zdolne do poruszania się po drogach z prędkością prawie 70 km/h i niemal 50 km/h w terenie.

Abramsy uzbrojone są w 120-milimetrową armatę M256, która jest licencyjną wersją stosowanej w Leopardach niemieckiej armaty RH-M-120/L44. Działo to w najnowszej odmianie jest przystosowane do strzelania różnego typu amunicją, w tym pociskami programowalnymi.

Amerykańskie czołgi w najnowszej wersji, oznaczonej jako M1A2 SEPv3, wyposażone są m.in. w pakiet urządzeń i systemów zwiększających możliwości bojowe w terenie zurbanizowanym, nazwany TUSK (Tank Urban Survival Kit), oraz w izraelski system obrony aktywnej Trophy HV. To jedno z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku. W jego skład wchodzą cztery aktywne radary, które na bieżąco monitorują otoczenie pojazdu i w razie wykrycia zagrożenia – kierowanego pocisku przeciwpancernego, granatu z ręcznej wyrzutni typu RPG czy pocisku podkalibrowego – powodują wystrzelenie formowanych wybuchowo, rozproszonych penetratorów MEFP (Multiple Explosively Formed Penetrator).

Czterdzieści lat służby

Produkcję Abramsów rozpoczęto w 1980 roku. Ich pierwsza wersja, oznaczona jako M1, ważyła nieco ponad 55 ton i, co ciekawe, uzbrojona była jedynie w 105-milimetrową armatę M68A1. Relatywnie szybko, bo już w 1986 roku, Amerykanie uznali, że to zbyt słabe działo jak na potrzeby ówczesnego pola walki i zdecydowali o wymianie go na licencyjną, niemiecką 120 mm armatę RH-M-120/L44. Tak uzbrojony czołg otrzymał oznaczenie M1A1.

W latach 1988–1992 powstały dla Abramsów aż trzy dość obszerne pakiety modernizacyjne: M1A1HA, M1A1HA+ i M1A1HC. Ulepszano głównie opancerzenie. Kiedy w 1992 roku zdecydowano się ulepszyć w znaczącym stopniu także systemy elektroniczne i optoelektroniczne (dowódca pojazdu otrzymał do dyspozycji panoramiczny, dzienno-nocny i termowizyjny przyrząd obserwacyjny), zapadła decyzja o nowym oznaczeniu czołgu – M1A2. Na początku XXI wieku czołg został ponownie zmodernizowany. Tym razem celem było zwiększenie zdolności do walki w terenie zurbanizowanym. Wozy wyposażone w Tank Urban Survival Kit otrzymały oznaczenie M1A2 SEPv2. Obecna generacja nosi numer 3, stąd M1A2 SEPv3.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej Wojsko Polskie ma w przyszłym roku otrzymać najnowszą odmianę Abramsów – M1A2 SEPv3 z możliwością instalacji systemu obrony aktywnej Trophy HV. Łącznie armia chce pozyskać 250 Abramsów. Taka liczba wozów pozwoli na wyposażenie w nie czterech batalionów wojsk pancernych. Wraz z czołgami do Polski mają trafić pojazdy logistyczne i dowodzenia, symulatory do szkolenia załóg oraz zapas amunicji. Zgodnie z obecnymi deklaracjami uzbrojenie to zasili jednostki wchodzące w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej – 1 Warszawską Brygadę Pancerną oraz 19 Brygadę Zmechanizowaną.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~wiejas
1646472240
250 Abramsów z calowymi śrubami to około 4500 rakiet PPK. Czy nie powinniśmy kupować broni defensywnej? Czy planujemy uderzenie klinem pancernym w ruskich?
9C-41-ED-5A

Śladami ojca
 
Serwis K9 w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
They Will Check The Training Results in Combat
Orzeł dla bohaterów
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pierwsi na oceanie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO