moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi walczą ze skutkami nawałnic

Żołnierze z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali skierowani do pomocy mieszkańcom Szczecina, nad którym wczoraj przeszły nawałnice. Terytorialsi ratują dobytek z zalanych domów, ale także napełniają piaskiem worki i układają je przed budynkami na terenach zagrożonych podtopieniem. Kilka dni temu żołnierze WOT-u pomagali w Małopolsce.

Potężna nawałnica przeszła wczoraj nad województwem zachodniopomorskim. Największe straty żywioł poczynił w Szczecinie. Zalane zostały posesje, domy, garaże i piwnice. Wiele dróg stało się nieprzejezdnych. Straż pożarna interweniowała ponad 400 razy. Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, zwrócił się z wnioskiem o wsparcie do ministra obrony narodowej. Mariusz Błaszczak, szef MON-u, skierował do pomocy strażakom żołnierzy z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Wniosek wojewody o wsparcie WOT-u przy usuwaniu skutków nawałnicy wpłynął do nas o 3.00 w nocy, a pierwsi żołnierze wkroczyli do akcji o 9.00 rano – mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 Brygady OT. W pierwszej kolejności do akcji wkroczyło 24 terytorialsów z Batalionu Lekkiej Piechoty z Choszczna, którzy zostali skierowani do pomocy na osiedlu Samossiery. Kilka godzin później kolejnych 15 wyruszyło w kierunku dzielnicy Bezrzecze. – Żołnierze m.in. napełniają i układają worki z piaskiem, pomagają mieszkańcom wynosić ich mienie z zalanych domów i piwnic, ewakuują samochody. Po prostu robimy to, co jest niezbędne do opanowania sytuacji – wyjaśnia rzecznik. Dodaje, że docelowo do usuwania skutków nawałnicy zostanie skierowanych stu żołnierzy WOT-u.

Marcin Górka zaznacza, że dla żołnierzy z 14 Brygady OT to pierwsze tego typu zadanie, jednak wcześniej zostały sprawdzone wszystkie procedury. – Współpracowaliśmy z funkcjonariuszami policji i straży pożarnej m.in. podczas ćwiczeń „Sarex ’21” czy „Gniazdo ’21”, dzięki czemu wszystkie elementy współdziałania mamy opanowane – zaznacza. Jak długo żołnierze będą realizować te zadania? – Tak długo, jak będzie to konieczne – podkreśla Górka.

Żołnierze WOT-u często interweniują w podobnych sytuacjach kryzysowych. Kilka dni temu terytorialsi z 11 Małopolskiej Brygady OT wspierali mieszkańców i służby powiatu nowosądeckiego, którzy zmagali się ze skutkami trąby powietrznej i gwałtowanych burz, pomagali także pogorzelcom z Nowej Białej. Z kolei w lutym tego roku wojskowi z 6 Mazowieckiej Brygady OT brali udział w akcji przeciwpowodziowej, związanej z zatorem lodowym na Wiśle na odcinku od Płocka do Nowego Dworu Mazowieckiego. Żołnierze układali zapory z worków z piaskiem, wspierali też mieszkańców z podtopionych terenów.

– Zadaniem sił zbrojnych jest ochrona granic państwa w czasie „W”, realizowanie misji sojuszniczych, a także wspieranie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Z taką sytuacją właśnie mamy do czynienia – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej. Dodaje, że w WOT funkcjonuje specjalny system utrzymywania gotowości. – Cały czas monitorujemy sytuację, kontrolujemy poziom rzek czy wilgotność ściółki w lasach. Dzięki temu wiemy, kiedy i gdzie możemy spodziewać się wezwania i przygotować siły, które mogą zostać zaangażowane do działania – zaznacza.

Wojska obrony terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Obecnie w szeregach WOT-u służy niemal 29 tys. żołnierzy. Misją WOT jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym pomoc mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych.

Paulina Glińska, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Rajd ku czci saperów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Serwis K9 w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Test współpracy dla bezpieczeństwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Uwaga, transformacja!
Zapraszamy na Festiwal
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
I zdobyliśmy!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO