moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykański gigant

Dla Raytheon Technologies, należącego do grona największych koncernów zbrojeniowych na świecie, Polska jest jednym z kluczowych rynków.

Struktura organizacyjna Raytheon Technologies (RTX) odzwierciedla najważniejsze obszary działalności firm, które dokonały fuzji. Koncern składa się z dwóch podmiotów wywodzących się z United Technologies Corporation (UTC) – Collins Aerospace i Pratt & Whitney, oraz dwóch wydzielonych z koncernu Raytheon – Raytheon Intelligence & Space oraz Raytheon Missiles & Defense.

Współpraca przez lata

Choć dla wielu osób może to być sporym zaskoczeniem, nasz kraj jest jednym z najistotniejszych obszarów działalności Raytheon Technologies. Jak to możliwe? Firmy wchodzące dziś w jej struktury są obecne na naszym rynku od 45 lat i tworzyły zręby rodzimej Doliny Lotniczej. W 1992 roku należący do UTC producent silników lotniczych Pratt & Whitney, na bazie kupionej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz”, założył spółkę Pratt & Whitney Kalisz. Dziesięć lat później sprywatyzowano zakłady WSK „PZL-Rzeszów”, a za kolejną dekadę producenta orurowania silników lotniczych w Niepołomicach, tworząc Pratt & Whitney Tubes Niepołomice.

A to nie wszystko. Częścią inwestycji UTC w Polsce jest również m.in. firma BF Goodrich (obecnie należy do Collins Aerospace), która w Krośnie od kilkunastu lat produkuje komponenty podwozi dla cywilnych maszyn Boeinga, Airbusa oraz Gulfstreama, a także dla samolotów wojskowych, takich jak: F-16, F-18 oraz F-35.

Chociaż na przestrzeni ostatnich 45 lat z dwóch firm, które utworzyły Raytheon Technologies, to UTC była zdecydowanie bardziej aktywna w naszym kraju, nie oznacza to, że Raytheon nie był tutaj obecny. Wystarczy wymienić chociażby uzbrojenie polskich sił powietrznych – nasze F-16 mają w wyposażeniu wykorzystywane przez armie całego świata pociski klasy powietrze–powietrze AIM-120 AMRAAM i AIM-9 Sidewinder.

Obecność Raytheona w Polsce uległa jednak znaczącemu zwiększeniu po tym, gdy w 2018 roku nasze siły zbrojne zamówiły dwie baterie produkowanego przez ten koncern systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. W związku z tym kontraktem Raytheon zawarł z polskimi podmiotami dziewięć umów na produkcję i dostawy istotnych elementów zestawów patriotów. Z kolei w sierpniu 2021 roku wraz z Northrop Grumman podpisał z Polską Grupą Zbrojeniową wykonawcze umowy offsetowe (realizując tym samym postanowienia polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej z 2018 roku dotyczącej zakupu patriotów). Obejmują one 11 zobowiązań offsetowych dotyczących przede wszystkim przekazania zdolności związanych bezpośrednio z projektem „Wisła”, m.in. pomoc techniczną i szkoleniową niezbędną do poszerzenia zdolności projektowych, inżynieryjnych i produkcyjnych.

Projekty z przyszłością

Raytheon Technologies nie tylko jest obecny w Polsce jako oferent czy pracodawca, ale też angażuje się w projekty społeczne i edukacyjne. W 2015 roku do Wojskowej Akademii Technicznej oraz Politechniki Warszawskiej trafiły granty o łącznej wartości 100 tys. dolarów na rozwój studiów w dyscyplinach inżynierskich. W latach 2018– 2019 zorganizowano we współpracy z Ambasadą USA i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności trzy edycje dwumiesięcznych staży w Stanach Zjednoczonych dla studentów polskich szkół technicznych.

W 2016 roku Raytheon Technologies podpisał umowę z Centrum Nauki Kopernik na stworzenie „Wytwórni” – FabLabu edukacyjnego, w którym dzieci i młodzież mogą uczyć się projektować różnego rodzaju przedmioty. Od 2016 roku Raytheon wspiera też stowarzyszenie „Pamięć i Przyszłość”, które zrzesza rodziny żołnierzy poległych na misjach.

Raytheon Technologies w naszym kraju w najbliższych latach może rozszerzyć działalność o kolejne duże inwestycje. Okazją do tego może być nie tylko druga faza programu „Wisła”, przewidująca zakup kolejnych sześciu baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, lecz także program „Narew”, który przewiduje pozyskanie przez Siły Zbrojne RP zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu (do 25 km). Przedstawiciele Raytheon Technologies deklarują, że w obu przypadkach wybór produktów koncernu lub jego biznesowych partnerów (jak chociażby Kongsberga w programie „Narew”) wojsku przyniesie korzyści w postaci sprawdzonych produktów, a polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu zapewni transfer technologii oraz know-how.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Cud w Trewirze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Zielone światło dla Barbary
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowoczesna łączność dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Invictus w zimowym stylu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Skromny początek wielkiej wojny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwszy skok
Rakietowy szach
Liban uznany za strefę działań wojennych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Roszady personalne w PGZ-ecie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Avenger” na Monte Cassino
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO