moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyzwaniem – czas

Polska chce przeznaczyć pożyczki z SAFE na rozwój zdolności armii w zakresie mobilności, wojsk dronowych i obrony powietrznej – mówili w Sejmie przedstawiciele rządu i zbrojeniówki. Zreferowali członkom podkomisji stan prac nad wdrażaniem tego unijnego programu. Jak podali, rząd koncentruje się teraz na przygotowaniu listy projektów, które zostaną sfinansowane z SAFE.

Uchwalony podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej program SAFE przewiduje, że kraje członkowskie wspólnie zaciągną niskooprocentowane kredyty na kwotę 150 mld euro (pożyczki te będą spłacane przez 45 lat), a pozyskane środki zostaną przeznaczone na wzmacnianie obronności, w tym przede wszystkim na zakupy sprzętu wojskowego i amunicji. Fundusze z SAFE będzie można przeznaczyć również na unowocześnianie wykorzystywanej przez wojsko infrastruktury drogowo-mostowej.

 

Kilka tygodni temu Komisja Europejska poinformowała, że największym beneficjentem instrumentu finansowego SAFE będzie Polska. Nasz kraj otrzyma do dyspozycji ponad 43 mld euro, które będzie mógł rozdysponować na zakupy samodzielne lub wspólnie z innymi krajami.

Na wniosek posłów, w środę 8 października podczas posiedzenia Podkomisji Stałej do spraw Budżetu i Finansów Sił Zbrojnych RP resorty aktywów państwowych, obrony narodowej oraz spraw zagranicznych przedstawiły informację na temat planów wykorzystania środków przyznanych Polsce z unijnego programu SAFE, zwłaszcza w zakresie modernizacji naszych Sił Zbrojnych RP oraz rozwoju zdolności i kompetencji przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego.

Resort obrony na posiedzeniu reprezentował Marceli Niezgoda, pełnomocnik MON ds. Obsługi Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności oraz Pozyskiwania i Wykorzystywania Środków Europejskich Przeznaczonych na Obronność. Urzędnik, który z ramienia wicepremiera, szefa MON-u Władysława Kosiniaka-Kamysza, nadzoruje prace zespołu ds. SAFE, podkreślał, że obecnie rząd koncentruje się na przygotowaniu wymaganych przez Unię dokumentów, czyli przede wszystkim listy projektów, które zostaną sfinansowane z SAFE, a także ustala z Komisją Europejską szczegóły ich realizacji.

– Strona polska oczekuje między innymi wytycznych ze strony KE w zakresie zwolnienia z podatku VAT – wyjaśniał Niezgoda. Dodał, że przedmiotem negocjacji jest także udział w programie państw nie będących członkami Unii Europejskiej. – Chcielibyśmy zaangażować w instrument SAFE, we wspólne projekty, takie państwa, jak Wielka Brytania, Kanada czy Korea Południowa – podkreślił pełnomocnik MON-u.

Jak wskazywał reprezentujący Ministerstwo Spraw Zagranicznych wiceminister Władysław Teofil Bartoszewski, nasz kraj chce przeznaczyć pożyczki z SAFE na rozwój zdolności sił zbrojnych w zakresie mobilności, wojsk dronowych i obrony powietrznej. Przedstawiciel MSZ-etu zaznaczył przy tym, że teraz priorytetem jest właściwe przygotowanie projektów, aby nie zmarnować szans, jakie daje nam SAFE.

– Musimy przygotować też od strony formalnoprawnej krajowe instrumenty finansowania modernizacji sił zbrojnych, np. ministerstwo obrony musi pilnie osiągnąć porozumienie z resortem finansów w sprawie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych – wskazał Bartoszewski. Jak tłumaczył, wykorzystanie środków z mechanizmu SAFE wyłącznie za pośrednictwem Funduszu może bowiem uniemożliwić np. przeznaczenie ich na wspólne projekty z Ukrainą.

O tym, że rząd intensywnie przygotowuje się na złożenie właściwego wniosku do SAFE (termin mija 30 listopada) zapewniał posłów Konrad Gołota, wiceminister aktywów państwowych. Podkreślał, że jego resort otrzymał od Polskiej Grupy Zbrojeniowej m.in. analizę wytwarzanych w holdingu produktów pod kątem możliwości ich kwalifikacji do programu SAFE. – Z analizy wynika, że większość sprzętu PGZ, który jest przedmiotem potencjalnego zainteresowania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w ramach pozyskania z programu SAFE, spełnia wymagane tym programem warunki – zapewnił wiceminister Gołota.

Z kolei Jan Grabowski, wiceprezes PGZ-etu podkreślił, że jego firma wie doskonale, jak ogromną szansą są dla niej warte miliardy euro zlecenia z unijnego projektu. – Ten program jest wiekopomną szansą dla polskiej zbrojeniówki, która prędko się nie powtórzy – przekonywał Grabowski.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st.kpr. Anna Wolska/IWspSZ

dodaj komentarz

komentarze


Polski „Wiking” dla Danii
Artylerzyści mają moc!
Razem na ratunek
Plan na WAM
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Przygotowani znaczy bezpieczni
Gdy ucichnie artyleria
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Dzień wart stu lat
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Najdłuższa noc
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Komplet medali wojskowych na ringu
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Militarne Schengen
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Nowe zdolności sił zbrojnych
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Don’t Get Hacked
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Uczelnie łączą siły
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Mundurowi z benefitami
Pancerniacy jadą na misję
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Z Su-22 dronów nie będzie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
W krainie Świętego Mikołaja
Szwedzi w pętli
Wojskowa łączność w Kosmosie
Zwrot na Bałtyk
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Nowe zasady dla kobiet w armii
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Nadchodzi era Borsuka
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Borsuki jadą do wojska!
Holenderska misja na polskim niebie
Wojsko ma swojego satelitę!
Kapral Bartnik mistrzem świata
Niebo pod osłoną
Czwarta dostawa Abramsów
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Wojsko przetestuje nowe technologie
Czas na polskie Borsuki
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Po co wojsku satelity?
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO