moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bieg Morskiego Komandosa w Afganistanie

W godzinach rannych 19 marca na terenie bazy TB GAMBERI w Afganistanie odbył się bieg Morskiego Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, w którym, wraz z żołnierzami V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Resolute Support Mission, uczestniczyli żołnierze amerykańscy oraz żołnierze Sri Lanki.

Organizacja biegu spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony amerykańskiej, która ponownie udzieliła wsparcia logistycznego, natomiast pod względem medycznym bieg zabezpieczał szer. Marcin Gregorczyk. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali polscy żołnierze.

Warunki do biegania w bazie Gamberi należą do wymagających ze względu na bardzo trudne podłoże (kamieniste), temperaturę (ok. 18 stopni C) i wysokie położenie względem poziomu morza (550 m n.p.m). Tuż przed biegiem zawodnikom przedstawiono ideę i organizację biegu oraz trasę rywalizacji. Pierwsze trzy miejsca zajęli żołnierze amerykańscy, a najlepszym polskim „morskim komandosem" został kpt. Tomasz Zając. Po zakończeniu biegu każdy uczestnik otrzymał medal pamiątkowy, a pierwsze trzy miejsca uhonorowano pucharami.

W Polsce Bieg Morskiego Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego organizowany jest od 2010 roku przez Adventure Park Gdynia Kolibki, JW Formoza oraz przy współpracy ze strategicznym partnerem jakim jest Miasto Gdynia. Jest to najbardziej ekstremalny bieg terenowy w Polsce, który mocno i na stałe wpisał się do kalendarza imprez biegowych.

Organizatorami biegu w bazie Gamberi w Afganistanie byli: kmdr ppor. Rafał Prętnik oraz por. Przemysław Mastalerz.

Tekst: kmdr ppor. Rafał Prętnik

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Marcin Jakubowski

dodaj komentarz

komentarze


Odbudowa obrony cywilnej kraju
 
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Pancerny kot w polskim wojsku
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Śmierć gorsza niż wszystkie
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Broń przeciwko wrogim satelitom
Wyższe stawki dla niezawodowych
Flyer, zdobywca przestworzy
Bezpieczniejsza Europa
Drukowanie dronów
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Policjanci w koszarach WOT
Podejrzane manewry na Bałtyku
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Inwestycja w żołnierzy
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Pracowity pobyt w kosmosie
Świat F-35
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czarna Pantera celuje
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dzieci wojny
Musimy być szybsi niż zagrożenie
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Strażnicy polskiego nieba
Kajakami po medale
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Planowano zamach na Zełenskiego
Podróż w ciemność
Ewakuacja Polaków z Izraela
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Wypadek Rosomaka
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Ratownik w akcji
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
„Różycki” zwodowany
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Prezydent na wschodniej granicy
Święto sportów walki w Warendorfie
The Power of Infrastructure
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Pierwsze oficerskie gwiazdki
BWP-1 – historia na dekady
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO