moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MSPO 2016 – nagrody za dron, zestaw minerski i „dużo więcej niż lornetkę”

Na targach zbrojeniowych w Kielcach premierę miał bezzałogowiec Łoś. Spędza on w powietrzu nawet 18 godzin. Zestaw minerski do elektrycznego wysadzania ładunków materiałów wybuchowych może uruchomić aż 800 zapalników naraz. Lokalizator celu Moskito TI poza optyką ma m.in. dalmierz laserowy, cyfrowy kompas i GPS. A waży poniżej 1300 g. Poznajcie produkty wyróżnione nagrodą Defender.

W tym roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przyznano nagrody Defender dziesięciu produktom. Przedstawiliśmy już sześć, dziś trzy kolejne.

Dron Łoś

Bezzałogowy system powietrzny Łoś zbudowali inżynierowie ze spółki Flytronic. Konstrukcja pierwszy raz została zaprezentowana publicznie właśnie w Kielcach. Jest to dron taktyczny krótkiego zasięgu, co oznacza, że może się oddalić od operatora maksymalnie o kilkadziesiąt kilometrów.

Łoś waży 85 kg, ma skrzydła o rozpiętości prawie 6,5 m i liczy sobie nieco ponad 3 m długości. Bezzałogowiec może spędzić w powietrzu aż 18 godzin. – W tym czasie może wykonywać zarówno zadania rozpoznawcze, jak i bojowe. Można go uzbroić na przykład w opracowane przez naszą firmę bomby szybujące Sting – podkreślał Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics, podczas prezentacji maszyny zorganizowanej dla delegacji z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wyposażony w dwa silnik spalinowe Łoś startuje z rampy, a ponieważ nie ma ani systemu spadochronowego, ani kół lub płóz, to ląduje na podwoziu. To dość ryzykowny manewr, dlatego też głowica optoelektroniczna, w jaką jest wyposażony dron (w wersji rozpoznawczej), jest automatycznie chowana w jego kadłubie.

Produkty firmy Flytronic są już w wyposażeniu naszej armii. Niewielki rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny FlyEye, z którego korzystają m.in. rodzimi artylerzyści, powstał właśnie w gliwickiej spółce.

Bezpieczne wysadzanie

Kolejnym produktem, który został wyróżniony Defenderem na XXIV MSPO, jest zestaw minerski do elektrycznego wysadzania ładunków MW (MW – materiału wybuchowego), opracowany przez specjalistów z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej (WITI). Powstał w ramach pracy badawczo-rozwojowej zleconej dwa lata temu WITI przez Inspektorat Uzbrojenia MON. – Celem projektu było zbudowanie dla polskich saperów nowego zapalnika, zapalarki i przewodów minerskich. Miały być one, w dużym uproszczeniu, bardziej odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i dzięki temu znacząco zwiększać bezpieczeństwo wykonywanych przez wojskowych saperów wysadzeń różnego typu ładunków – objaśniał doktor Leszek Bogdan, dyrektor wrocławskiego instytutu.

Szef WITI podkreśla, że dzięki temu zestawowi saperzy mogą prowadzić prace minerskie wymagające użycia bardzo dużej liczby zapalników. Produkt z WITI potrafi bowiem uruchomić albo, jak mawiają inżynierowie, pobudzić w czasie jednego wysadzenia aż 800 zapalników (po 200 w każdym z czterech obwodów strzałowych).

Wielofunkcyjna lornetka

Jednym z największych wyzwań, z jakimi muszą się zmagać żołnierze wojsk lądowych i operatorzy wojsk specjalnych, jest maksymalne zredukowanie wagi ekwipunku i wyposażenia. Właśnie dlatego armie na całym świecie cenią sobie urządzenia i sprzęt uniwersalny, który łączy w sobie wiele funkcji. Doskonały przykład na to jak jeden przedmiot może łączyć w sobie funkcje kilku innych to kolejne nagrodzone na tegorocznym MSPO urządzenie militarne: lekki wielofunkcyjny lokalizator celu Moskito TI.

Na pierwszy rzut oka wygląda jak nieco większa lorneta. Dlaczego zatem o Moskito IT zdecydowanie nie należy mówić „lornetka” tylko „urządzenie”, a najlepiej – jak chcieliby marketingowcy – „lokalizator celu”? Ponieważ poza standardową optyką zainstalowano w nim nie tylko kamerę termalną i cyfrową, lecz również dalmierz laserowy pozwalający precyzyjnie mierzyć odległość obserwowanego obiektu, cyfrowy kompas oraz GPS służący do koordynowania ognia artylerii lub naprowadzania lotnictwa.

– Moskito TI można rejestrować obserwowany obraz i w czasie rzeczywistym przekazywać go do innych urządzeń, na przykład przez Bluetooth – podkreśla Stefan Rutkowski z firmy IMS Griffin, która jest dystrybutorem urządzenia w Polsce. Jest ono bowiem produkowane przez szwajcarską firmę Vectronix AG, należącą do francuskiego koncernu zbrojeniowego Safran. – Niesamowite możliwości Moskito TI osiągnięto przy naprawdę imponująco niskiej wadze. Lokalizator waży poniżej 1300 g – dodaje Rutkowski.

Organizatorem konkursu o nagrodę Defender są targi kieleckie. W skład jury przyznającego ten laur wchodzą urzędnicy z czterech ministerstw: Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Gospodarki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także przedstawiciele Sił Zbrojnych RP.

W tym roku komisja przyznająca podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach nagrody Defender oceniała produkty w siedmiu kategoriach (grupach) sprzętu: dowodzenia i rozpoznania, zabezpieczenia logistycznego, wsparcia działań, szkoleniowego, środków walki rodzaju wojsk, wyposażenia indywidualnego żołnierza/ funkcjonariusza, specjalnego oraz pozostałego. Laury przyznano dziesięciu produktom. W naszym cyklu przedstawiamy wszystkich nagrodzonych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rusza morski „Dragon”
Tajna misja polskiej agentki
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ferie w mundurze
Eurofightery znowu w Polsce
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowy szef CWCR
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Przerwany lot „Orlika”
Pamiętamy o Niezłomnych
Sztandar dla Dowództwa WOT
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesna łączność dla armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Palmiry – miejsce kaźni
Priorytety dla armii
Offset dla „Wisły”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Abramsy pod dobrą opieką
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO