moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi do rozmów
Rodziny żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie dostaną zadośćuczynienia.


Taka deklaracja padła na spotkaniu szefa resortu obrony z bliskimi żołnierzy. Do Centrum Konferencyjnego MON w Warszawie przyjechało blisko sto osób, niemal ze wszystkich rodzin, które straciły dotychczas na misjach syna, męża czy ojca. „Nie rozmawialiśmy o konkretnych kwotach”, powiedział minister Siemoniak dziennikarzom.

Od rodzin chciał się dowiedzieć, z jakimi borykają się problemami. Przez prawie półtorej godziny słuchał nie tylko o bólu i rozpaczy, lecz także o kłopotach. Rodzice poległych żołnierzy mówili na przykład o trudnej sytuacji materialnej, w jakiej się znaleźli. Po śmierci syna odszkodowanie i inne świadczenia z MON dostali bowiem (zgodnie z przepisami) jego żona i dzieci. Wdowy po żołnierzach nadterminowych skarżyły się, że są gorzej traktowane niż inni.

W spotkaniu uczestniczyli także wiceminister Czesław Mroczek (mówił o tym, jakie świadczenia socjalne przysługują członkom rodzin zmarłych żołnierzy), a także szef Sztabu Generalnego generał Mieczysław Cieniuch, dowódca operacyjny sił zbrojnych generał Edward Gruszka, dowódca Wojsk Lądowych generał Zbigniew Głowienka oraz szef zespołu zajmującego się roszczeniami rodzin poległych kontradmirał Marian Ambroziak. Członkowie rodzin mogli także porozmawiać z ekspertami. W dwóch punktach konsultacyjnych czekali prawnicy, pracownicy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, wojskowej służby zdrowia i Departamentu Spraw Socjalnych MON.

Kilkanaście osób skorzystało z takich porad. Byli także psychologowie, ale ich pomoc okazała się niepotrzebna. Dotychczas prawnicy reprezentujący część rodzin występowali w ich imieniu nie tylko o zadośćuczynienie, lecz także o odszkodowanie. Jak wyjaśnił radca prawny Piotr Sławek, „niektórzy z członków rodzin otrzymali świadczenie, jakie po śmierci żołnierza wypłaciło z polisy towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie było to jednak ani odszkodowanie, ani zadośćuczynienie”. Dlatego w wezwaniu do ugody (dotychczas Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia rozpatrzył ponad 50 takich wniosków) było żądanie wypłacenia po milionie złotych dla każdej z osób, które reprezentują Sławek i Sylwester Nowakowski. „To przełom i odważna decyzja ministra”, ocenił po spotkaniu radca Nowakowski. Jak mówił, jest wola ze strony MON, aby sprawę zakończyć poprzez ugodę sądową i wypłatę zadośćuczynienia. „To ważne, aby państwo polskie tak samo traktowało rodzinę każdego poległego żołnierza, bez względu na to, gdzie zginął”, podkreślił.

Ugody, które z rodzinami poległych żołnierzy prawdopodobnie zawrze MON, nie oznaczają, że zadośćuczynienie dostaną także bliscy tych, którzy jeszcze mogą nie powrócić z misji. Aby ujednolicić pomoc dla bliskich wszystkich poległych na misjach żołnierzy, konieczna jest nowelizacja przepisów resortowych dotyczących żołnierzy zawodowych. Minister Siemoniak zapowiedział także takie zmiany, które sprawią, że rodzinom poległych żołnierzy zawodowych i kontraktowych będą przysługiwały takie same prawa. „Pewne sprawy powinny być jasno zapisane w prawie, aby rodzina nie musiała wynajmować pełnomocników, żeby było jasne, co w tej tragicznej sytuacji się należy”, wyjaśnił Tomasz Siemoniak.

Na temat pomocy dla bliskich poległych żołnierzy wypowiedział się także prezydent Bronisław Komorowski: „Konieczne jest przemyślenie całego systemu wypłacania odszkodowań dla rodzin żołnierzy, którzy zginęli na misji”.

69 wniosków
W Iraku i Afganistanie zginęło 51 żołnierzy, ratownik oraz funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu. O zadośćuczynienie wystąpiło 69 osób; są to bliscy (żony, dzieci i rodzice) 27 poległych żołnierzy i jednego cywila.

Fot.: Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
WAM wraca po latach
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Pokazali bojowego ducha
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ostatnia droga Pileckiego
They Will Check The Training Results in Combat
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Przysięga w Limanowej
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Cień atomowej zagłady
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
Piedimonte – samobójcza misja
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO