moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi do rozmów
Rodziny żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie dostaną zadośćuczynienia.


Taka deklaracja padła na spotkaniu szefa resortu obrony z bliskimi żołnierzy. Do Centrum Konferencyjnego MON w Warszawie przyjechało blisko sto osób, niemal ze wszystkich rodzin, które straciły dotychczas na misjach syna, męża czy ojca. „Nie rozmawialiśmy o konkretnych kwotach”, powiedział minister Siemoniak dziennikarzom.

Od rodzin chciał się dowiedzieć, z jakimi borykają się problemami. Przez prawie półtorej godziny słuchał nie tylko o bólu i rozpaczy, lecz także o kłopotach. Rodzice poległych żołnierzy mówili na przykład o trudnej sytuacji materialnej, w jakiej się znaleźli. Po śmierci syna odszkodowanie i inne świadczenia z MON dostali bowiem (zgodnie z przepisami) jego żona i dzieci. Wdowy po żołnierzach nadterminowych skarżyły się, że są gorzej traktowane niż inni.

W spotkaniu uczestniczyli także wiceminister Czesław Mroczek (mówił o tym, jakie świadczenia socjalne przysługują członkom rodzin zmarłych żołnierzy), a także szef Sztabu Generalnego generał Mieczysław Cieniuch, dowódca operacyjny sił zbrojnych generał Edward Gruszka, dowódca Wojsk Lądowych generał Zbigniew Głowienka oraz szef zespołu zajmującego się roszczeniami rodzin poległych kontradmirał Marian Ambroziak. Członkowie rodzin mogli także porozmawiać z ekspertami. W dwóch punktach konsultacyjnych czekali prawnicy, pracownicy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, wojskowej służby zdrowia i Departamentu Spraw Socjalnych MON.

Kilkanaście osób skorzystało z takich porad. Byli także psychologowie, ale ich pomoc okazała się niepotrzebna. Dotychczas prawnicy reprezentujący część rodzin występowali w ich imieniu nie tylko o zadośćuczynienie, lecz także o odszkodowanie. Jak wyjaśnił radca prawny Piotr Sławek, „niektórzy z członków rodzin otrzymali świadczenie, jakie po śmierci żołnierza wypłaciło z polisy towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie było to jednak ani odszkodowanie, ani zadośćuczynienie”. Dlatego w wezwaniu do ugody (dotychczas Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia rozpatrzył ponad 50 takich wniosków) było żądanie wypłacenia po milionie złotych dla każdej z osób, które reprezentują Sławek i Sylwester Nowakowski. „To przełom i odważna decyzja ministra”, ocenił po spotkaniu radca Nowakowski. Jak mówił, jest wola ze strony MON, aby sprawę zakończyć poprzez ugodę sądową i wypłatę zadośćuczynienia. „To ważne, aby państwo polskie tak samo traktowało rodzinę każdego poległego żołnierza, bez względu na to, gdzie zginął”, podkreślił.

Ugody, które z rodzinami poległych żołnierzy prawdopodobnie zawrze MON, nie oznaczają, że zadośćuczynienie dostaną także bliscy tych, którzy jeszcze mogą nie powrócić z misji. Aby ujednolicić pomoc dla bliskich wszystkich poległych na misjach żołnierzy, konieczna jest nowelizacja przepisów resortowych dotyczących żołnierzy zawodowych. Minister Siemoniak zapowiedział także takie zmiany, które sprawią, że rodzinom poległych żołnierzy zawodowych i kontraktowych będą przysługiwały takie same prawa. „Pewne sprawy powinny być jasno zapisane w prawie, aby rodzina nie musiała wynajmować pełnomocników, żeby było jasne, co w tej tragicznej sytuacji się należy”, wyjaśnił Tomasz Siemoniak.

Na temat pomocy dla bliskich poległych żołnierzy wypowiedział się także prezydent Bronisław Komorowski: „Konieczne jest przemyślenie całego systemu wypłacania odszkodowań dla rodzin żołnierzy, którzy zginęli na misji”.

69 wniosków
W Iraku i Afganistanie zginęło 51 żołnierzy, ratownik oraz funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu. O zadośćuczynienie wystąpiło 69 osób; są to bliscy (żony, dzieci i rodzice) 27 poległych żołnierzy i jednego cywila.

Fot.: Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Służby badają miejsce upadku pocisku
Powstańcy są naszymi bohaterami
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Rakietowcy na Hawajach
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Jelcze z Raciborza
„Albatros” dozbrojony
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Azjatycka szansa
Spadochronowy triumf
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
PKW Irak zostaje w Jordanii
Rywalizacja o indeks WAT-u
Wsparcie ma znaczenie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
MON i MSZ o szczycie NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Trudne początki polskich bombowców
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Paliwowy krwiobieg NATO
Zmiana warty na granicy
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Triumf wojskowych lekkoatletów
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Abordaż z polskim wsparciem
Odnaleziono „Roja”
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Walka, entuzjazm i nadzieja
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Jak obronić się przed dronami?
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Kajakiem na światowe podium
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Salto mortale komandosa
Marzenia częściowo spełnione
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W hołdzie powstańcom warszawskim
Jak reagować w kryzysie?
Święto wojska pod hasłem SAFE
Z prądem i pod prąd
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO