moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katorżnik dla niepełnosprawnych

W ubiegłym roku Leszek Bohl startował na wózku w Biegu o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa. Postanowił udowodnić, że wraz ze swoimi kolegami może rywalizować na ekstremalnej trasie przełajowej. Dopiął swego. W podtoruńskim Osieku odbył się w miniony weekend pierwszy Katorżnik dla Niepełnosprawnych.


– Trasa biegu liczyła w sumie 10 kilometrów i podzielona była na dwa pięciokilometrowe etapy. Na pierwszym musieliśmy pokonać ciężkie podjazdy w lesie z kątem pochylenia 30 procent oraz tor przeszkód, a na drugim ścigaliśmy się na szutrowej drodze – mówi Leszek Bohl, główny inicjator zawodów w Osieku. Impreza odbyła się w ramach V Kamus Cross for The Beatles Nordic Walking, a jej współorganizatorem był Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Zawody patronatem objął komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu płk Aurelisz Chyleński.

W pierwszej edycji Katorżnika dla Niepełnosprawnych wzięło udział trzech zawodników na wózkach. Zwyciężył najbardziej doświadczony z nich Leszek Bohl (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec), drugi był Maciej Drożdżal (WKB Meta), a trzeci Paweł Święcicki (Alfa Sport Toruń). Maciej Drożdżal ma profesjonalny sprzęt do ścigania dzięki dużej pomocy lublinieckiej Mety i jest jedynym w Polsce zawodnikiem, który z obustronnym porażeniem mózgowym startuje w zawodach na wózkach. – Sport pozytywnie wpływa na Maćka. Widzę, że udział w zawodach pozwolił mu nabrać większej wiary w siebie – podkreśla st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, wiceprezes Mety. – Na zawodach ulicznych z pewnością usłyszeliby większe brawa za swój wysiłek, ale ci zawodnicy nie potrzebują oklasków, a twardego sprawdzianu. Dla nich ważniejsze jest to, że zdołają pokonać tak ciężką trasę – dodaje.

– Zawody przełajowe dla niepełnosprawnych na wózkach to świetny pomysł. Oni też szukają dla siebie wyzwań, a nie wszyscy mogą konkurować z zawodnikami ścigającymi się od kilku lat. Myślę, że imprezy dla niepełnosprawnych, które organizuje i współorganizuje Meta, są zdecydowanie bliższe byłym żołnierzom, niż ściganie się na ulicy. Nasze mają swój charakter, wojskowe podłoże i różnią się skalą trudności od tamtych – dodaje st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński.

– Imprezę udało się zorganizować dzięki pomocy Wojska Polskiego. Instytucje cywilne powinny brać z tego przykład, że wojsko pomaga niepełnosprawnym uprawiać sport – podkreśla Leszek Bohl.

Po imprezie w Osieku ma jeszcze jeden powód do zadowolenia. – Po WKB Meta i JWK w Lublińcu do zacnego grona przyjaciół sportu niepełnosprawnych dołączyła kolejna instytucja wojskowa: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Pułkownik Chyleński pomoże nam stworzyć profesjonalną sekcję strzelecką oraz obiecał pomoc przy organizacji kolejnych imprez biegowych z II Katorżnikiem dla Niepełnosprawnych na czele – mówi Leszek Bohl, który pracuje jako informatyk w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu.

Po udanym debiucie Katorżnika dla Niepełnosprawnych druga edycja tej imprezy ma być przeprowadzona z większym rozmachem. – Z pułkownikiem Chyleńskim i przewodniczącym Rady Miasta w Toruniu uzgodniliśmy, że w 2014 roku zorganizujemy zawody dla około 50 osób, w tym dla niepełnosprawnych na zwykłych wózkach, które nie są przystosowane do udziału w imprezach sportowych – zdradza plany na przyszły rok Leszek Bohl.

szus

autor zdjęć: CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


Jak wojsko walczy z pandemią
 
„Wolverine Strike” odpiera atak
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Tygrysi zlot myśliwców
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Śląskie salwy
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
„Defender” dotarł do Europy
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Nowe książeczki wojskowe
AFN znów w oktagonie
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Co ze sprawdzianem z WF?
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Course on Diplomacy
Specjalsi lądują w wodzie
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Wspólny wysiłek
Afganistan. Czas wracać do domu
Raki w Toruniu
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
MON robi zakupy amunicji
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Walka z niewidzialnym wrogiem
Sto sekund do zagłady
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Kurs na dyplomację
Kto otrzyma Buzdygana?
Nagroda nie tylko od dowódcy
Bój o czarną perłę w koronie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
WOT szkoli snajperów
Kuźnie oficerskich kadr
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Rumuński „Scorpion Spring”
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Kara śmierci za życie Zofii
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
„Czajka” po udanej operacji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
To było wyzwanie dla wszystkich
Pomoc w walce z dezinformacją
Szczepimy się
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowy karabin z Tarnowa
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Misje kształtują charakter
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
BME pod znakiem „Miecznika”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO