moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Akt oskarżenia w sprawie planu „Warta”

„Zniesienie klauzuli tajności z dokumentów planowania operacyjnego […] ma daleko idące skutki, które negatywnie wpłynęły na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej” – głosi akt oskarżenia przeciw m.in. byłemu ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi oraz Sławomirowi Cenckiewiczowi, byłemu dyrektorowi Wojskowego Biura Historycznego, obecnie szefowi BBN-u.

„22 sierpnia 2025 r. prokurator Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko: byłemu Ministrowi Obrony Narodowej – aktualnie posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Mariuszowi Błaszczakowi, byłej Zastępcy Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – aktualnie Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Agnieszce Glapiak, byłemu Dyrektorowi Wojskowego Biura Historycznego – aktualnie Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Sławomirowi Cenckiewiczowi oraz byłemu Dyrektorowi Departamentu Strategii i Planowania Obronnego Ministerstwa Obrony Narodowej – Piotrowi Z.” – poinformowała dzisiaj Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Były minister obrony narodowej został oskarżony o to, że w lipcu 2023 roku, znosząc klauzulę niejawności z fragmentów dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego, w tym m.in. „Planu Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej WARTA-00101 Samodzielna Operacja Obronna część główna" oraz „Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej Rzeczypospolitej Polskiej” z 2015 roku, „przekroczył swoje uprawnienia w celu osiągniecia korzyści osobistych dla partii Prawo i Sprawiedliwość". Zdaniem prokuratora, odtajnienie odbyło się także bez uprzedniego dokonania oceny, czy ustały przesłanki, z powodu których dokumenty te były niejawne. Materiały zostały potem wykorzystane w trakcie kampanii wyborczej partii „Prawo i Sprawiedliwość”, której członkiem jest Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Jak podała prokuratura w swoim komunikacie, Piotr Z., Agnieszka Glapiak i Sławomir Cenckiewicz odegrali „istotną rolę” w przestępstwie popełnionym przez ówczesnego ministra obrony narodowej. Zdaniem śledczych, „swoim zachowaniem ułatwili mu jego popełnienie”, gdyż „bez działań i inicjatywy tych osób nie doszłoby do odtajnienia, a następnie ujawnienia fragmentów dokumentów planowania operacyjnego”.

Prokuratura zaznaczyła także, że wzmiankowane dokumenty są objęte najwyższymi klauzulami tajności, ponieważ zawierają informacje dotyczące strategii obronnej państwa. Według śledczych, odtajnienie tego typu informacji negatywnie wpłynęło „na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej, stabilność polityczną, zaufanie społeczne oraz pozycję Polski na arenie międzynarodowej”. Sytuacji nie zmienia fakt, że zawarte w dokumentach dane zostały później zmienione i zaktualizowane w trakcie, gdy urząd ministra obrony sprawowali politycy PiS-u, gdyż „zasadnicza logika obrony, wynikająca np. z geografii regionu, nie uległa przewartościowaniu i nie powinna być nigdy publicznie ujawniona”. Jak czytamy w komunikacie, wyrządzona szkoda polega na ułatwieniu potencjonalnemu przeciwnikowi analizy sposobu prowadzenia przez Polskę obrony kraju. „W sposób oczywisty nawet małe detale, wynikające ze strategicznych planów obronnych Polski są dla wrogich Polsce agencji wywiadowczych bezcenne” – zaznaczyła prokuratura.

Błędna była, zdaniem prokuratury, także dokonana przez Mariusza Błaszczaka interpretacja zawartości odtajnionych dokumentów. Postawione przez niego tezy w trakcie kampanii wyborczej w 2023 roku, że „ówczesna władza polityczna nie chciała bronić Polski od samego początku agresji przeciwnika” oraz że „rząd Tuska, w razie wojny był gotowy oddać połowę Polski” nie wynikały w żaden sposób z analizy całości dokumentów.

Skierowany dzisiaj do sądu akt oskarżenia składa się z części jawnej (34 strony) oraz części niejawnej (11).

MC

autor zdjęć: Paweł Wodzyński/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Jak zostać kapralem rezerwy
Flytrap, czyli młot na drony
Wojskowa Bożena i jej możliwości
Rekonstrukcja bitwy pod Ossowem
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Skok na głęboką wodę, ale ze spadochronem
Polskie drony dla wojska
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Nas nikt nie oszuka
Nocne ataki na Ukrainę
Akcja ratunkowa amerykańskich żołnierzy
Najważniejszy jest żołnierz
Strzelanina w bazie US Army
Kolejne spotkanie Trump-Zełenski
Cel – pełna suwerenność w dziedzinie zbrojeń
Terytorialsi i czarna taktyka
Gratulacje dla naszej katorżniczki!
Świetne występy polskich żołnierzy
Już za kilka dni komandosi opanują Dziwnów
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Eksplozja na Lubelszczyźnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gwiazdy nad Radomiem: Orliki, Red Arrows, Zeus…
Program Pilica+ przyspiesza
Szpital przyjazny dla żołnierzy
Hekatomba na Woli
Norwegowie budują na polskim poligonie
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brytyjczycy żegnają Malbork
Sławomir Cenckiewicz szefem BBN-u
„Road Runner” w Libanie
(Nie) wysoka cena użycia dronów-wabików
Beret „na rekinka” lub koguta
Akt oskarżenia w sprawie planu „Warta”
„Koalicja chętnych” rozmawia w sprawie Ukrainy
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Warszawo, do broni!
W równym szyku, na centymetry
Eksplozja pod Łukowem – rosyjska prowokacja
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Służby badają wybuch pod Łukowem
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Amunicja dla FA-50 kupiona
Gen Z Army
Rosyjski atak po spotkaniu w sprawie pokoju
Rosnąca sprzedaż i inwestycje
Celne oko sportowców z „armii mistrzów”
Polscy piloci trenują już na symulatorach FA-50
Orlik na Alfę
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Relokacja wojsk na Podkarpaciu
Cisza przed wojną
Zwycięska batalia o stolicę
Uszyte na miarę
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Wojskowe wsparcie z Holandii
Kosmiczny prestiż
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO