moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Misjonarze pożegnali się z Polską

Około 1800 żołnierzy, którzy udają się na XII zmianę polskiego kontyngentu wojskowego do Afganistanu, pożegnano dzisiaj w Szczecinie. Teraz rozpocznie się operacja przerzucenia żołnierzy i sprzętu w rejon misji. Kontyngent dotrze na miejsce drogą lotniczą.


Obecny na uroczystości minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że to ważna misja, a rok przygotowań żołnierzy i dobry sprzęt zapewnią im bezpieczeństwo w Afganistanie. Zwrócił się do żołnierzy z prośbą o rozwagę i wystrzeganie się rutyny.

Minister przypomniał również, że dla NATO misja ISAF to sprawdzian jedności, solidarności i gotowości do stabilizowania swojego bliższego i dalszego otoczenia. – Dla obywateli Afganistanu obecność zagranicznych żołnierzy i olbrzymich funduszy płynących z całego świata to szansa na zbudowanie bezpiecznego miejsca do życia. Dla Polski misja w Afganistanie to sojusznicza solidarność i wkład w budowanie bezpiecznego świata – dodał minister.

W pożegnaniu żołnierzy uczestniczyli: gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Edward Gruszka, dowódca operacyjny sił zbrojnych, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, rodziny żołnierzy wyjeżdżających na misję oraz mieszkańcy Szczecina.

W czasie briefingu prasowego minister obrony przypomniał, że kolejne zmiany będą coraz mniej liczne. Zmieni się charakter zadań aż do roku 2014, kiedy skończy się misja Polaków w Afganistanie. Szef resortu dodał, że trwają rozmowy z sojusznikami oraz państwami ościennymi, przez które żołnierze będą wracać do ojczyzny, dotyczące opracowania planu tej największej w ostatnich latach logistycznej operacji polskiej armii.

W XII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie służyć będzie 1800 żołnierzy. Są to przede wszystkim żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Dowódcą kontyngentu jest gen. bryg. Andrzej Tuz, w kraju dowódca 12 BZ.

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie realizuje zadania o charakterze szkoleniowo-stabilizacyjnym, których celem jest wsparcie procesu budowy struktur władz afgańskich, instytucji państwowych, w tym zwłaszcza Afgańskich Sił Bezpieczeństwa.

Źródło: MON, 12 BZ

IS

autor zdjęć: mjr Zdzisław Wrona

dodaj komentarz

komentarze


Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Człowiek, który sprzedał ciszę
Good Morning, Orka!
Odpalili K9 Thunder
USA: chcemy Grenlandii
Partnerstwo Polski i Litwy
Medyczny impas
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Maj polskich żywych torped
Medale na lodzie i śniegu
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Nowy europejski czołg
W cieniu dumy floty
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Piątka z czwartego wozu
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Pucharowy medal na desce
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Polskie „Delty” prawie w komplecie
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Warto iść swoją drogą
PKW „Noteć” – koniec misji
Czekamy na F-35
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Dyrygent w mundurze
Góral z ORP „Gryf”
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Jak zbudować armię przyszłości
Więcej mocy dla Orki
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Amerykański szogun
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Na tronie mistrza bez zmian
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Wojskowy triumf na Gali Sportu
O bezpieczeństwie u prezydenta
Krok po kroku przez kwalifikacje
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Co nowego w przepisach?
Czas podwodniaków
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO