moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kwanty, czyli Polska buduje cyberodporność

To przełom w bezpieczeństwie przesyłania danych! – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji, na której przedstawiono wyniki badań nad wykorzystaniem kwantowej dystrybucji kluczy kryptograficznych w łączności między instytucjami państwowymi. Z tego rozwiązania będzie mogło korzystać nie tylko wojsko, lecz również szpitale czy banki.

Nad nowoczesnymi rozwiązaniami w technologii kwantowej polscy inżynierowie pracują od dawna. Dziś przeprowadzono pionierskie połączenie między Wojskową Akademią Techniczną a Ministerstwem Cyfryzacji, wykorzystujące kwantową dystrybucję klucza kryptograficznego opracowaną przez polskich naukowców. Pozwoliło to na całkowicie bezpieczne szyfrowanie przekazywanych danych.

– Łączność kwantowa pozwala bezpiecznie przesyłać klucze kryptograficzne do systemów szyfrujących. Przesyłanie w kanałach kwantowych – poprzez światłowody czy satelity – może zabezpieczyć komunikację rządu, służb specjalnych, wojska, ale też działanie systemów bankowych, energetycznych, wodociągowych czy transport – wyjaśniał wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, który wziął udział w prezentacji.

System modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej powstał w ramach projektu Wojskowej Akademii Technicznej, firmy Teldat i Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej. Przedsięwzięcie finansowane jest przez NCBR w ramach programu badań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. W projekt – zainicjowany i nadzorowany przez wojska obrony cyberprzestrzeni – zaangażowane było również Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak podkreślił wicepremier Kosiniak-Kamysz, jeżeli chcemy być bezpieczni, musimy chronić bazy danych, którymi dysponujemy. – Walutą, a często zdobyczą, która jest najbardziej atrakcyjna na świecie, stają się dane, wiedza i dostęp do baz danych. To jest coś, co musimy w absolutny sposób chronić. (…). Polska wymyśliła najlepszy system połączeń kwantowych, chroniący wrażliwość przesyłanych danych – powiedział minister obrony. I dodał, że to system podwójnego zastosowania – zarówno w wojsku, jak i instytucjach cywilnych. Szef MON-u dodał, że Polska będzie bezpieczna tylko wtedy, gdy będzie niezależna w kluczowych obszarach funkcjonowania. – Posiadanie technologii, które jesteśmy w stanie wytworzyć, obsłużyć, udoskonalić i kontrolować, to jest przewaga gwarantująca nam bezpieczeństwo – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że polska technologia będzie także tańsza o tych dostępnych obecnie. Jednocześnie zadeklarował, że celem rządu jest jak najszybsze wdrożenie tego typu nowoczesnych rozwiązań w nauce, instytucjach państwowych, a w szczególności w biznesie i w bezpieczeństwie.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, podkreślił, że Polska staje się liderem technologii przełomowych, takich, które gwarantują bezpieczeństwo danych i wzmacniają nasze cyberbezpieczeństwo. – Bez tej technologii musielibyśmy kupować to, co jest na rynku od zagranicznych dostawców. Dzisiaj ten czas się kończy – zapowiedział Gawkowski. Przypomniał też, że Polska jest najbardziej atakowanym w cyberprzestrzeni państwem w UE, ale – jak wskazał – nasz kraj umie zapobiegać atakom i chronić się.

Politycy i eksperci podkreślali, że dzisiejsza prezentacja to dowód na milowy krok w kierunku budowania strategii cyberbezpieczeństwa. Dzięki nowoczesnej technologii można tworzyć systemy komunikacyjne odporne na najnowsze zagrożenia – w tym ataki, do których wykorzystywane są komputery kwantowe.

Anita Blinkiewicz

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Żywy pomnik pamięci o poległych na misjach
Szli po odznakę norweskiej armii
Operacja NATO u brzegów Estonii
Wsparcie dla rodziny z Wyryk
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
W wojsku orientują się najlepiej
Wyrównać szanse
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
„JUR” dla terytorialsów
Polski „Wiking” dla Danii
Więcej pieniędzy na strzelnice w powiecie
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Medale dla sojuszników z Niderlandów
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
WOT dostanie 13 zestawów FlyEye
Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa
Polskie drony nadlecą z Sochaczewa
Bóbr na drodze Hannibala
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Żołnierze dostaną poradnik o sprawności i zdrowym stylu życia
MID w nowej odsłonie
Priorytetowe zaangażowanie
Abolicja dla ochotników
Nie tylko dobrze walczyć, lecz także ratować
Brytyjczycy na wschodniej straży
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
„Road Runner” w Libanie
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Standardy NATO w Siedlcach
DragonFly czeka na wojsko
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Wellington „Zosia” znad Bremy
Mity i manipulacje
Loty szkoleniowe na AW149. Piloci: to jest game changer
Rosyjski Ił-20 przechwycony przez polskie MiG-29
Niezłomni w obronie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Kolejne „Husarze” w powietrzu
UBM, czyli przepis na ekspresową budowę
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Zamiast szukać skarbów, uczyli się strzelać
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
„Trenuj z wojskiem” 7 za nami
Sztuka i służba w jednym kadrze
W Warszawie stanie pomnik pierwszego szefa SGWP
Koniec dzieciństwa
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Kircholm 1605

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO