moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowy szpital polowy gotowy do działania

Jest nowoczesny, wyposażony w instalacje i niezbędny sprzęt, a przede wszystkim mobilny. Wykwalifikowany personel może rozstawić go w bardzo krótkim czasie i w dowolnym miejscu. Egzamin żołnierzy z Książenic z obsługi systemu namiotowego placówki medycznej poziomu 1 zakończony wynikiem pozytywnym!

Najpierw specjalistyczne szkolenia

Wojskowi medycy z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z wykonywania badania USG. Wzięło w nim udział blisko 30 żołnierzy, którzy zasilą zespół medyczny szpitala polowego. Na kursie USG żołnierze uczyli się wykonywać kluczowe badania w stanie zagrożenia życia według tzw. protokołów POC (Point-of-Care), czyli standardów badania przy łóżku chorego. W planach są już kolejne szkolenia w wykorzystaniem podstawowej aparatury medycznej – mówi oficer lekarz - żołnierz z 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach.

Badanie USG odgrywa ważną rolę w medycynie zarówno wojskowej, jak i cywilnej. Pozwala na szybkie określenie rodzaju urazu, a dzięki temu pomaga zarówno diagnostycznie, jak i decyzyjnie. To ważne, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach, przy utrudnionym dostępie do środków transportu na dużych odległościach. - Takie badanie może szybko dać nam obraz urazu, z jakim mamy do czynienia, a dzięki temu możemy określić, czy konieczna jest ewakuacja pacjenta, czy dolegliwością można zająć się w szpitalu polowym – mówi uczestniczący w szkoleniu żołnierz 6MBOT, ratownik medyczny.

Szkolenie mogło się odbyć dzięki wsparciu Fundacji "Mocni na starcie", która szkoli lekarzy i ratowników w Polsce.

Zgrany zespół, to skuteczne działanie

Szpital polowy jest na stanie 61 Batalionu Lekkiej Piechoty i to właśnie żołnierze z Książenic będą specjalistami w dziedzinie sprawnego uruchamiania modułu. To mobilny, polowy system namiotowy Lubawa 1 wraz z instalacjami i sprzętem medycznym do udzielania niezbędnej opieki medycznej. Na jego wyposażeniu jest m.in. respirator, defibrylator czy aparat USG. Będzie stanowił zaplecze medyczne dla całej brygady, a jeśli zajdzie taka potrzeba także dla ludności cywilnej. Szpital w ciągu dwóch godzin może stanąć w dowolnym miejscu działań żołnierzy. - Jeszcze we wrześniu planujemy osiągnąć status “combat ready” modułu Lubawa 1, a jest to jednoznaczne z przeszkoleniem dedykowanego personelu medycznego z procedur medycznych i wykorzystania sprzętu - dodaje koordynator przedsięwzięcia.

21 sierpnia na terenie jednostki wojskowej w Książenicach odbył się egzamin żołnierzy obsługujących mobilny, polowy system namiotowy przez zespół firmy Lubawy – producenta placówki medycznej. To pierwsze w historii wojsk obrony terytorialnej takie wydarzenie. Dzięki uzyskaniu pozytywnego wyniku, żołnierze z Książenic stali się instruktorami dla kolejnych mundurowych w Siłach Zbrojnych.

Tekst: kpt. Dominik Pijarski/ 6 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Psiakrew, harmata!
Marynarz w koreańskim tyglu
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Miecz w ręku NATO
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Pirania zdała egzamin
Grzmoty zamiast Goździków
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Pierwsze loty
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Logistyczna rewolucja w Opolu
Groźny incydent w Libanie
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Zbrodnia bez kary
Wojsko testuje systemy antydronowe
Adaptacja i realizm
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Moja Karbala
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
NATO i USA o Iranie
Wypadek w PKW UNIFIL
Rosomaki na lądzie i morzu
Pasja i fart
Wielkie serce K9
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
„Kryzys” na AWL-u
Chunmoo trafią do Gostynina
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Mała Orka?
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Twarde na poligonie
Zbrodnia i kłamstwo
Architekci pola walki
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Debata o bezpieczeństwie
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Syndrom Karbali
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Fińska armia luzuje rygory
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Od cyberkursu po mundurówkę
Początek wielkiej historii
Ochrona w gotowości
Bądź bezpieczny w sieci
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Antydronowa DIANA w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO