moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ARGUS rozpoczyna działanie

Stworzenie Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych jest początkiem nowego etapu w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez Siły Zbrojne RP – powiedział w Białobrzegach Cezary Tomczyk. Wiceminister obrony ogłosił utworzenie nowej agencji i zapowiedział, że w przyszłym roku pierwszy polski satelita zostanie wyniesiony na orbitę.Podczas uroczystości w Ośrodku Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego wraz z jednostkami bezpośrednio podległymi zostało przekazane w podporządkowanie sekretarzowi stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (wcześniej działało w strukturze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych). Ma to związek z rozpoczynającą w piątek 28 czerwca działalność Agencją Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS). Nowo utworzona instytucja odpowiadać będzie za zarządzanie i kierowanie systemami satelitarnymi wprowadzanymi na wyposażenie Wojska Polskiego, obronę i ochronę tych systemów, a także realizację zadań dotyczących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej. Agencją pokieruje płk Leszek Paszkowski.

 

– Znaczenie przestrzeni kosmicznej wzrasta z roku na rok wraz z procesem transformacji sił zbrojnych. Przestrzeń ta staje się coraz ważniejsza dla efektywnego funkcjonowania całego państwa i społeczeństwa. Jednocześnie w coraz większym stopniu staje się ona obszarem rywalizacji i wymaga takiego traktowania jak pozostałe domeny operacyjne – powiedział w Białobrzegach wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Polityk podkreślił, że stworzenie w strukturach Wojska Polskiego Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych jest początkiem nowego etapu w zakresie wykorzystania przez armię przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA

– Chciałbym z dumą ogłosić, że w przyszłym roku pierwszy polski satelita będzie już na niebie. Będziemy mogli powiedzieć, ze Polska wkracza w tę domenę w sposób jasny i czytelny. Przyspieszyliśmy te procesy o kilkanaście miesięcy względem planów z poprzednich lat – zapowiedział wiceszef MON-u. Minister Tomczyk podkreślił, że domena kosmiczna ma szczególne znaczenie dla zrozumienia dzisiejszego pola walki.

Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

– Nasze siły zbrojne od lat wykorzystują dane, produkty i usługi kosmiczne, a najlepszym dowodem tego jest Ośrodek Rozpoznania Obrazowego, na terenie którego jesteśmy. W Białobrzegach mieści się także stacja bazowa łączności satelitarnej. To właśnie ze względu na doświadczenie Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego i jednostek bezpośrednio podległych oraz fakt, że pierwsze systemy satelitarne, które pozyskujemy dla polskiego wojska, będą systemami obserwacji ziemi, to właśnie to szefostwo stało się podstawą do tworzenia nowej agencji – tłumaczył Tomczyk. Wiceminister przyznał, że polskim siłom zbrojnym zależy na pozyskaniu nie tylko systemu optoelektronicznej obserwacji ziemi, lecz także systemów rozpoznawczych oraz systemów komunikacji satelitarnej. – Funkcjonowanie sił zbrojnych jest obecnie niemożliwe bez satelitarnego obrazowania. Otwieramy więc kolejny rozdział dla Wojska Polskiego i państwa polskiego. Stoimy przed kosmicznymi zadaniami, ale sobie z nimi poradzimy – zapewnił Tomczyk.

Obecny na uroczystości gen. dyw. Sławomir Owczarek, inspektor rodzajów wojsk DGRSZ, przyznał, że rozwijana przez lata geografia wojskowa wkracza właśnie w domenę kosmiczną. – ARGUS to struktura odpowiedzialna za zdolność o charakterze przeciwzaskoczeniowym, jaką jest rozpoznanie geoprzestrzenne. Rozpoczynamy faktyczną integrację satelitarnego rozpoznania obrazowego z zabezpieczeniem geoprzestrzennym – podkreślił generał.

Wojsko Polskie od wielu lat wykorzystuje dane i usługi kosmiczne. Korzysta przy tym ze świadczeń komercyjnych i wsparcia rządowego państw sojuszniczych. Cały czas trwają prace nad zbudowaniem własnych zdolności w tym obszarze. Dlatego właśnie powołano do życia ARGUS. Docelowo Polska chce zarządzać własnymi satelitami, które działałyby na rzecz obronności państwa i wspierały zarządzanie w sytuacjach kryzysowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~wojtek
1719519660
Wojsko posiada obecnie zero satelitow. Polska ma na orbicie doslownie kilka niewielkich urzadzen. Polska Agencja Kosmiczna powinna wiec w zupelnosci do tego celu wystarczyc, a za pieniadze ktore pojda na stworzenie nowej agencji, mozna by pewnie podwoic nasza obecnosc w kosmosie.
85-FD-57-96

Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
 
„Armia mistrzów” – sporty walki
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Pancerniacy trenują cywilów
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Operacja borelioza”
The Suwałki Gap in the Game
Spadochroniarze na warcie w UE
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Wracajcie z medalami!
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Polsko-litewskie konsultacje
Czujemy się tu jak w rodzinie
Jaki będzie czołg przyszłości?
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Feniks – następca Mangusty?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Włoski Centauro na paryskim salonie
Szpital u „Troski”
RBN przed szczytem NATO
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Na ratunek… komandos
Oczy na Kijów
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Roczny dyżur spadochroniarzy
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Za zdrowie utracone na służbie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Nie wierzę panu, mister Karski!
Lato pod wodą
Z parlamentu do wojska
Walka – tak, ale tylko polityczna
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak usprawnić działania służb na granicy
Prezydent Zełenski w Warszawie
Pancerny sznyt
Formoza. Za kulisami
Olimp gotowy na igrzyska!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO