moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA

Współpraca polsko-amerykańska wobec wojny za wschodnią granicą była głównym tematem rozmowy ministra obrony Mariusza Błaszczaka i szefa Pentagonu Lloyda Austina. – Polska jest najważniejszym sojusznikiem USA na wschodniej flance NATO – zapewniał Błaszczak. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych dzień wcześniej był z wizytą w Ukrainie.

Spotkanie odbyło się dziś rano w Wysokiej Głogowskiej na Podkarpaciu, gdzie LIoyd Austin zatrzymał się w drodze z Ukrainy. – Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że relacje polsko-amerykańskie są kluczowe dla bezpieczeństwa naszego kraju i bezpieczeństwa całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział tuż po rozmowie Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony podkreślił również, że Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. – Dowodem jest fakt, że w Polsce stacjonuje około 10 tys. żołnierzy amerykańskich. Przed 2015 rokiem było to kilku albo kilkudziesięciu żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Dzięki tym świetnym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi Wojsko Polskie jest wyposażane w nowoczesną broń. Przykładem są czołgi Abrams, ale także wyrzutnie HIMARS. Rozmawialiśmy również na temat śmigłowców uderzeniowych Apache, które już w przyszłym roku będą w wyposażeniu Wojska Polskiego – mówił minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak powiedział także, że przedstawił sekretarzowi obrony opinię na temat roli NATO i bezpieczeństwa w Europie. – Stwierdziłem, że jakakolwiek rywalizacja między Unią Europejską a Sojuszem Północnoatlantyckim, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest bardzo zła – relacjonował szef MON-u. Jak dodał, z punktu widzenia Polski bardzo ważne jest to, „żeby za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie jakaś wyimaginowana armia europejska”. – To byłoby bardzo groźne w przypadku zmiany traktatów, a przecież na ten temat w tym tygodniu odbędzie się głosowanie w Parlamencie Europejskim. Przeniesienie kompetencji obronnych z poziomu narodowego na poziom europejski zagraża bezpieczeństwu naszej ojczyzny – mówił Błaszczak. Minister w tym kontekście wskazał na mocarstwowe plany Putina, napaść na Ukrainę, ataki hybrydowe z terytorium Białorusi. – Kompetencje dotyczące obronności powinny być kompetencjami narodowymi. Takie stanowisko prezentuje obecny rząd i jestem o tym przekonany, że ktokolwiek będzie rządził Polską, powinien takie stanowisko prezentować – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u podziękował Lloydowi Austinowi, sekretarzowi obrony Stanów Zjednoczonych, za współpracę. Mówił też o osiągnięciach, które są jej efektem. – Wśród tych osiągnięć podkreśliłem fakt permanentnego stacjonowania V Korpusu US Army. Obecnie budujemy na jego wzór Polski Korpus, którego dowódca był przez dwa lata zastępcą dowódcy amerykańskiego Korpusu – podkreślił Błaszczak. Dodał, że ambicją Polski jest zbudowanie najsilniejszej armii lądowej w Europie. – Pod bronią mamy już ponad 193 tys. żołnierzy. Są to żołnierze zawodowi, obrony terytorialnej i dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W związku z tym 300-tysięczna armia jest jak najbardziej możliwa do zbudowania – stwierdził minister.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Wojsko na Horyzoncie
Komplet medali wojskowych na ringu
Nowe zasady dla kobiet w armii
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Krajowa produkcja amunicji
Niebo pod osłoną
Militarne Schengen
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Udany start Peruna
Borsuki zadomowiły się na poligonie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pancerniacy jadą na misję
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Gdy ucichnie artyleria
Mundurowi z benefitami
Ogień z Leopardów na Łotwie
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Plan na WAM
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Pilica w linii
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Bezzałogowy nurek
W gotowości, czyli cywile na poligony
The Darker, the Better
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Wojskowy bus do szczęścia
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Brytyjczycy na wschodniej straży
Dzień wart stu lat
Drony w szkołach
Nieoceniona siła edukacji
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Polski „Wiking” dla Danii
Sukces Polaka w biegu z marines
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Kapral Bartnik mistrzem świata
„Horyzont” przeciw dywersji
Marynarze podjęli wyzwanie
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Elementy Wisły testowane w USA
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Warto być wGotowości
Razem na ratunek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO