moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sekretarz obrony USA w Polsce

Jakakolwiek agresja Rosji na Ukrainę wzbudzi konflikt – ostrzega Moskwę Lloyd Austin, szef Pentagonu. Zapewnił jednocześnie, że niezależnie od tego, jaką drogę Putin wybierze, sojusznicy będą „gotowi”. Amerykański sekretarz obrony, który składa wizytę w Warszawie, poinformował także, że rząd USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce czołgów Abrams w ich najnowocześniejszej wersji.

Trwa oficjalna wizyta szefa Pentagonu Lloyda Austina w Polsce. Amerykański sekretarz obrony rozmawiał dziś z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. W planach jest także spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz wizyta w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Szefowie resortów obrony Polski i USA rozmawiali o współpracy wojskowej w związku z napiętą sytuacją przy granicy ukraińsko-rosyjskiej. – Nasze spotkanie w dobie kryzysu międzynarodowego wywołanego przez Rosję ma szczególne znaczenie. Doceniam obecność sił USA w Polsce. Wsparcie amerykańskie w tych trudnych czasach jest dowodem odpowiedzialności i niezłomnego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski i Europy – powiedział podczas konferencji prasowej minister Błaszczak. Szef MON-u przypomniał, że Wojsko Polskie stoi na straży bezpieczeństwa ojczyzny i wschodniej flanki NATO i UE. – Jesteśmy na krawędzi najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa od czasów zakończenia II wojny światowej. Jedność i współpraca w ramach NATO to najlepsza odpowiedź na agresywne zachowania Rosji. Imperialistyczna polityka Moskwy wymaga od sojuszników kompleksowych działań odstraszających i obronnych – dodał Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że Polska w celu wzmocnienia wschodniej ściany Sojuszu Północnoatlantyckiego przyjęła dodatkowych żołnierzy amerykańskich i brytyjskich. – Dziękuję za wzmocnienie obecności USA w Polsce. Razem możemy działać skuteczniej i osiągać więcej, bo mamy wspólny cel: pokój i bezpieczeństwo – wskazał szef resortu obrony.

Sekretarz obrony USA zaznaczył, że Polska jest od dawna jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Wspomniał m.in. o amerykańskich pilotach ochotnikach, którzy wspierali Polskę w wojnie bolszewickiej w 1920 roku, i o tym, że Polacy i Amerykanie razem walczyli w Iraku i Afganistanie.

– Dziękuję za stałe goszczenie ponad 4 tys. żołnierzy amerykańskich w Polsce. Jest tu czwarta pod względem liczebności grupa amerykańskich sił zbrojnych w Europie. Dziękuję też za przyjęcie dodatkowych 4700 wojskowych, którzy są przygotowani do zareagowania na zagrożenie – powiedział Austin. Szef Pentagonu podkreślił, że Stany Zjednoczone pomagają rozwijać zdolności obronne polskich sił zbrojnych. – Polska wybrała już myśliwce F-35, systemy rakietowe i artyleryjskie, a dziś z dumą ogłaszam kolejny krok tego rozwijającego się polsko-amerykańskiego partnerstwa. W odpowiedzi na oficjalną prośbę Polski z lipca 2021 roku sekretarz Antony Blinen i ja przedstawiliśmy Kongresowi naszą intencję, by zaoferować Polsce możliwość zakupu czołgów Abrams. Ramy czasowe dostarczenia tego sprzętu są obecnie omawiane – ogłosił Lloyd Austin. Dodał, że będzie to 250 czołgów w najnowocześniejszej wersji.

Szef Pentagonu zwrócił uwagę, że Europa znalazła się w trudnej sytuacji także ze względu na działania Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina. Prezydent Białorusi ciągle wspiera migrację tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu i państw afrykańskich, którzy próbują przedostać się na zachód Europy m.in. przez polską granicę, a Putin gromadzi wojska rosyjskie na granicy z Ukrainą. – Jakakolwiek agresja na Ukrainę wzbudzi konflikt. Wczoraj w Brukseli powiedziałem, że jest jeszcze czas i przestrzeń dla dyplomacji. USA wraz ze swoimi sojusznikami i partnerami, w tym Polską, oferują Putinowi drogę do bezpieczeństwa i stabilności. Niezależnie od tego jaką drogę Putin wybierze, sojusznicy będą gotowi – zaznaczył stanowczo Lloyd Austin. Zapewnił, że NATO zgodnie wspiera Ukrainę, dlatego Kijów może liczyć na pomoc w zakresie dostaw broni i amunicji, wspólne ćwiczenia wojskowe oraz wsparcie finansowe. Wspierane będą także dążenia Ukrainy do wstąpienia do NATO. – Pewną ironią jest to, że Putin nie chciał, aby Sojusz wzmacniał się w okolicy granic Rosji, ale dzięki jego polityce, tak właśnie się stało – podsumował Lloyd Austin.

W czasie konferencji prasowej minister Błaszczak zwrócił uwagę także na to, że Rosja odbudowuje przy użyciu siły swoją strefę wpływów. Przypomniał atak na Gruzję z 2008 roku czy Ukrainę z 2014. Zaznaczył, że najlepszą odpowiedzią na groźby jest brak uległości i polityka odstraszania. A ta jest stosowana choćby przez obecność dodatkowych sił USA w Polsce.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Trzy dekady DGW
 
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Poznać rakietowego Homara
Pilecki ucieka z Auschwitz
Rex Bolizlavus
Pierwsza misja Gripenów
Debiut polskiego AW149
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Sport kształtuje mentalność
Polskie F-16 w służbie NATO
Spartakiadowe zmagania w Łasku
„Pułaski” na Atlantyku
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Podniebne wsparcie sojuszników
Nowi generałowie Wojska Polskiego
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Baltic Sea Under Control
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Pracowity dyżur Typhoonów
Wyścig zbrojeń wystartował
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Zwycięstwo mordercy
Strażnik nieba
Henry Szymanski na tropie prawdy
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Powstaje armia dronów
Viva Polaki! Viva liberatori!
Więcej na mieszkanie za granicą
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Rodzina na wagę złota
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Szabla hubalczyków
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Święto ludzi z pasją
Medycyna na morzu
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Double Eagle – podwodny tropiciel
Składy wysokiego ryzyka
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
W Ełku wykuwają charaktery
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Wyrok za tragiczny wypadek
Zatopiony problem
Kolejowy sabotaż udaremniony
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Więcej polskiego trotylu dla USA
Podniebny Pegaz
Więcej amunicji do Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO