moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Apache’e coraz bliżej Polski

Rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się, żeby Polska kupiła 96 amerykańskich śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache wraz ze specjalistycznym wyposażeniem, z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz kilkoma typami rakiet przeciwpancernych. Departament Stanu USA zastrzegł też, że cena za śmigłowce nie może być wyższa niż 12 mld dolarów. Teraz zgodę na eksport musi wyrazić Kongres.

Śmigłowce AH-64E Apache to obecnie najnowocześniejsze wiropłaty uderzeniowe na świecie. W wersji oznaczonej jako AH-64E Guardian są wyposażone w systemy radiolokacyjne, które pozwalają wykryć z około 16 km nawet 1000 celów i śledzić aż 256 z nich!

Jeśli chodzi o uzbrojenie, czyli rakiety, którymi Apache’e mogą niszczyć cele, to skala możliwości jest równie duża. Nie bez powodu eksperci ochrzcili je niszczycielami czołgów. Wobec obiektów lądowych, takich jak właśnie nieprzyjacielskie czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery i wszelkiego typu pojazdy logistyczne, załoga śmigłowca może użyć m.in. przeciwpancernych pocisków AGM-114R2 Hellfire II i AGM-179A JAGM (Joint Air-to-Ground Missiles). Do zwalczania statków powietrznych zaś ma do dyspozycji m.in. pociski powietrze–powietrze FIM-92K Stinger.

AH-64 Apache’e (w kilku wersjach) są podstawowymi śmigłowcami uderzeniowym US Armed Forces. Ale korzystają z nich również Wielka Brytania, Holandia, Australia, Korea Południowa, Arabia Saudyjska oraz Egipt.

W ubiegłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że to właśnie AH-64 Guardian zastąpią w Wojsku Polskim mocno wyeksploatowane śmigłowce Mi-24. We wrześniu 2022 roku polski rząd skierował do Stanów Zjednoczonych prośbę o zgodę na sprzedaż 96 Apache’ów. Wczoraj Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, poinformował w mediach społecznościowych, że Amerykanie przystali na eksport. „Ważna wiadomość! Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Zgodnie z moimi ustaleniami z sekretarzem obrony L. Austinem, do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce Apache z własnych zasobów” – poinformował minister.

Departament Stanu zgodził się na sprzedaż śmigłowców wraz ze specjalistycznym wyposażeniem oraz uzbrojeniem. Polska otrzyma m.in. 1844 przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114R2 Hellfire II, 96 pocisków szkolnych M36E8 Hellfire CATM, 460 przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-179A JAGM oraz 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger 92K Block I. Jednocześnie amerykański rząd zastrzegł, że producent śmigłowców – koncern Boeing – nie może zażądać za wiropłaty, pakiet logistyczy i szkoleniowy oraz uzbrojenie więcej niż 12 mld dolarów.

Teraz zgodę na kontrakt musi wyrazić Kongres USA. Kongresmeni mają na to dwa tygodnie. Jeśli w tym czasie nie zagłosują przeciw, wniosek Polski zostanie niejako automatycznie zaaprobowany.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt. Steven Galimore/ U.S. Army

dodaj komentarz

komentarze


Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Gala MMA coraz bliżej
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Wojsko nadal na Horyzoncie
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
ORP „Wodnik” zimową porą
Outside the Box
Medycyna i wojsko łączą siły
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Oko na Bałtyk
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Sprintem do bobsleja
Cios w serce reżimu
Koniec olimpijskich zmagań
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Przeprawy na Odrze
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Walka o pierwszą dziesiątkę
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Bezpieczeństwo to priorytet
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Together on the Front Line and Beyond
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Zagrzmiały K9 Thunder
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Borsuki, ognia!
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
„wGotowości” rusza pełną parą!
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Kierunek Rumunia
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Morskie koło zamachowe
Kosmiczny nadzór
Zacięta walka o medale pod siatką
Piekło „Pługa”
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Debiut ogniowy Borsuków
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Przemyślany każdy ruch
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
„Jaskółka” na Bałtyku
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nie pozwala spocząć na laurach
METS po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO