moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje 2 Korpus Polski

O tym, że gen. dyw. Adam Joks zostanie dowódcą tworzonego właśnie 2 Korpusu Polskiego, minister Mariusz Błaszczak poinformował podczas szkolenia polskich i amerykańskich pilotów śmigłowców na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym. Generał obejmie stanowisko 1 sierpnia i będzie odpowiedzialny m.in. za współpracę z amerykańską armią, która stacjonuje w Polsce.

Minister obrony narodowej wręczył dziś gen. dyw. Adamowi Joksowi powołanie na stanowisko dowódcy 2 Korpusu Polskiego. Przekazanie nominacji odbyło się na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym. – Korpus będzie organizowany przez gen. Joksa, a powstanie po to, by zwiększyć interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi. To wzmocni zdolności obronne Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak i przypomniał, że gen. Joks przez ostatnie dwa lata był zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. – Chcę wykorzystać doświadczenia gen. Joksa, które zdobył do tej pory w 5 Korpusie. Ten związek taktyczny dowodzi całymi siłami zbrojnymi US Army na wschodniej flance NATO – wyjaśnił minister.

 

 

To właśnie na jego wzór zostanie zorganizowany 2 Korpus Polski, dlatego w strukturach powstającej formacji znajdzie się m.in. element sił powietrznych związany ze śmigłowcami Apache. Korpus będzie odgrywał kluczową rolę w prowadzeniu ewentualnej narodowej i sojuszniczej operacji obronnej Polski. Gen. dyw. Adam Joks obejmie stanowisko 1 sierpnia.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz gen. Joks obserwowali również wspólne szkolenie polskich pilotów W3 Sokół i amerykańskich pilotów Apache’y. – Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, co dziś zobaczyliśmy – mówił szef resortu obrony i przypomniał, że polska armia zakupi 96 Apache’y. – Jeszcze przed realizacją tego kontraktu Wojsko Polskie będzie wykorzystywało osiem śmigłowców Apache użyczonych nam przez amerykańską armię. To będzie bardzo silne wzmocnienie polskich sił zbrojnych – zapewniał minister Błaszczak. – Naszym celem jest zbudowanie tak silnego wojska, by Polska nie została zaatakowana przez Rosję. Naszym celem jest odstraszanie i jest to dokonywane w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Doprowadzimy do tego, że czołgi Abrams i śmigłowce Apache zamkną bramę brzeską, czyli kierunek potencjalnego ataku na Polskę – dodał Błaszczak. Minister poinformował również, że pierwsi przyszli piloci Apache’y wylecą na szkolenie do USA już w sierpniu. – Osiem śmigłowców Apache trafi do nas, gdy zostaną przeszkoleni piloci oraz technicy – zapowiedział Błaszczak. Polska armia będzie korzystać z użyczonych platform do momentu dostaw zakupionego sprzętu.

Z kolei Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, wyznał, że czuje dumę, oglądając wspólne szkolenie polskich i amerykańskich lotników. – Apache’e są najbardziej zaawansowanymi śmigłowcami na świecie. Są nazywane latającymi czołgami, co mówi wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć – powiedział ambasador. – To, co czyni to szkolenie jeszcze bardziej niezwykłym, to to, że już wkrótce właśnie polscy piloci będą siedzieć za sterami Apache’y – dodał.

Gen. dyw. Adam Joks przez ostatnie dwa lata był zastępcą dowódcy V Korpusu US Army, który stacjonuje w Fort Knox. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, Europejskiego Centrum Studiów Bezpieczeństwa w Garmisch-Partenkirchen oraz Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. Służył m.in. w 13 Pułku Zmechanizowanym, 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych i 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Dowodził także Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach i 6 Brygadą Powietrznodesantową. Kierował sztabem Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, był również zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Od 2019 roku pełnił służbę na stanowisku dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Strzała weterana” spaja środowisko
Poznański gen wolności
Sprawdzian charakteru
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Przerzut Abramsów do Lublina
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Cyberparasol nad wyborami
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Mundur, medale i duma
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Szermierze i pięściarki na podium
Bez zmian w emeryturach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż w ciemność
PKW Irak zostaje w Jordanii
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Ramię w ramię z Amerykanami
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Atak w Porcie Elbląg
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Ważne decyzje w Brukseli
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Koło zamachowe gospodarki
Priorytety na szczyt NATO
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Strzelać jak Polacy
Ratunek z powietrza
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Śmierć w sercu Azji
Akcja na jeziorze
Polski wkład w operację „Overlord”
Orka dobiła do brzegu
Musztra i marsz ubezpieczony
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Elektronika dla obrony powietrznej
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zasadzka w leśnych ostępach
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Wsparcie ma znaczenie
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Twardy ma moc
Sportowe jubileusze
Zbrodnicza farsa
Apetyt Smoka rośnie
Okręt skrojony na Bałtyk
Równanie z „Iksem”
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
AMW oferuje mieszkania
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wojna pod lupą
Niebo bez dominacji
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO