moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

HIMARS-y w Polsce

Polskie siły zbrojne zostały wzmocnione HIMARS-ami. Pierwsze pięć wyrzutni jest już w Warszawie, wkrótce zostaną przetransportowane na wschód kraju, do 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Wojsko zyska dużą siłę rażenia, a artyleria zostanie wzmocniona – zapewniał wicepremier Mariusz Błaszczak.

– Wyrzutnie HIMARS, które przyjmujemy dziś do Wojska Polskiego, to sprzęt, jaki sprawdził się w Ukrainie. Używają go żołnierze walczący na froncie – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Pięć wyrzutni HIMARS przyleciało do Polski ze Stanów Zjednoczonych na pokładzie An-124 Rusłan. Obecnie stacjonują w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego, ale wkrótce zostaną przekazane żołnierzom 1 Brygady Artylerii 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Chcemy jak najszybciej wzmocnić Wojsko Polskie. Przykład Ukrainy pokazuje, że artyleria pełni istotną rolę w konfliktach – mówił Mariusz Błaszczak. – W stosunkowo krótkim czasie będziemy dysponować dużą siłą rażenia i wzmocnimy polską artylerie – zapewnił wicepremier.

Broń została dostarczona Polsce na mocy umowy podpisanej w 2019 roku, która zakłada zakup 18 wyrzutni bojowych HIMARS. „Od ubiegłego roku sukcesywnie realizowane są już dostawy innych elementów, wchodzących do wyposażenia dywizjonu, m.in. wozów zabezpieczenia technicznego, a także środków bojowych” – podaje Centrum Operacyjne MON. Oprócz wyrzutni bojowych Polska cztery lata temu kupiła również wyrzutnie szkoleniowe, zapas amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Wszystkie zamówione dotychczas wyrzutnie M142 HIMARS zostaną dostarczone w tym roku i trafią do 16 DZ.


Film: Przemysław Boryczka / ZbrojnaTV

Jednocześnie szef MON-u poinformował, że trwają negocjacje w sprawie kolejnej umowy dotyczącej HIMARS-ów. – Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. Będą one sprowadzone do Polski najszybciej, jak to możliwe, i będą zamontowane na podwoziach Jelcza – powiedział Mariusz Błaszczak. – Chcemy również wynegocjować, by w ramach nowego kontraktu w Polsce odbywała się współprodukcja HIMARS-ów, zarówno wyrzutni, jak i rakiet – mówił wicepremier.

Błaszczak dodał, że umowa dotycząca amerykańskiego systemu artylerii rakietowej była przedmiotem jego rozmów z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony USA. – Jestem optymistą, jeśli chodzi o ten kontrakt – powiedział wicepremier.

Szef MON-u przypomniał również, że w Toruniu powstanie Akademia HIMARS, w której będą się szkolić m.in. operatorzy wyrzutni. – Będzie stanowiła ważny ośrodek szkoleniowy oraz serwisowy dla państw, które posiadają albo będą posiadać te wyrzutnie HIMARS – powiedział wicepremier Błaszczak.

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że obecne dostawy HIMARS-ów to pierwszy krok do budowania zdolności operacyjnych polskiego wojska w zakresie rażenia celów oddalonych nawet o kilkaset kilometrów. Następnym etapem jest dostarczenie kolejnych wyrzutni HIMARS, a także polskiej produkcji pojazdów kołowych (od wozów z napędem 4 × 4 po platformy na podwoziach 8 × 8), bezzałogowych statków powietrznych czy systemów radiolokacyjnych. „Wszystkie wyrzutnie rakietowe, zarówno M142 HIMARS, w tym również docelowo te, które są obecnie dostarczane, jak i K239 Chumnoo zostaną zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką Topaz oraz podwoziami Jelcz” – informuje Centrum Operacyjne MON

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Historyczny triumf terytorialsa
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Buty żołnierzy po nowemu
Patrol z Syriusza
Pierwsze K9 w Braniewie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Polsko-estoński sojusz
NATO coraz silniejsze
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Zostać pilotem Apache’a
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Psiakrew, harmata!
Wypadek w PKW UNIFIL
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Francuski most na Odrze
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
A może studia na WAT?
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Początek wielkiej historii
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Nie tylko błękitne berety
Szkoła pilotów FPV
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Polska buduje przewagę w kosmosie
Sztuka spadania
Borsuki wyszły w pole
PKW Irak ewakuowany
Czas nadziei, czas pokoju
Debata o bezpieczeństwie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Akcja młodego terytorialsa
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pasja i fart
Prototyp E-7 dla USAF
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Program „Narew” się rozkręca
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Testy autonomicznego Black Hawka
Syndrom Karbali
Ratunek na szczycie
Daglezja bez tajemnic
„Ślązak” w warsztacie
Fińska armia luzuje rygory
Lasery dla polskiego wojska
Ćwiczą, aby bronić granicy
Piekło „Pługa”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO