moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie

Budowa instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore w bazie w Radzikowie została zakończona, a amerykańscy marynarze prowadzą testy, które mają potwierdzić poprawne działanie systemu. Pentagon poinformował, że baza zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku. Amerykanie podkreślają przy tym, że system nie będzie służył ochronie przed rakietami z Rosji.

Centrum dowodzenia i kontroli Aegis Ashore w Ośrodku Wsparcia Marynarki Wojennej w Redzikowie.

O zakończeniu budowy bazy antyrakietowej w Redzikowie na Pomorzu poinformował wiceadm. John Hill, dyrektor Agencji Obrony Przeciwlotniczej, czyli instytucji zawiadującej amerykańskim programem rozwoju systemów antybalistycznych. – Skończyliśmy konstrukcję, co było głównym krokiem w kierunku instalacji systemu bojowego. Obecnie trwają jego testy – mówił podczas konferencji prasowej Hill. Sprawdzane są m.in. podzespoły elektryczne i mechaniczne. Prowadzone w Polsce testy nie obejmują użycia rakiet. Te bowiem zostały już wcześniej sprawdzone w ośrodku Pacific Missile Range Facility na Hawajach.

Wiceadm. Hill dodał, że weryfikacja systemu powinna zakończyć się na przełomie lata i jesieni. Potem jednostka musi uzyskać certyfikację szefa operacji morskich z Dowództwa Europejskiego USA i NATO. – W tym roku uzyskamy tzw. deklarację zdolności technicznych. To znaczy, że baza będzie gotowa, by zapewniać obronę kraju i kontynentu europejskiego przeciwko rakietom balistycznym – powiedział szef Agencji Obrony Przeciwlotniczej. Hill zaznaczył także, że baza w Redzikowie nie będzie służyć przechwytywaniu rakiet z Rosji, lecz np. z Iranu.

Instalacja w Redzikowie jest jednym z elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która ma chronić Europę przed pociskami balistycznymi. O znaczeniu amerykańskiej bazy w Redzikowie wielokrotnie mówił wicepremier Mariusz Błaszczak. – Jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. To ważny element mechanizmu bezpieczeństwa NATO – mówił szef resortu obrony podczas jednej z wizyt w amerykańskiej bazie na Pomorzu. Budowa bazy miała zakończyć się w 2018 roku, ale ze względu na opóźnienia związane z pracami budowlanymi termin był wielokrotnie przesuwany. Amerykanie na inwestycję przeznaczyli ok. 850 mln dolarów. Oczekują, że baza w Redzikowie służyć będzie przez 50–75 lat.

Sercem bazy jest system Aegis Ashore. Baza jest wyposażona w stację radiolokacyjną z radarem dalekiego rozpoznania AN/SPY-1D(V) oraz 24 pociski przechwytujące RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA. Mogą one razić rakiety przeciwnika w szczytowej oraz końcowej fazie lotu. RIM-161 nie zostały wyposażone w ładunki wybuchowe. Działają na zasadzie „hit-to-kill”. Niszczą cel poprzez uderzenie w niego z ogromną prędkością.

Tarcza w Redzikowie podlega Dowództwu Europejskiemu Stanów Zjednoczonych oraz Sojuszowi Północnoatlantyckiemu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Navy Lt. Amy Forsythe/ defence.gov

dodaj komentarz

komentarze


Gorąco wśród lodu
Medal Honoru dla Ollisa
HIMARS-y w Rumunii
Przez uchylone okno
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Misja zdrowie trwa
Partnerstwo dla artylerii
Bojowy duch i serce na dłoni
Kierunek Rumunia
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Kolejne nominacje w wojsku
Taniec na „Orle”
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Outside the Box
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Zielone światło dla konwoju
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Multimedaliści górą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Chwała bohaterom AK
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Skromny początek wielkiej wojny
W NATO o inwestycjach w obronność
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Arktyka pod lupą NATO
Chciałem być na pierwszej linii
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Finał B żołnierza w short tracku
Buzdygan Internautów – głosowanie
Invictus, czyli niezwyciężony
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
To nie mogło się udać, ale…
Fenomen podziemnej armii
Ostatnia minuta Kutschery
Premier wojenny
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Engineer Kościuszko Saves America
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
POLSARIS, czyli oczy wojska
„Wicher” rośnie w oczach
Rubio: należymy do siebie
Oko na Bałtyk
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Together on the Front Line and Beyond
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
PGZ szykuje Baobaba na eksport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO