moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusznicza przeprawa

Czołgi Abrams, Leopard, a także transportery Rosomak i VBCI sforsowały rzekę Narew. Było to możliwie dzięki przeprawie zorganizowanej przez żołnierzy z czterech armii. – To dowód na to, że siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak, który obserwował działania wojskowych podczas ćwiczeń „Defender”.

Jeden z epizodów międzynarodowych manewrów „Defender Europe ’22” odbył się dziś w okolicach Nowogrodu. Tu pododdziały Wojska Polskiego, Stanów Zjednoczonych, Francji i Szwecji wspólnie forsowały rzekę Narew. – Wszyscy widzimy, jaka jest sytuacja na Ukrainie i zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie ma pokazywać współdziałanie i sprawność Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie – powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował przeprawę wojsk przez rzekę. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył także, że ćwiczenia, które odbywają się w Polsce, są „ważnym elementem doskonalenia współdziałania sojuszniczego”. – Cieszę się, że ćwiczenia w obronie odbywają się na terytorium Polski. Mam nadzieję, że wszystkim rodakom pokazuje to sojuszniczą dbałość o nasze bezpieczeństwo – zaznaczył.

O tym, że „Defender Europe ’22” jest bardzo ważnym przedsięwzięciem mówił także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To ćwiczenia, które pokazują, że siły sojusznicze budują interoperacyjność, że współpracują ze sobą. Żołnierze Wojska Polskiego nieustannie podnoszą swoje umiejętności, wzmacniając tym samym bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i całej wschodniej flanki NATO – powiedział szef MON-u. Dodał, że bardzo ważna jest obecność wojskowych ze Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji, która może wkrótce dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – To wszystko jest dowodem tego, że siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Razem jesteśmy silniejsi – podkreślił.

Film: MON

Poligonowe zmagania sojuszników oglądał również Mike Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Amerykański dyplomata zauważył, że przesłaniem ćwiczeń „Defender” mogłoby być hasło „Jesteśmy gotowi”. Brzeziński dodał, że „bezpieczeństwo Polski jest święte, dlatego całe NATO stoi z nią ramię w ramię”. Podziękował także, za goszczenie amerykańskich żołnierzy, których jest na terenie naszego kraju już 12,6 tys., czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej. – Dziękuje Polsce także za to, że jest humanitarnym mocarstwem i pokazuje światu, jak należy traktować uchodźców – mówił.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w realizację zadań nad Narwią było zaangażowanych prawie 2 tys. żołnierzy. Według scenariusza ćwiczenia teren na przeciwległym brzegu rzeki zajmował przeciwnik (w rolę OPFOR-u, ang. opposing force, wcielili się żołnierze z Batalionu Rozpoznawczego 9 Brygady Kawalerii Pancernej). Najpierw do działania wkroczyło lotnictwo. Myśliwce Su-22 rozpoznały i zniszczyły cele na zajętym przez przeciwnika obszarze, a ze śmigłowców W-3 Sokół desantowali się żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Kiedy sytuacja została opanowana rozpoczął się przerzut ciężkiego sprzętu przez Narew. Czołgi Leopard 2PL przedostały się na drugi brzeg, płynąc po dnie rzeki, a amerykańskie Abramsy po – zbudowanym przez siły US Army i Szwecji – moście pontonowym. Przeprawy promowe zorganizowali także Polacy i Francuzi, dzięki temu Narew mogły przekroczyć kołowe transportery opancerzone Rosomak i VBCI. Działania sojuszników zabezpieczały amerykańskie śmigłowce AH-64 Apache.

Przeprawa przez Narew nie zakończyła poligonowych działań sojuszników. Teraz Amerykanie przerzucą swoje siły na teren państw bałtyckich, a pozostałe pododdziały skierują się do Orzysza, gdzie m.in. przeprowadzą wspólny trening ogniowy.

Organizatorem ćwiczeń „Defender Europe ’22” są Stany Zjednoczone. W sumie na terenie pięciu krajów bierze w nich udział 18 tys. żołnierzy z ponad 20 państw, z czego 7 tys. z nich ćwiczy w Polsce. Manewry sojuszników zakończą się 27 maja.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Przemysław Keler/KPRP, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
By Polska była bezpieczna
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Przysięga w Limanowej
Piedimonte – samobójcza misja
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Cień atomowej zagłady
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO