moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu

Uczyni wiele, by nie zatarto śladów polskości na Wschodzie – tak o Michale Szelidze mówią koledzy. Po raz pierwszy na rajd katyński wyruszył po maturze. Dziś jako prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest jego organizatorem. – Cieszę się, że mogłem połączyć pasję do motocykli z kultywowaniem pamięci o bohaterach – mówi kandydat do Buzdygana Internautów.

Michał Szeliga jest jednym z nominowanych do nagrody Buzdygan Internautów 2020. Uwaga! Głosowanie zostało zakończone!

„Gorąco dziękuję za to, że mogłem uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu. Na Rajd jechałem z bardzo mieszanymi uczuciami. Jak to będzie? Przecież nikogo nie znam, a do tego mam zaledwie 19 lat. Te odczucia runęły już w pierwszym dniu. Od razu zobaczyłem, że uczestnicy rajdu to wspaniałe osoby, mające jeden wspólny cel – uczczenie naszych rodaków zamordowanych przez NKWD. Cały wyjazd przerósł moje najśmielsze oczekiwania. (…) Rajd Katyński będę wspominał przez długie lata” – napisał Michał Szeliga w internecie po powrocie z wyprawy w 2005 roku.

Bez wahania wziął udział również w kolejnych rajdach. Szybko też aktywnie włączył się w działalność Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. – Kiedy wyznaczono mnie podczas rajdu grupowym, odpowiedzialnym za prowadzenie 10 motocyklistów, zrozumiałem, iż nadszedł czas na zainicjowanie czegoś nowego. Stworzyłem więc rajd pod hasłem „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, którego celem jest praca przy odnawianiu polskich nekropolii na Kresach Wschodnich. W tym roku odbędzie się już jego dziesiąta edycja – mówi Michał Szeliga, potomek Kresowiaków. – Podczas pierwszego rajdu odnalazłem dom swojej babci w miejscowości Kołodno na Tarnopolszczyźnie – dodaje.

Motocyklem nauczył się jeździć, gdy miał siedem lat. Dziś może się pochwalić, że przejechał już w sumie ponad 300 tys. km. – Jazda motocyklem to moje hobby. Cieszę się, że dzięki komandorowi Wiktorowi Węgrzynowi, pomysłodawcy rajdu katyńskiego, udało mi się połączyć je z kultywowaniem pamięci o bohaterach, którzy spoczywają za naszą wschodnią granicą. Komandor zaraził mnie swoimi ideami i dlatego zdecydowałem się kontynuować jego misję – wyjaśnia Szeliga. Na czele stowarzyszenia stanął jesienią ubiegłego roku.

Na co dzień jako prawnik zajmuje się zupełnie innymi sprawami. Mimo to zawsze podkreślał, że czuł się Kresowiakiem (choć urodził się na Opolszczyźnie) jeszcze zanim po raz pierwszy pojechał szukać rodzinnych korzeni. A pierwszą wizytą na Kresach udowodnił swoim najbliższym, że warto je odwiedzić. Przetarł szlak i jego śladem zaczęli podążać inni członkowie rodziny Szeligów.

W tym roku, w dniach 28 sierpnia – 11 września, odbędzie się już 21 Rajd Katyński. Zaplanowano przejazd na trasie: Wilno, Katyń, Odessa i Lwów. Pandemia może jednak skorygować plany motocyklistów. Ich marzeniem jest dojechać przede wszystkim do Katynia. – Jestem przekonany, że to będzie udany rajd, a prezes sprosta wszystkim zadaniom organizacyjnym. Już wielokrotnie dał wiele świadectw tego, że jest odpowiednią osobą do kierowania stowarzyszeniem. Jest wierny ideom zmarłego w 2017 roku komandora Węgrzyna i dlatego zaufaliśmy właśnie jemu wybierając go na to stanowisko – mówi Marek Waśniewski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Michała Szeligę zna od 11 lat i nigdy się na nim nie zawiódł. – Ma ideowe podejście do tego co robi, a nie biznesowe. Na pewno uczyni jeszcze wiele dobrego, aby nie zatarto śladów polskości na Wschodzie – mówi Waśniewski. Podkreśla, że bardzo cieszy się, że Szeliga znalazł się wśród kandydatów do Buzdygana Internautów.

Sam Szeliga przyznaje: – Czuję się wyróżniony zgłoszeniem na listę kandydatów do nagrody „Polski Zbrojnej”. Już samo to mobilizuje mnie do dalszej pracy!

SZUS

autor zdjęć: archiwum Michała Szeligi

dodaj komentarz

komentarze


RBN przed szczytem NATO
 
Polsko-litewskie konsultacje
Feniks – następca Mangusty?
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Za zdrowie utracone na służbie
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Włoski Centauro na paryskim salonie
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Olimp gotowy na igrzyska!
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
„Armia mistrzów” – sporty walki
Most III, czyli lot z V2
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
The Suwałki Gap in the Game
Londyn o „Tarczy Wschód”
Na ratunek… komandos
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Jaki będzie czołg przyszłości?
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Nie wierzę panu, mister Karski!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z parlamentu do wojska
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Szpital u „Troski”
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Posłowie o efektach szczytu NATO
Jak usprawnić działania służb na granicy
Operacja „Wschodnia zorza”
Partyzanci z republiki
Formoza. Za kulisami
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
„Operacja borelioza”
International Test
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Spadochroniarze na warcie w UE
Oczy na Kijów
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Prezydent Zełenski w Warszawie
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Sejm podziękował za służbę na granicy
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO