moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca „Czarnej Dywizji”

Przed nami wiele pracy i wyzwań. Wiem jednak, że stanowicie wielką siłę. Wiem, z jaką determinacją i zaangażowaniem realizujecie swoje zadania – powiedział do żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Piotr Trytek. Nowy dowódca żagańskiej jednostki zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Dariusza Parylaka, który zgodnie z decyzją ministra obrony pokieruje teraz 12 Dywizją. 

Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się dzisiaj w Żaganiu. Na placu gen. Maczka z rąk ustępującego ze stanowiska dotychczasowego dowódcy gen. dyw. Dariusza Parylaka sztandar przejął gen. bryg. Piotr Trytek. W uroczystości udział wzięli m.in. gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, żołnierze „Czarnej Dywizji” i mieszkańcy miasta. – Dowodzenie 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej to doświadczenie, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci. To jeden z najważniejszych etapów w mojej służbie wojskowej – mówił ustępujący ze stanowiska generał Parylak. – Siłą tej dywizji są tradycje. Te z dziś, wczoraj i poprzednich wieków – dodał oficer, który zgodnie z decyzją ministra obrony pokieruje teraz 12 Dywizją Zmechanizowaną. Z kolei obejmujący obowiązki, nowy dowódca pancerniaków podkreślał, że jest świadomy wyzwań, jakie czekają go jako dowódcę 11 Dywizji. – Stoję przed wami jako dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, jako dowódca „Czarnej Dywizji”.

– Przed nami wiele pracy i wyzwań. Wiem jednak, że stanowicie wielką siłę. Wiem, z jaką determinacją i zaangażowaniem realizujecie swoje zadania i jak ważne są dla was tradycje i symbole – mówił gen. Trytek. – Wiem, że będziecie zaskakiwać mnie swoją kreatywnością i inicjatywą. Wierzę, że w codziennej służbie będę miał w was partnerów i lojalnych współpracowników – podkreślił.

Nowy dowódca przyjął sztandar Czarnej Dywizji oraz symboliczne wyróżniki 11 LDKPanc w kolorze czarnym: beret, krawat i naramiennik. – Przejąłem sztandar, założyłem czarny beret i czarny naramiennik. Od dziś jestem jednym z was i jestem z tego bardzo dumny – podkreślił.

O ustępującym i nowym dowódcy 11 Dywizji mówił także generał Mika. Dowódca generalny zwrócił uwagę na ich doświadczenie, umiejętności dowódcze i doświadczenie sztabowe. – To niezwykle wymagająca dywizja. Dywizja, która nie wybacza błędów. 11 LDKPanc czerpie siłę z tradycji i żołnierskiego honoru. Przed panem potężne wyzwanie, ale życzę samych sukcesów – zwrócił się do nowego dowódcy generał Mika.

Gen. bryg. Piotr Trytek ma 49 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (dziś AWL). Pierwsze stanowisko jako podporucznik objął w 6 Pułku Zmechanizowanym w Wałczu. Zajmował szereg stanowisk dowódczych np. w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Stargardzie, a następnie 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Zdobywał doświadczenie także jako sztabowiec. Służył m.in. jako szef Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych oraz zastępca szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym WP. Dowodził również 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie. Dwukrotnie służył na misjach w Iraku i Afganistanie.

Gen. dyw. dr Dariusz Parylak, który został dowódcą 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, służbę w wojsku rozpoczął w 1990 roku. Jako podporucznik dowodził plutonem czołgów w 5 Pułku Zmechanizowanym, podległym 12 DZ. Potem służył na różnych stanowiskach w 12 i 36 Brygadzie Zmechanizowanej, 6 i 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, a także w Dowództwie Wojsk Lądowych. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. szt. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Po wojnie będę szczęśliwy
 
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Celne oko strzelców CWZS-u
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Pod okiem rangersów
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
NATO podsumowało 2022 rok
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Młot na dyktatora
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
NATO patrzy na wschód
Rajd przez fabrykę
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Snowboardowy duet na medal
O pomocy dla Ukrainy
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Air Policing piątej generacji
Na ratunek „Rudemu”
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Wspólne zakupy amunicji
Biały Dom o polskich MiG-ach
Wojna w świecie popkultury
Milion Grotów dla sił zbrojnych
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Śmierć niegodna oficera
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Garnizon US Army na stałe
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Nowatorskie manewry Marszałka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
To dobra ustawa dla wojska
Karą mogła być tylko śmierć
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Cegiełka na morzu
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
VIS na misję
Na trasie legendarnego biegu
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO