moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu

Skrócony czas kształcenia w szkole podoficerskiej i ujednolicenie programów szkolenia – to jedne z najważniejszych zmian w projekcie rozporządzenia MON. Dotyczy szkół podoficerskich. Jedną z propozycji jest też zróżnicowanie kursów w zależności czy biorą w nich udział cywilni ochotnicy, czy służący już szeregowi zawodowi.

Zmianę modelu kształcenia i przygotowania żołnierzy-kandydatów na podoficerów zakłada podpisana przez ministra Mariusza Błaszczaka „Koncepcja rozwoju korpusu podoficerów”.

Nad jej szczegółowymi rozwiązaniami przez ostatnie kilkanaście miesięcy pracował powołany w MON specjalny zespół. – Wprowadzenie niektórych rozwiązań trwa dłużej, bo wiele z nich wymaga zmian prawnych. Sukcesywnie, w postaci projektów rozporządzeń, decyzji czy rozkazów, są one przygotowywane. Podobnie jest w przypadku rozporządzenia dotyczącego szkół podoficerskich – mówi st. chor. sztab. Sławomir Nastarowicz, starszy podoficer Sztabu Generalnego WP.

Krótszy kurs na podoficera

Jedną z najważniejszych zmian w projekcie jest rezygnacja ze szkolenia specjalistycznego. W praktyce oznacza to automatyczne skrócenie czasu trwania kursu dla kandydatów z korpusu szeregowych zawodowych, który odbywają w szkole podoficerskiej. Jak dotąd trwał on sześć miesięcy i obejmował dwa etapy kształcenia: ogólne i specjalistyczne. – Zmiany w tym obszarze były konieczne, bo jak pokazała praktyka, zawartość programowa, a co za tym idzie, czas kursu nie były optymalne dla doświadczonych służbą żołnierzy. Co więcej, profil szkolenia specjalistycznego, które odbywali szeregowi, nie zawsze znajdował odzwierciedlenie w późniejszej służbie. Zdarzało się, że nie do końca pokrywał się on z wymaganiami stanowiska, na które żołnierz był wyznaczany już po ukończeniu szkoły – dodaje st. chor. sztab Nastarowicz.

Ostatecznie więc kurs na podoficera, w którym biorą udział szeregowi zawodowi ma trwać siedem tygodni. Skrócenie kursu będzie możliwe nie tylko dzięki rezygnacji z części specjalistycznej, ale też zmianom w treściach kształcenia ogólnego oraz wprowadzeniu metody nauki na odległość, tzw. e-learningu. Na szkolenie specjalistyczne żołnierz będzie kierowany do centrum szkolenia przez dowódcę jednostki wojskowej już po wyznaczeniu na stanowisko służbowe.

Nowe programy szkolenia

W projekcie znalazł się również zapis o wprowadzeniu do szkół podoficerskich jednolitego programu szkolenia. To także efekt propozycji zmian, zawartych w koncepcji. Choć dotąd każda szkoła opracowywała program kształcenia według wytycznych m.in. Dowódcy Generalnego RSZ, w praktyce znacznie różniły się one między sobą. Nie było więc pewności, czy każdy absolwent kursu podoficerskiego posiada jednakowy poziom umiejętności i reprezentuje odpowiednie standardy.

Dlatego już w trakcie prac nad koncepcją w Sztabie Generalnym WP został opracowany nowy program kursu dla kandydatów na podoficerów. Jako Bazowy Kurs Podoficerski będzie on obowiązujący dla wszystkich szkół podoficerskich. – Co do zasady program jest ujednolicony. Ale są też w nim drobne różnice, uwzględniające specyfikę poszczególnych rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, marynarki wojennej czy sił powietrznych – przyznaje st. chor sztab. Nastarowicz.

W projekcie zapisano, że nowe rozwiązania mają dotyczyć także kursów już trwających. – I tak się stało, bo kurs, który odbywa się teraz w Poznaniu, jest już, jako projekt pilotażowy, realizowany według nowych zasad – dodaje st. chor. sztab Nastarowicz.

Dłuższe kursy dla ochotników z cywila

Zgodnie z projektem rozporządzenia, jak również założeniami koncepcji, głównym źródłem naboru do korpusu podoficerskiego nadal mają zostać szeregowi zawodowi. Jednak ochotnicy z cywila wciąż będą mieli szanse na zostanie kapralem. W ich przypadku kurs będzie trwał jednak nieco dłużej. – Szeregowi zawodowi mają często wieloletnie doświadczenie w służbie, dobrze znają podstawy żołnierskiego rzemiosła, a wielu z nich było także na misjach poza granicami kraju. D z kolei dla ochotników z cywila to pierwszy kontakt z wojskiem. Oczywistym więc jest, że kursy muszą być zróżnicowane zarówno pod względem treści programowych, jak i czasu trwania – mówi starszy podoficer SGWP.

Cywilni ochotnicy, poza 7-tygodniowym kształceniem ogólnym, będą musieli przejść szkolenie podstawowe (przechodzi je na początku służby każdy kandydat na żołnierza), a po zakończeniu kursu, także szkolenie specjalistyczne w centrum szkolenia. W sumie czas trwania kursu w ramach tzw. służby kandydackiej to ok. 8-12 miesięcy (w zależności od specjalności wojskowej).

Głównymi zadaniami szkół podoficerskich pozostanie kształcenie kandydatów na podoficerów oraz prowadzenie kursów kwalifikacyjnych dla podoficerów wymaganych przed wyznaczeniem na kolejne stanowisko służbowe. Szkoły nadal będą zajmować się kształceniem – ochotników służby przygotowawczej oraz kandydatów na podoficerów terytorialnej służby wojskowej. Projekt rozporządzenia formalizuje także zadania szkół podoficerskich w zakresie szkolenia kandydatów na podoficerów rezerwy.

Projekt zmian w przepisach trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze

~Stary Desant
1586372580
Proszę mi powiedzieć a co z żołnierzami rezerwy którzy odsłużyli parenaście lat i mając na kącie misje bojowe musieli zdjąć mundur bo tak nakazała poprzednia władza????.Bez emerytury,honoru i dumy zostawieni na pastwę los. Teraz powołuje się ich na podoficerów i gdzie jest ich miejsce w tym całym przedsięwzięciu ??? Mają na nowo uczyć się sprzątać myć kible i robić z siebie błaznów bo tak można to zrozumieć z tego artykułu?????A niestety poziom wyszkolenia w centrach na tą chwilę jest na bardzo niskim poziomie a szacunek dla tych byłych weteranów jest równy zeru!!! I na to wygląda że nic się nie ma zamiaru zmienić. SIŁA I HONOR WETERANA!
41-14-01-8C

Strażacy ruszają do akcji
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Italii, za wolność waszą i naszą
Barwy walki
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kolejne FlyEle dla wojska
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
SOR w Legionowie
Wojna na detale
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO