moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans

Odwaga i patriotyzm to cechy żołnierza polskiego bez względu na czas historyczny, w którym przyszło mu służyć – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony w przeddzień Święta Wojska Polskiego wyróżnił medalami i odznaczeniami kilkudziesięciu żołnierzy i przyznał nagrody sportowcom. Awansował też na stopień podpułkownika Juliana Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego.

Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Jak co roku, dzień przed Świętem Wojska Polskiego spotykamy się tu, aby podziękować za codzienną służbę żołnierzom Wojska Polskiego oraz pracownikom MON I instytucji podległych ministerstwu za codzienną pracę, która w rzeczywistości też jest służbą – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON rozpoczął spotkanie od awansowania majora Juliana Kulskiego, ps. Goliat. – Mam zaszczyt wręczyć awans na stopień podpułkownika powstańcowi warszawskiemu, żołnierzowi AK, człowiekowi, który przez całe życie prezentował postawę miłości do ojczyzny, odwagi i zaangażowania – mówił minister Błaszczak. – Dziś też jest w ten sposób aktywny wśród Polonii w USA, ale również w Polsce. Pańska postawa jest wzorem dla żołnierzy Wojska Polskiego – dodał szef MON.
Julian Kulski w czasie wojny działał w Szarych Szeregach, w 1942 roku był aresztowany przez Gestapo i więziony na Pawiaku. Zwolniony z aresztu opuścił Warszawę, ale wrócił do stolicy i brał udział w Powstaniu Warszawskim w szeregach Zgrupowania „Żywiciel”. Po wojnie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, jest architektem. Zajmował się m.in. nadzorowaniem projektów architektonicznych finansowanych przez Bank Światowy. W 2017 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Druga część uroczystości była poświęcona żołnierzom i pracownikom wojska, którym minister wręczył wyróżnienia, medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wśród uhonorowanych znaleźli się żołnierze, którzy ratowali zdrowie i życie ludzi. Na przykład st. chor. sztab. Damian Kalupa udzielił pomocy kobiecie, u której doszło do zatrzymania akcji serca, a st. chor. sztab. Jarosław Kłoczek pomógł ofierze wypadku drogowego. Oprócz nich jeszcze 10 żołnierzy otrzymało nagrody pieniężne za bohaterstwo, ofiarność oraz odwagę w ratowaniu życia ludzkiego. – To żołnierze, którzy na co dzień wyróżniają się w swojej służbie, są aktywni, zaangażowani, niektórzy poza godzinami służby nieśli pomoc potrzebującym. Żołnierze Wojska Polskiego są zawsze na służbie. Zawsze można na nich liczyć – mówił minister Mariusz Błaszczak.

W przeddzień Święta Wojska Polskiego szef resortu obrony nagrodził również wojskowych sportowców, m.in: plut. Piotra Małachowskiego (rzut dyskiem), szer. Sophię Ennaoui (bieg na 1500m), szer. Justynę Święty-Ersetic (bieg na 400 m), szer. Igę Baumgart-Witan (sztafeta 4x400m), st. szer. Annę Kiełbasińską (sztafeta 4x400), kpr. Marcina Lewandowskiego (bieg na 1500 m), mar. Piotra Dobka (bieg przez płotki), mar. Wojciecha Nowickiego (rzut młotem). Sportowcy otrzymali nagrody pieniężne. – Jesteśmy z was dumni, z waszych sukcesów na Drużynowych Mistrzostwach Europy. Wiem, że to tylko etap w waszej karierze i jestem spokojny, że poradzicie sobie na igrzyskach i dostarczycie nam wiele radości i dumy – mówił minister Błaszczak. Podziękował także sportowcom za włączenie się w kampanię „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jak podkreślał, swoją postawą pokazują młodym ludziom, że w wojsku można realizować pasje.


Film: MON

W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego szef MON wręczył również Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polski. Wśród odznaczonych była Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON.

Na koniec spotkania minister obrony zaprosił wszystkich na defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego. – Już jutro defilada w Katowicach, serdecznie wszystkich zapraszam. Zaczynamy o 14.00 – powiedział Mariusz Błaszczak.

KE

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Bóbr na drodze Hannibala
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Polski „Wiking” dla Danii
DragonFly czeka na wojsko
Medale dla sojuszników z Niderlandów
Kolejne „Husarze” w powietrzu
Brytyjczycy na wschodniej straży
Szli po odznakę norweskiej armii
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Koniec dzieciństwa
Wyrównać szanse
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
UBM, czyli przepis na ekspresową budowę
Więcej pieniędzy na strzelnice w powiecie
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa
W Warszawie stanie pomnik pierwszego szefa SGWP
Żołnierze na trzecim stopniu podium
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
W wojsku orientują się najlepiej
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Zamiast szukać skarbów, uczyli się strzelać
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
WOT dostanie 13 zestawów FlyEye
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Priorytetowe zaangażowanie
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
Abolicja dla ochotników
„Trenuj z wojskiem” 7 za nami
Loty szkoleniowe na AW149. Piloci: to jest game changer
Kircholm 1605
„Road Runner” w Libanie
Transbałtycka współpraca
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Niezłomni w obronie
Polskie drony nadlecą z Sochaczewa
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Mity i manipulacje
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Standardy NATO w Siedlcach
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Wellington „Zosia” znad Bremy
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
Żywy pomnik pamięci o poległych na misjach
„JUR” dla terytorialsów
Sztuka i służba w jednym kadrze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO