moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Darmowa pomoc prawna dla weteranów

Ponad 100 tysięcy kombatantów i osób represjonowanych oraz 13 tysięcy żołnierzy, którzy służyli na misjach i mają legitymację weterana, może od nowego roku skorzystać z darmowej porady prawnej. Taką możliwość wprowadziła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku.

Od początku roku prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej uzyskali kombatanci i weterani oraz osoby niezamożne, młodzi, seniorzy, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk żywiołowych. Porad mają udzielać adwokaci lub radcowie prawni, którzy podpisali umowę z samorządem. Po pomoc można udać do dowolnego punktu na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Takich punktów ma być 1524.

Uprawnienia do darmowej porady na etapie przedsądowym uzyskało około 160 tys. kombatantów i osób represjonowanych oraz niemal 13 tys. żołnierzy służących na misjach i którzy mają legitymację weterana. Liczba „misjonarzy”, którzy od 1953 roku brali udział w operacjach zagranicznych jest szacowana na 100 tysięcy. Zgodnie z ustawą o weteranach działań poza granicami państwa mogą oni wystąpić do MON o przyznanie statusu weterana.

– Objęcie weteranów ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej to pierwsze wymierne wsparcie dla tej grupy – mówi ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Uchwalona wcześniej ustawa o weteranach przyznała misjonarzom, którzy otrzymali od MON-u status weterana, głównie uprawnienia honorowe, a nie materialne – dodaje.

Do tej pory część żołnierzy mogła liczyć na bezpłatne porady właśnie w warszawskim Centrum Weterana. – Nieraz zdarzało się jednak, że udzielanie pomocy prawnej weteranom mieszkającym kilkaset kilometrów od Warszawy polegało na kontakcie telefonicznym i e-mailowym. Dzięki nowym przepisom weterani będą mieć ułatwiony dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej bliżej swoich domów – mówi Izabela Stelmach, prawnik z Zespołu Informacyjno-Konsultacyjnego Centrum Weterana w Warszawie.

W ubiegłym roku wsparcie prawne w Centrum otrzymało ponad 200 weteranów oraz rodziny poległych żołnierzy. Porady – jak mówi Izabela Stelmach – dotyczyły nie tylko kwestii związanych z zawodową służbą wojskową, leczeniem czy uzyskaniem statusu weterana, lecz także ze sprawami osobistymi.

Punkty bezpłatnej pomocy prawnej miały ruszyć od stycznia 2016 roku w każdym powiecie. Jednak nie wszystkie samorządy zdążyły podpisać odpowiednie umowy z adwokatami i radcami prawnymi.

Informację o adresach punktów i godzinach przyjęć samorządy powinny zamieścić na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

W jakich sprawach weterani mogą liczyć na wsparcie w punkcie pomocy prawnej?

Mogą oni uzyskać informacje na temat: prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, administracyjnych i rodzinnych, ubezpieczenia społecznego oraz prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych odnoszących się do prowadzenia działalności gospodarczej. Porada prawna nie może także dotyczyć spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Pomoc prawna będzie dotyczyła przede wszystkim: poinformowania osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach; wskazania sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (oprócz pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym); sporządzenia projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe, pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st.chor.sztab. Adam Roik/CCDORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Odstraszanie i obrona
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO