moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy i Francuzi gotowi do Pumy

Nasza obecność świadczy o przyjaźni z Polską. Mamy wspólną wizję zagrożeń, o której rozmawiamy w NATO i Unii Europejskiej – mówił minister Jean-Yves le Drian w trakcie wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim. Ministrowie obrony Polski i Francji odwiedzili w czwartek żołnierzy armii obu krajów, którzy przygotowują się do ćwiczeń „Puma-15”.


Francuscy żołnierze z 12 Pułku Kirasjerów z Olivet, który wchodzi w skład 2 Brygady Pancernej, przyjechali do Polski pod koniec kwietnia. Kulminacyjnym momentem ich kilkutygodniowego pobytu w naszym kraju będzie międzynarodowe ćwiczenie „Puma-15”, które za kilka dni rozpocznie się na poligonie w Orzyszu. Około 300 francuskich wojskowych będzie się w ich trakcie szkolić razem z żołnierzami z 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka oraz 1 Brygadowej Grupy Bojowej 3 Dywizji Piechoty armii Stanów Zjednoczonych. Sojusznicze pododdziały zjawią się na poligonie wraz z ciężkim sprzętem. Francuzi ćwiczyć będą na czołgach Leclerc, Amerykanie z kolei zaprezentują się w swoich czołgach M1A2 Abrams.

Ministrowie Tomasz Siemoniak i Jean-Yves le Drian wzięli dzisiaj udział w spotkaniu z kierownictwem ćwiczenia „Puma-15”. – Niech ich kryptonim będzie czynnikiem odstraszającym dla naszych potencjalnych przeciwników. Razem ćwiczymy w NATO, mamy ważne kwestie do przeprowadzenia przed szczytem w Warszawie. Dla nas ważnym jest stała obecność wojsk Sojuszu w naszym kraju – powiedział podczas spotkania szef polskiego resortu obrony.


– Dzisiaj, gdy Europa staje w obliczu zagrożenia, ważnym jest, aby nasze kraje pokazały, że są zjednoczone. Sytuacja na Ukrainie skłania nas do pokazania tej solidarności. Uruchomiliśmy siły wsparcia dla naszych sojuszników, w szczególności dla Polski – mówił francuski polityk.

Polsko-francuska współpraca nie ogranicza się do ćwiczeń na poligonach. Myśliwce Sił Powietrznych Republiki Francuskiej wspierały polskich pilotów w czasie dyżuru w NATO-wskiej misji Air Policing, a pod koniec 2013 roku podpisane zostało porozumienie o współpracy szkoleniowej sił specjalnych obu państw. Francuski przemysł bierze też udział w procesie modernizacji technicznej polskiej armii, m.in. śmigłowiec Caracal został skierowany przez MON do testów poligonowych, jako jedyna maszyna startująca w przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla Polski.

MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~Mercii
1431028680
Zwróćcie uwagę na to co posiadają czołgi na wieżach a potem wróccie do zdjeć z rosyjskiej parady. Dzięki Francuzom rosyjskie wojska pancerne wykonały gigantyczny skok technologiczny. Teraz mogą walczyć w nocy jak równy z równym. Dziekujemy Ci firmo Thales. Żadne MIstrale tak nie pogorszyły naszego bezpieczeństwa jak sprzedaż systemów elektronicznych na wschód.
28-EA-54-F3

Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szerszeń z Sochaczewa
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Borsuki i roje dronów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ostatni lot „Pałera”
Pierwszy krok do specjalsów
Poskromić kolosa
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Śmierć w sercu Azji
Cyfrowa niedyskrecja
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Saperzy w akcji pod wodą
W drodze po oficerskie gwiazdki
Nowa koalicja dronowa
Sportowa rewolucja na AWL-u
Gen wojownika
Dawka wiedzy na trudne czasy
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
PKW Irak zostaje w Jordanii
Marzenia częściowo spełnione
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tour przez garnizony
Prezydent RP o szczycie NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Inwestycje w bezpieczeństwo
Wsparcie ma znaczenie
Paliwowy krwiobieg NATO
Wielki sukces podchorążych z AMW
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Spadochronowy triumf
Wojsko stawia na „armię talentów”
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
NATO zwiększy produkcję broni
Baobaby docierają do wojska
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Pieta Michniowska
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Ostatnia niedziela…
Morska bryza w dwóch odsłonach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Integracja F-35 rozpoczęta
MON i MSZ o szczycie NATO
Polski Gnom
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Mundur i bokserskie rękawice
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Przełomowe porozumienie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO