moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-francuska współpraca specjalsów

Ministrowie obrony Polski i Francji Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian podpisali porozumienie o współpracy sił specjalnych obu państw. Na jego podstawie komandosi będą się szkolić razem przynajmniej przez następnych pięć lat. Podobne umowy o współpracy specjalsów zawarły z Polską między innymi Stany Zjednoczone i Chorwacja.


Razem ze specjalsami z Francji będą się szkolić operatorzy ze wszystkich polskich jednostek specjalnych, czyli z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, GROM-u, Formozy, Agatu i Nil-a.

– Francja jest dla nas bardzo ważnym partnerem, dlatego bardzo się cieszymy, że taka umowa między dwoma krajami została zawarta. Wieńczy ona kilkuletni okres dobrej współpracy sił specjalnych Polski i Francji. Dzięki wzajemnej kooperacji mogliśmy szkolić swoich operatorów na przykład w Gujanie Francuskiej – wyjaśnia gen. bryg. Piotr Patalong, dowódca Wojsk Specjalnych. – Doceniamy profesjonalizm francuskich kolegów, ich poziom wyszkolenia, dzięki któremu siły specjalne Francji należą do ścisłej światowej czołówki. Możliwość współpracy z najlepszymi z najlepszych jest nobilitacją i świadczy o tym, że sojusznicy nam ufają, a nasze wojska specjalne zmierzają w dobrym kierunku – dodaje gen Patalong.

Na podstawie umowy technicznej, podpisanej wczoraj w Szczecinie przez ministrów obrony, komandosi z Polski i Francji będą mogli trenować wspólnie na terenie obu państw. – My udostępnimy stronie francuskiej nasze poligony, a w zamian będziemy mogli korzystać z ich ośrodków – wyjaśnia ppłk Ryszard Jankowski z Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Umowa reguluje zasady zgłaszania, przewożenia oraz używania sprzętu i uzbrojenia wojskowego na terenie państwa, gdzie się będą odbywać ćwiczenia. Określa także zakres odpowiedzialności każdej ze stron podczas wspólnych manewrów i kursów. Żołnierze w czasie szkoleń będą podlegać przepisom obowiązującym na terenie państwa gospodarza.

Dokument jest ważny przez pięć lat, ale może być przedłużony na kolejne pięcioletnie okresy, jeżeli żadna ze stron nie będzie miała zastrzeżeń do prowadzonej współpracy.

Francja jest siódmym krajem, z którym Wojska Specjalne mają podpisaną umowę o współpracy. Pierwsze takie porozumienie polscy komandosi zawarli ze Stanami Zjednoczonymi, a później z Chorwacją, Czechami, Słowacją, Węgrami i Litwą. Niedawno minister obrony narodowej zapowiedział, że w przyszłości podobne porozumienie wojskowe będzie podpisane z Brazylią.

MKS

autor zdjęć: J. Gibowski / ZUW Szczecin

dodaj komentarz

komentarze


W cieniu dumy floty
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Odpalili K9 Thunder
Miliardy na logistykę i łączność
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Na tronie mistrza bez zmian
Koniec bezkarności floty cieni?
Amerykański szogun
Co nowego w przepisach?
The Era of Polish IFVs
Wojsko kontra śnieżyce
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Góral z ORP „Gryf”
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Oskarżony Maduro
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
USA: chcemy Grenlandii
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Pancerniacy jadą na misję
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Powrót do przeszłości Westerplatte
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Piątka z czwartego wozu
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Silniejsza obrona granic Litwy
Snowboardzistka i pływacy na medal
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
PKW „Noteć” – koniec misji
Dyplomatyczna gra o powstanie
Nowe Daglezje na nowy rok
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Przyszłość obrony i odstraszania
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Niebo pod osłoną
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO